
Cesta k zdraviu
Minúta po Minúte
Chudoba v období menštruácie vážne ohrozuje zdravie žien, ktoré sú pre finančnú tieseň nútené používať tampóny dlhšie, ako je odporúčané. Ženy, ktoré nemajú dostatok peňazí, si podľa štúdie britských vedcov musia voliť aj medzi jedlom a hygienickými pomôckami.
Hoci nemôžeme povedať, že sa dá z cukrovky 2. typu vyliečiť, existuje viacero stratégií, ako má diabetik viesť svoj životný štýl smerom k remisii cukrovky. Týždeň v zdraví opisuje aj celý proces operácie kolenného kĺbu a toho, čo vás po nej čaká. Operáciou sa totiž liečba nekončí, ale začína.
Energetický príjem Erlinga Haalanda je extrémne vysoký aj na pomery profesionálneho futbalistu, vraví výživový expert Ján Stuparič. „Jedným z faktorov môže byť, že jeho tréning je ešte o čosi náročnejší ako u ostatných spoluhráčov,” hovorí.
Konzumácia vnútorností je veľkou témou, ale nie sú pre každého. „Konzumácia na dennej báze by mohla byť riziková u jedincov s vyššou hladinu cholesterolu a u tých s chorobou dna. Vnútornosti majú relatívne vysoké množstvo cholesterolu a purínov,” hovorí výživový expert Ján Stuparič.
Takmer tretina detí trpí poruchou spánku a odborníci im nemajú ako pomôcť. „Zatiaľ čo u dospelých môžeme použiť na prechodný čas rôzne hypnotiká, u detí túto možnosť nemáme,“ hovorí neurologička Iva Příhodová. Podľa nej už môžeme hovoriť o spánkovej kríze detí.
Väčšina žien zvláda aj úplné kľuky a vôbec nemusí robiť polovičné, ukázal výskum. Ženám sa pritom často odporúčajú takzvané ženské kľuky. „Kľuky sú jedným z mála cvikov, ktorý má odlišnú rodovú podobu. Radi by sme to zmenili,“ vraví výskumníčka Melanie Adamsová.
Slováci jedia málo vlákniny, na tanieri nie je pestrofarebný šalát, ale veľa chleba, hovorí gastroenterológ Ladislav Kužela v rozhovore. „Na dovolenke jeme stredomorskú stravu, ale keď sa vrátime, dáme si chlieb so škvarkami. Nerozumiem tomu.“ Nechce, aby si ľudia z jedálnička úplne vyhodili chlieb či niečo iné, no upozorňuje, že veľmi záleží na množstve.
Spoločný základ civilizačných chorôb je chronický zápal, vraví v rozhovore gastroenterológ Ladislav Kužela. „Niektorí ho volajú aj diétny, lebo práve stravou vieme ovplyvniť, či príde alebo nie. To je základ srdcovocievnych chorôb, cukrovky, autoimunitných chorôb aj nádorov.“

Žiadne klobásy a vypaľovanie červíka, po jedle sa hýbte, radí gastroenterológ Ladislav Kužela. V rozhovore vysvetľuje, ako zmeniť životosprávu, ako sa stravovať aj akým najčastejším chybám sa vyhýbať. „Pacienti si pýtajú lieky, aby boli zdraví. Ale tabletka zdravie nezabezpečí. Urobí to trvalá zmena životného štýlu – nie na týždeň či mesiac, ale nastálo.“
Vysoký krvný tlak si lieči vyše 240-tisíc Slovákov. Každoročne pribudne asi 30-tisíc pacientov, pripomína NCZI počas Svetového dňa hypertenzie. Tá je hlavnou príčinou predčasných úmrtí na celom svete.
Svetová zdravotnícka organizácia odvolala globálny núdzový stav v súvislosti s opičími kiahňami. Dôvodom je výrazný pokles hlásených prípadov tohto vírusového ochorenia.
Malígny melanóm kože patrí k najzhubnejším a najagresívnejším nádorom, pretože rýchlo metastázuje do ďalších častí tela. Je teda životne dôležité zachytiť ho včas a nasadiť adekvátnu liečbu. V novom vydaní Týždňa v zdraví sa dočítate o spôsoboch prevencie aj o varovných príznakoch, pri ktorých treba vyhľadať kožného lekára.
Matka opisuje, ako sa u jej syna prejavil Tourettov syndróm. Keď začal mimovoľne kývať hlavou a nadmerne žmurkať, lekári rodičom povedali, že sú to tiky a poradili im vyhľadať psychológa. ,,Celú cestu domov potom rozmýšľate, kde ste zlyhali ako rodič. Doma sme predsa nemali traumatizujúce udalosti, ktoré by to spôsobili,“ spomína chlapcova matka. To, že ide o Tourettov syndróm, zistili až o niekoľko mesiacov.
Slovensko patrí medzi tie krajiny EÚ, v ktorých seniori a seniorky začínajú trpieť chorobami skôr ako ich rovesníci a rovesníčky v zahraničí. „Štatistiky Eurostatu ukazujú, že napríklad 65-ročnú obyvateľku Slovenska čaká menej ako päť zdravých rokov, kým v prípade ženy rovnakého veku v Dánsku je to 12 rokov a vo Švédsku dokonca viac ako 15 rokov,“ píše Jana Shemesh.
Slovo trauma je možno trochu nadužívané, ale je to lepšie, než keby bolo tabu, hovorí terapeutka Gabriela Dymešová. „Ľudia môžu byť traumatizovaní omnoho viac, než si sami pripúšťajú alebo než si pripúšťa spoločnosť,“ tvrdí v rozhovore.

Ak nám traumu spôsobí blízky človek, môžeme stratiť dôveru vo svet, hovorí terapeutka Gabriela Dymešová. „Zároveň sa môžu objaviť pocity hanby a obáv, že nám iní blízki, o ktorých by sme sa mohli inak oprieť, nebudú veriť.“ V rozhovore okrem iného vysvetľuje, prečo sa trauma nedá vyliečiť.
Sila stisku predpovedala riziko predčasného úmrtia lepšie než krvný tlak, ukázal výskum. Nejde však len o úchop – prejaví sa všade. „Ak začnem pociťovať diskomfort pri činnostiach v bežnom živote, viem, že je so mnou asi zle,“ varuje kondičný a silový špecialista Tomáš Mihalík.

Cukor je zabijak, droga, ktorou kŕmime vlastné deti. A navyše za odmenu, hovorí imunológ Jakub Abramson. Deti si podľa neho môžu od cukru odvyknúť aj bez toho, aby im ho rodičia zakázali úplne. Za správny krok považuje aj zvýšenie daní pri potravinách s vyšším obsahom cukru.
Zmerajte si silu stisku – možno zistíte, ako rýchlo starnete, ukazujú výskumy. Čím slabšia bola u niekoho sila úchopu, tým vyšší bol jeho biologický vek. „Neprekvapuje ma to, sila sa dlhodobo ukazuje ako prediktor úmrtnosti,“ hovorí kondičný a silový špecialista Tomáš Mihalík.
Pozreli sme sa na sedem najväčších mýtov o solení. Rozoberáme, či treba pridať štipku soli pri pečení koláča, či je dôležité soliť, aby malo telo dostatok sodíka, či osolená voda zovrie rýchlejšie alebo či je nejódovaná soľ nebezpečná.