
Bratislava
Minúta po Minúte

Po tisíckach pripomienok a piatich petíciách mení Bratislava plán výstavby v okolí budúcej električky naprieč Petržalkou. Napríklad Chorvátske rameno dostane ochrannú zónu 50 metrov na každej strane, kde nebude možné stavať. Na viacerých miestach povolia menej stavieb a nahradia ich zeleňou.
Výstavba výškových budov ani rozširovanie Eurovey neurobilo z bratislavského downtownu nové centrum mesta, píše Rado Augustín. „Očakávania boli, že ak sa premiestni centrum mesta, vzniknú kompletne nové periférie, prepíše sa cenová mapa, zmení sa typ života na uliciach. Začína byť jasné, že toto územie ako celok žiadnym novým centrom nebude.“

Príchod írskeho giganta rýchlej módy Primark do Bratislavy nespôsobil mimoriadny záujem, hoci na možné davy v rozšírenej Eurovei opakovane upozorňovala aj polícia. Firma sa pripravila na nápor zákazníkov stĺpikmi a páskami ako na letiskách, napokon to bolo zbytočné.
Od marca zasahovala Bratislava na takmer 200 liahniskách komárov, v teréne sa vykonalo doteraz vyše 3000 monitoringov, oznámil bratislavský magistrát. Minulý týždeň zasahovalo hlavné mesto letecky pozdĺž rieky Morava v Devínskej Novej Vsi.

Šiesty koncert Depeche Mode na Slovensku bol ten najlepší, píše v reportáži Oliver Rehák. Toľkokrát žiadne iné áčkové zahraničné meno u nás nehralo. „To číslo je zaujímavé aj preto, lebo slovenskú koncertnú premiéru mali až v lete 2006.“
VšZP sa ohradila voči tvrdeniam, že odmietla uhradiť neodkladnú zdravotnú starostlivosť v prípade onkologických pacientov, ako to vyhlásilo vedenie Bratislavského kraja. To okrem iného kritizovalo, že štátna poisťovňa nepodpísala zmluvu s nemocnicou Penty na Boroch.
Na diaľnici D1 pri bratislavskom letisku v smere na Senec sa zrazili štyri autá, viacero ľudí sa zranilo. Prejazdný je len jeden pruh. K nehode podľa polície došlo o 13.00 h.
Urgentný príjem v Malackách od júna končí: nemocnici chýbajú tri úväzky lekárov, aby mohol fungovať. Bratislavská župa sa s nemocnicou dohodla, že do konca leta bude fungovať ambulantná pohotovosť a že sa takisto do 22.00 h predĺžia ordinačné hodiny chirurgickej ambulancie, aby sa mohli postarať o drobné ošetrenia a rany.
Bratislavský kraj tvrdí, že situácia v zdravotníctve je veľmi vážna a ambulancie kolabujú. Župan Juraj Droba žiada, aby Všeobecná zdravotná poisťovňa podpísala zmluvu s nemocnicou Penty v Boroch. Droba tvrdí, že štátna poisťovňa odmieta zákroky v tejto nemocnici, a to aj pri život ohrozujúcich stavoch.
Historička architektúry Laura Krišteková hovorí, že po rekonštrukcii športovej haly Pasienky je to zrazu iná stavba. Developer sľuboval, že zachová jej „ikonický vzhľad“, okná však zamuroval a nahradil nepriehľadným sklom. „Mám veľkú pochybnosť o tom, či si autori vôbec uvedomovali, čo robí vzhľad tejto budovy ikonickým, lebo rekonštrukciou oň prišla,“ vraví.

Pri rekonštrukcii športovej haly Pasienky v Bratislave odstránili jedinečnú presklenú konštrukciu, steny zamurovali a dali na ne sklo len ako falošné okná. Obnovu robili za štátne milióny bez architektonickej súťaže a dedičov autorských práv architekta sa ani neopýtali na názor.
Parkovacia firma BPS Park, ktorú chce vedenie Bratislavy vytlačiť z centra mesta, sa chce s magistrátom mimosúdne dohodnúť. Firma tvrdí, že podľa nich ich zmluvy ďalej platia, chcú však „obojstranne férovú mimosúdnu dohodu“ – buď o podmienkach pokračovania v spolupráci, alebo o ukončení spolupráce.

Bratislava vytlačí súkromnú firmu BPS Park z parkovania v centre mesta po 17 rokoch sporov. Zóna v historickom centre mesta by mala už v auguste prejsť pod celomestské parkovanie PAAS, vedenie mesta sľubuje miestnym obyvateľom, že nebudú platiť navyše.
Bratislavskí mestskí poslanci odhlasovali zvýšenie poplatkov za sociálne služby. Magistrát ráta, že od júla priemerná úhrada v mestských zariadeniach vzrastie z 301 na 383 eur mesačne.
Bratislava od augusta preberie správu nad približne 3000 parkovacími miestami v Starom Meste, ktoré už takmer 17 rokov prevádzkuje súkromná spoločnosť BPS Park. Súd v predbežnom právnom posúdení uviedol, že zmluvu medzi súkromnou spoločnosťou a hlavným mestom o nájme týchto parkovacích miest považuje za neplatnú.
Za parkovanie v regulovaných zónach Bratislavy bude možné od budúceho roka zaplatiť aj cez SMS, bude to však drahšie ako cez aplikáciu alebo parkomat. Napríklad v najdrahšom tarifnom pásme A v centre mesta to bude 2,40 eura za hodinu, cez aplikáciu či v parkomate to sú 2 eurá.
Reštaurácie budú v Bratislave opäť platiť za sedenie na terasách, mestskí poslanci obnovili daň, ktorá bola pozastavená od pandémie. Sadzby v centre budú vyššie o polovicu. Väčšiny podnikateľov sa to podľa materiálu dotkne v budúcom roku.
V Bratislave pribudne Ulica generála Viesta, Ulica generála Goliana a ulica Pri vojenskom cintoríne. Nachádzať sa budú v Petržalke na hranici Slovenska s Rakúskom, severne od Kopčianskej ulice, kde sa mestská časť rozrastá o novú štvrť. (tasr)
Bratislava zdvojnásobí turistickú daň v Starom Meste, výrazne ju zvýši aj v ostatných mestských častiach. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo. Zmena bude platiť od júla, takže sa dotkne hlavnej turistickej sezóny.
Cestovné vo verejnej doprave v Bratislave sa naposledy zvyšovalo v roku 2021, magistrát vtedy zrušil aj 15-minútový lístok a zdôrazňoval, že ročný lístok zlacnel. Tentoraz sa nárast ceny týka aj ročného predplatného lístka, ktorý bude stáť 239 eur namiesto terajších 199 eur.