Bratislava

Minúta po minúte

Most SNP sa má stať národnou kultúrnou pamiatkou. Zatiaľ nevieme, či budú pamiatkou aj priľahlé cestné nájazdy a zjazdy, ale isté je, že hlavné mesto ešte nikdy nebolo tak blízko k prepojeniu územia, ktoré tento most pred päťdesiatimi rokmi rozdelil.

S ideou mosta v tomto úseku pracovali architekti už v 50. rokoch. Kolektív Sídlisko Podhradie: Projekt 1957 – 1959, autori Alois Daříček, Ferdinand Konček, Iľja Skoček a Ľubomír Talaš. Foto N – Tomáš Benedikovič

Drevenú stavbu pod Mostom SNP nikto nepovolil. Ďalší postup má v najbližších dňoch určiť hodnotenie štátneho stavebného dohľadu. Ak sa preukáže, že ide o čiernu stavbu, stavebný úrad by mohol navrhnúť jej odstránenie.

Stavbu pod Mostom SNP nikto nepovolil, ďalší postup určí stavebný úrad v Petržalke. Foto N – Tomáš Benedikovič

Magistrát hlavného mesta poslal Pamiatkovému úradu návrh s potvrdením pamiatkovej ochrany pre Most SNP, ale žiada o vyradenie mostných nájazdov na ľavej aj pravej strane nábrežia.

Primátor Bratislavy pozval premiéra Petra Pellegriniho na návštevu Bratislavy. Ivo Nesrovnal to povedal po stretnutí s predsedom vlády.

Naživo: Primátor Bratislavy Nesrovnal rokoval s premiérom Pellegrinim o doprave.

Chlad zabil v Bratislave tento rok v rekordne krátkom čase už 7 ľudí. Zruženie Vagus žiada v projekte Voláme SOS verejnosť o finančnú pomoc na záchranu ľudí bez domova pred smrťou podchladením.

Za Jurinovú, Viskupiča aj Drobu v parlamente nastúpia náhradníci. Do klubu OĽaNO pribudne historička a aktivistka Natália Galisová Milanová z Bratislavy a zdravotná sestra z Košíc Elena Červeňáková. Náhradníkom Juraja Drobu by mal byť nitriansky krajský predseda SaS Radoslav Pavelka.

Konečné výsledky v boji o post bratislavského župana: Juraj Droba (20,42 %), Rudolf Kusý (18,55 %), Milan Ftáčnik (17,52 %), Ján Mrva (15,97 %), Pavol Frešo (10,88 %).

Juraj Droba (SaS) sa vzdá mandátu poslanca, sľúbil to v prípade, že vyhrá v Bratislave, ešte pred voľbami. Priority pre kraj predstaví až v najbližších dňoch. Jeho náskok pred druhým Kusým je 3439 hlasov, zrátaných je 99 percent.

Juraj Droba oslavuje víťazstvo v Bratislave. Foto N - Vladimír Šimíček

„Vyzerá to tak, že tá rozhádaná, chaotická a neviem aká pravica zvalcovala ten obrovský Smer,“ hodnotí šéf SaS Richard Sulík výsledky župných volieb v narážke na vyjadrenia Smeru a médií. Úspech vysvetľuje tým, že postavili kvalitných kandidátov, a tým, že ľudia chcú zmenu. Výhru Juraja Drobu podľa neho nikto nečakal.