
Branislav Gröhling
Minúta po Minúte
Aj viac ako pol roka po odchode Branislava Gröhlinga z postu ministra školstva pracujú na ministerstve viacerí jeho ľudia. Jeho bývalá štátna tajomníčka Svetlana Síthová prešla do vedenia Národného inštitútu vzdelávania a mládeže a bude kandidovať za SaS, zostali tam aj blízki spolupracovníci ministra, ktorí s ním spolupracovali už na bratislavskej župe.

Miroslava Hapalová sa nestala ministerkou školstva aj po tom, ako pred ňou Prezidentský palác varoval exminister Gröhling z SaS. Na podporu odborníčky Hapalovej sa postavila viac ako stovka osobností, aj Iveta Radičová či Ivan Mikloš.
Poslanec SaS Branislav Gröhling vyčítal v RTVS vicepremiérke Veronike Remišovej nezvládnutie čerpania eurofondov. Podľa neho sa vyčerpalo nula eur z 12 miliárd, ktoré sa môžu od roku 2021 použiť z eurofondov. Remišová uviedla, že má na starosti operačný program týkajúci sa samospráv a má projekty zazmluvnené na úrovni 120 percent toho, čo sa môže čerpať.
Minister školstva Ján Horecký je presvedčený, že novela školského zákona bude v prvom čítaní schválená. Poslanci by o nej mali začať rokovať ešte dnes. Novelu odmietla minulý týždeň podporiť SaS. Horecký tvrdí, že sa so svojím predchodcom Branislavom Gröhlingom (SaS) dohodol na kompromisných úpravách v novele.
Branislav Gröhling (SaS) nevylúčil povolebnú spoluprácu so stranou Hlas. Tvrdí, že bude chcieť najprv počuť vysvetlenie členov Hlasu k ich kauzám z predošlej vlády v Smere. Takisto chce hovoriť s Hlasom o ich politických názoroch, napríklad na registrované partnerstvá.
Branislav Gröhling povedal v RTVS Michalovi Šipošovi, že raz možno verejnosti prezradí, ako prebiehali koaličné rokovania. Hovoril najmä o rokovaniach ministerstva financií s ministerstvom školstva a o urážkach, ktoré prichádzali na osobu Gröhlinga ako vtedajšieho ministra školstva či pracovníkov samotného rezortu.
Keby Igor Matovič neurobil divadielko v Prezidentskom paláci, vláda mohla pokračovať, tvrdí Branislav Gröhling. Podpredseda SaS zároveň v rozhovore nevylúčil, že budú rokovať aj s Luciou Ďuriš Nicholsonovou. „Vedel by som s ňou hodnotovo spolupracovať. To je zatiaľ všetko, čo poviem.“
Igor Matovič je skrachovaný politik, ktorý prináša už len nenávisť, hovorí v rozhovore podpredseda SaS Branislav Gröhling. Strana podľa neho pripraví plnohodnotný návrh na registrované partnerstvá a budú sa tejto téme ešte viac venovať.
Branislav Gröhling (SaS) tvrdí, že ministerstvo školstva blokuje zvýšenie počtu pedagogických asistentov z plánu obnovy. Projekt bol kompletne pripravený na spustenie, no ministerstvo ho dodnes zdržuje, vyhlásil exminister školstva.
Na zozname vraha zo Zámockej bol aj exminister školstva Branislav Gröhling (SaS). NAKA si postupne predvoláva osoby, ktoré sa na zozname nachádzali. Gröhling pre Markízu potvrdil, že už bol v tejto súvislosti vypovedať.
Branislav Gröhling kritizuje výrok Borisa Kollára, že novým ministrom školstva by mal byť „konzervatívne orientovaný odborník“, čo predseda Sme rodina označil za svoju podmienku. Zástupcovia koalície sa v týchto dňoch stretávajú s kandidátmi.
Bývalému ministrovi školstva Gröhlingovi sa podarilo rozbehnúť prípravu viacerých zásadných reforiem, píše popri kritike Školský týždeň. „Pomerne ďaleko sú práce na príprave nového obsahu vzdelávania pre základné školy. Peniaze z plánu obnovy môžu dopomôcť k vyriešeniu dlhodobých problémov s nedostatkom miest v školách aj so slabou dostupnosťou škôl pre deti a vyučujúcich so zdravotným znevýhodnením.“
Prezidentka pri demisii najmä chválila ministra školstva Branislava Gröhlinga, odborníci sú k nemu výrazne kritickejší. Nezvládol podľa nich dve zásadné krízy – covid a začlenenie detí z Ukrajiny. Do praxe sa zároveň nezaviedli takmer žiadne väčšie zmeny, ktoré by deti a ľudia pracujúci v školstve mohli reálne pocítiť.
Za podpredsedom SaS Branislavom Gröhlingom chodia poslanci OĽaNO, ktorí nie sú spokojní s aktuálnou situáciou. Povedal to v rozhovore s tým, že by nakoniec mohli podpísať aj návrh na odvolanie Igora Matoviča. „S mnohými sme mali za ostatné dva týždne diskusie – z ich podnetu, nie môjho –, kde komentovali situáciu a vraveli, že nie sú okej s tým, čo sa deje. Môže sa stať, že sa tam objavia aj takíto poslanci.“
Poslanci SaS nemusia v utorok hlasovať za otvorenie septembrovej schôdze, vraví Branislav Gröhling. „Navrhujem, aby nám menšinová vláda ukázala, s kým bude vládnuť. Nech sa nám toto zoskupenie 76 poslancov predstaví, otvorí schôdzu a nech vidíme, čo bude ďalej. To, že sa na prvýkrát neotvorí schôdza, ešte neznamená, že nebude. Je to čisto signál,“ vysvetľuje.

Osobne som za predčasné voľby, vyhlásil v rozhovore podpredseda SaS Branislav Gröhling. „Keď zotrvá táto vláda ďalší rok a pol a budeme zažívať ďalšie atómovky Igora Matoviča, o to viac sa Smer a Hlas môžu vrátiť. O tomto budeme v strane debatovať, no ja osobne by som bol asi naklonený tomu, aby sme išli do predčasných volieb a ľuďom vysvetľovali, že je to dôležité.“

Branislav Gröhling (SaS) vyhlásil, že Igor Matovič klame, keď tvrdí, že Gröhling zakázal zamestnancom ministerstva pracovať na krúžkovnom. „V skutočnosti naši zamestnanci na ňom pomáhali a pripomienkovali ho. Len Igor Matovič ich úplne odignoroval,“ uviedol minister školstva v demisii a k statusu na Facebooku pridal fotku, ktorá to podľa neho dokazuje.
Igor Matovič označil Branislava Gröhlinga za „trapka“, pretože údajne zakázal zamestnancom ministerstva školstva čokoľvek robiť na zavedení krúžkovného. Príspevok 60 eur mal fungovať od januára 2023, presadil ho Matovič na jar ako súčasť rodinného balíčka, a to proti vôli ministra školstva, nakoniec však nebude.
Nemať meno nového ministra školstva považujem za hazard so vzdelávaním našich detí, reaguje Branislav Gröhling (SaS) na správu, že premiér Eduard Heger chce dočasne riadiť rezort školstva. Gröhling tvrdí, že jeho nástupcom nemôže byť premiér na čiastočný úväzok.
Do slovenských škôl môže prísť v tomto školskom roku ešte viac detí z Ukrajiny a rezort odchádzajúceho ministra školstva Gröhlinga sa na to veľmi nepripravil, upozorňuje Školský týždeň. „Opatrenia, ktoré predstavili v auguste, sú buď technické drobnosti, alebo nedorobky. Školy si naďalej budú musieť poradiť predovšetkým samy,“ hodnotí analytik Michal Rehúš.