Denník N

Človek

Články

Minúta po Minúte

Ľudia mohli nosiť obuv už pred desaťtisícmi rokov, uvádza tím juhoafrických vedcov. Naznačujú to podľa neho stopy nájdené na pobreží Juhoafrickej republiky. Doposiaľ najstaršie priame dôkazy o obuvi pochádzajú z lokalít v Európe a USA z obdobia pred asi 10-tisíc rokmi, nová štúdia by prelomový okamih posunula až do čias pred 150-tisíc rokmi.

Častou chybou pri organizácii domácnosti sú priveľké ciele. Minimalistka Mirka Čechová odporúča začať pomaly a po menších krokoch, napríklad jednou poličkou alebo zásuvkou. „Viem, že je lákavé urobiť hneď veľkú reorganizáciu a veľké vytrieďovanie, no mohlo by sa stať, že všetko vypraceme, napríklad celú skriňu, dostaneme sa do polovice a pri tom množstve stratíme chuť, silu a motiváciu,“ vraví.

Aj keď mnohí ľudia trávia za obrazovkami neúmerné množstvo času, celkovým voľnočasovým trendom je fyzicky a kultúrne aktívnejšia populácia – vrátane väčšieho dôrazu na sebavzdelávanie a spoločenské kontakty, hovorí sociológ Ivan Chorvát, ktorý skúma voľný čas. V rozhovore vysvetľuje, prečo ho často máme viac, než si myslíme, prečo je dovolenka jednou z mála vecí, ktoré nezvykneme ofrflať, a ako sa dovolenkovalo v minulých storočiach.