Colné podvody

OLAF vypátral obrovské colné podvody na Slovensku, Únii máme zaplatiť vyše 300 miliónov eur. Šéf Finančnej správy Imrecze rezignuje.

Minúta po minúte

Podľa Miroslava Beblavého (Spolu) sa u nás zrejme masívne colné podvody opäť rozbehli od leta minulého roka a pokračujú. Podľa dát z eurostatu vtedy prudko klesli priemerné deklarované ceny textilu a prudko stúpli jeho objemy.

František Imrecze nevedel odpovedať na otázku Eduarda Hegera z OĽaNO, koľkokrát v rokoch 2013 až 2014 colníci spochybnili cenu textilu z Číny a pokúsili sa nájsť reálne ceny. Šéf jeho colnej sekcie predtým opísal, že sa cena spochybniť dá.

Jozef Rajtár (SaS) hovorí, že Daniel Čech – človek zodpovedný za vedenie colnej sekcie v čase podvodov – prišiel na túto pozíciu z obchodu s čínskym tovarom. Podvody sa podľa neho diali hlavne na colnici v Brodskom. „Je to fatálna politická demagógia a znevažovanie ľudí,“ reaguje Imrecze. Šéf Finančnej správy si pochvaľuje aj to, že na Rajtára podal trestné oznámenie.

František Imrecze argumentuje na výbore proti odporúčaniu OLAF, aby Slovensko EÚ zaplatilo 302 miliónov eur. Za šéfa Finačnej správy Imreczeho najprv hovorí šéf colného odboru, ktorý opisuje, ako vyzerá colné konanie.

Peter Kažimír požiadal Františka Imreczeho, aby vystúpil vo výbore pre financie a rozpočet. Prezident finančnej správy by mal informovať o zisteniach OLAF týkajúcich sa colných podvodov na Slovensku. (tasr)