Denník N

Človek

Články

Minúta po Minúte

Na vôľu sa nespoliehajte, s predsavzatiami vám pomôže zmena prostredia či ľudia s podobnými cieľmi. „Namiesto toho, aby sme boli vystavení pokušeniam a dúfali, že im dokážeme odolať, je lepšie sa im úplne vyhnúť,“ píšu vedci o význame zmeny prostredia. Ak vieme, že by sme cestou do školy alebo z práce neodolali lákadlu cukrární, pôjdeme inou ulicou, kde žiadne z nich nie sú. Tam, kde nie je pokušenie, nie je ani riziko, že mu podľahneme.

Vytvorili manuál „zelených postrčení“ a ďalších opatrení, ako ľudí odnaučiť hádzať odpadky na zem. Patria k nim cedule s počtom košov v lokalite, nálepky na zemi s počtom krokov k najbližšiemu košu či tzv. gamifikačný kôš. „Je doba, ktorá si vyžaduje kreativitu, a nájsť v samosprávach ľudí, ktorí sú kreatívni, je nevyhnutnosť. Už nemôžeme len opakovať zabehané cesty,“ vraví Emília Sičáková-Beblavá, odborníčka na behaviorálne vedy.

Nové .pod lampou: Genetik Ľubomír Tomáška rozpráva o tom, kto bol zakladateľ genetiky Mendel, čím všetkým odvtedy genetika zmenila ľudský život a či dospejeme k dokonalému človeku.