
Cirkvi
Minúta po Minúte
Pápež František sa rozhodol odobrať ďalšie výsady americkému kardinálovi Raymondovi Burkovi, jednému zo svojich najväčších oponentov. Burke na pápežov príkaz už nemá právo používať svoj vatikánsky byt a prišiel aj o plat.

Ľudia, spamätajte sa, keď budete len povrchne reagovať, tak nás to zomelie, varuje kňaz Tomáš Halík. V rozhovore tiež vraví, že istá podoba cirkvi už neponúka žiadnu pozitívnu víziu, a preto sa púšťa do kultúrnych bojov. Prístup k rozvedeným, na ktorom bazíruje, je podľa neho nekresťanský a neľudský.
V Nemecku z funkcie predsedníčky rady evanjelickej cirkvi odstúpila Annette Kurschus, ktorá čelí obvineniu, že roky vedela, že jeden z niekdajších pracovníkov cirkvi je podozrivý zo sexuálneho násilia.
Dokument Hillsong dáva odpoveď na otázku, čo sa stane, keď spojíte cirkev a šoubiznis, píše Braňo Bezák v odporúčaniach, čo pozerať online. „Slovenským cirkvám mnohí, často oprávnene, vyčítajú neschopnosť prispôsobiť sa dnešnému svetu. Ako môže vyzerať opačný extrém, ukazuje príbeh cirkevného spoločenstva Hillsong.“
Štátny tajomník ministerstva kultúry Štefan Kuffa vyzval biskupov, aby Slovensko zasvätili Ježišovi Kristovi. V príhovore na úvodnej omši Trnavskej novény konkrétne hovoril o „intronizovaní Krista za kráľa Slovenska“ za účasti všetkých biskupov a celej vlády.
KDH kritizuje rozhodnutie vlády zrušiť úrad splnomocnenca pre ochranu slobody vierovyznania. Podľa poslanca Mariána Čaučíka sa prenasledovaným kresťanom aj iným veriacim vláda obrátila chrbtom a bude od nej požadovať predloženie koncepcie, ako sa chce na ich ochrane podieľať.
Novým prešovským arcibiskupom a metropolitom gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku sa stal Jonáš Jozef Maxim, doterajší predstavený studitského kláštora v Unive na Ukrajine. Vo štvrtok ho vymenoval pápež František.
Pápež František prijal rezignáciu poľského biskupa Grzegorza Kaszaka, informovala apoštolská nunciatúra vo Varšave. Kňaz z jednej z farností diecézy tento rok v lete usporiadal sexuálne orgie.
Pápež František navrhuje, aby katolícka cirkev požehnávala páry rovnakého pohlavia. „Nemôžeme byť sudcami, ktorí len popierajú, odmietajú a vylučujú,“ povedal v reakcii na otázku skupiny kardinálov. Cirkev však podľa neho manželstvo osôb rovnakého pohlavia neuzná.
Predseda Konferencie biskupov Slovenska Bernard Bober blahoželá víťazovi volieb Smeru a všetkým zástupcom strán, ktorí sa dostali do parlamentu. Konferencia dva týždne pred voľbami pritom vyzývala ľudí, aby odmietli „ideologickú kolonizáciu“, teda najmä potraty či registrované partnerstvá.
Konferencia biskupov Švajčiarska plánuje vytvoriť tribunál, ktorý bude súdiť duchovných porušujúcich cirkevné právo. Prichádza k tomu po odhalení rozsiahleho sexuálneho zneužívania v cirkvi.

Cirkev si uplatňovanie slobodnej vôle predstavuje ako zákaz eutanázie, vraví odborníčka na zdravotníctvo Jana Červenáková. „Medicína poskytuje úžasné možnosti, ako predĺžiť ľudský život, ale treba to robiť aj za cenu ľudského utrpenia? Lekári sú programovo vedení k takzvanej víťaznej medicíne za každých okolností. Keď začnú strácať pacienta, nevedia, čo s tým.“
Biskupi voličom v rozhodovaní veľmi nepomohli, píše Newsfilter. Okrem iného odporúčajú voliť strany, ktoré nešíria nenávisť. No ak predseda KDH hovorí, že LGBTI je rovnaká pliaga ako korupcia, je to takisto šírenie nenávisti a rozdeľovanie spoločnosti. „Čo ak aj na to mysleli biskupi?“ pýta sa Monika Tódová.
Na vyhlásenie biskupov k voľbám zareagovalo zo strán len Progresívne Slovensko. Ľutuje, že „KBS si v situácii, keď Slovensko stojí na civilizačnej križovatke, vybrala za svoj hlavný terč niečo, čo už je zavedené aj v omnoho viac konzervatívnych krajinách a nikomu v ničom neublížilo“.
Na Slovensko prišiel štátny sekretár Vatikánu Pietro Parolin, stretol sa s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a premiérom Ľudovítom Ódorom. Druhý najvyšší predstaviteľ Vatikánu bude v piatok hlavným kazateľom na omši v Šaštíne.
Zásady spolunažívania s LGBTI+ komunitou v Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania zostávajú nezmenené. Rozhodlo o tom predsedníctvo ECAV po tom, čo viacerí členovia cirkvi vyzvali jej vedenie na hľadanie nových spôsobov spolunažívania.
Členovia Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania vyzývajú vedenie na hľadanie novej podoby spolunažívania s LGBTI+ ľuďmi. Výzvu podpísali farári i laici naprieč Slovenskom. „Za kľúčové považujeme počúvať hlas každého jednotlivca a podporiť vzájomnú partnerskú lásku,“ uviedli. (mojapeticia)
Aj kňazi sa miešajú do politiky, cirkev v tom problém nevidí, píše Newsfilter. „Hovorkyňa KBS povedala, že vyjadrenia kňazov na sociálnych sieťach by mali byť úctivé a rešpektujúce a kňazi by mali ľudí stmeľovať a nie rozdeľovať. To sa však nie vždy deje a reakcia ich nadriadených je vágna alebo žiadna.“
Aj kňazi komentujú politiku. Jeden vyzýva na odpor proti liberálnej propagande, ďalší kritizuje Čaputovú. Pozreli sme sa na facebookové profily Ľubomíra Urbančoka a Martina Šafárika s tisíckami sledovateľov. Kňazi majú pri komunikácii s médiami prísne nastavené pravidlá – bez povolenia biskupa s nimi nesmú hovoriť. Pre Facebook či YouTube to neplatí.
Anglikánski farári chcú požehnávať aj sobášiť páry rovnakého pohlavia, cirkev ako inštitúcia sa na to zatiaľ neodhodlala. Väčšina anglikánskych farárov si podľa prieskumu navyše myslí, že cirkev by mala zmeniť aj svoj postoj k predmanželskému sexu.