Denník N

Dalajláma na Slovensku

Minúta po Minúte

„Andrej Kiska je však mimoriadnym zjavom v stredoeurópskom priestore a nielen v ňom. Stretol sa s dalajlámom, a to aj napriek tomu, že Číne sa to vôbec nepáčilo. Náš prezident ukázal, že aj malá krajina môže mať chrbtovú kosť,“ komentuje Eugen Korda udalosti týždňa.

Fico pred samitom EÚ kritizoval Kisku za jeho slová na adresu V4. Prezident povedal, že zoskupenie má zlý imidž. „Keby nebola V4, tak máme dnes povinné kvóty, keby nebola V4, tak Slovensko nemôže ošetrovať vlastné záujmy, pokiaľ ide o plyn, ktorý prechádza cez našu krajinu,“ skonštatoval premiér. Nepáči sa mu ani stretnutie s dalajlámom.

Ministerstvo zahraničných vecí sa dištancuje od návštevy dalajlámu a pripomína, že tibetský duchovný vodca prišiel na pozvanie súkromného subjektu. Vláda sa na jej príprave nepodieľala a s dalajlámom sa nestretol nikto z vlády. „Vláda tak dala jednoznačne najavo svoj postoj a význam, aký pripisuje dobrým vzťahom s Čínou, ale nemôže niesť zodpovednosť za konanie ďalších verejných činiteľov,“ reagoval hovorca ministerstva Peter Stano.

„S dalajlámom sa nestretáva koalícia alebo opozícia, ale ľudia, nebolo to politické stretnutie a vidieť to takto je hlúposť,“ reaguje František Šebej z Mosta-Híd na otázku, či ho nemrzí, že vládne strany zastupoval na stretnutí s dalajlámom iba on.

Kozí syr s cviklou ako predjedlo, k tomu hubovú polievku a ako hlavné jedlo steak s ryžou. Tak vyzeralo dnešné menu, ktoré ponúkli prezidentovi Kiskovi a dalajlámovi v reštaurácii na Kamzíku. Ako dezert bol rebarborovo-mrkvový koláč so zmrzlinou. „Z niečoho zjedol viac, z niečoho menej, ale vyzeral byť veľmi spokojný,“ odpovedal prezident na otázku, či tibetskému duchovnému vodcovi chutilo.

Dalajláma hovorí, že myslieva na Václava Havla. Na stretnutí so študentmi hovoril aj o diktatúrach a o tom, že pre kresťanov by mal byť vlastne hriešnikom. „Diktátori používali mozog nesprávne, zúžili jeho možnosti a súcit sa vytratil. Skutočná empatia a spolupatričnosť sú však tak široké, že dokážu obsiahnuť aj nášho nepriateľa. Nesmieme zabúdať, že aj naši nepriatelia sú ľudské bytosti.“