
Dlhová brzda
Minúta po Minúte
Obce a mestá sa obávajú spustenia dlhovej brzdy, ktorá pre ne bude znamenať prísnejšie rozpočtové obmedzenia. „Budeme svedkami obmedzenia a rušenia už rozbehnutých alebo plánovaných vlastných investičných zámerov miest a obcí,“ vyhlásil riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

Bez šetrenia alebo zvyšovania daní začne zadlženie Slovenska opäť stúpať, v roku 2039 presiahne 90 percent HDP. Vyplýva to z vládneho materiálu, ktorý vyžaduje zákon o dlhovej brzde. Do roku 2025 bude dlh v pomere k HDP ešte klesať.
Vláda na rok 2024 pravdepodobne nebude musieť zostaviť vyrovnaný rozpočet, dlhová brzda sa podľa predpovede Denníka N vypne na ďalšie dva roky. To sa asi potvrdí aj predčasnými voľbami na jeseň.
Rozpočtová rada očakáva v budúcom roku lepšie hospodárenie štátu, než predpokladá vláda v návrhu rozpočtu. Naopak, na rok 2025 je pesimistickejšia. Rozpočtový výhľad podľa šéfa rady Jána Tótha neobsahuje dôveryhodné opatrenia na zníženie schodku.
Členom vlády dodatočne znížia platy. Vyžaduje to dlhová brzda, keďže dlh Slovenska dosiahol vlani viac než 60 percent HDP. Mzdy ministrov mali byť už na jar zmrazené na úrovni roka 2021, ale úrad vlády im preplatok zúčtuje až teraz.
Slovensko si dnes požičiavalo aj dvakrát drahšie než pred mesiacom, no šéfa štátnej dlhovej agentúry viac prekvapil menší záujem investorov. „Dopyt bol výrazne menší, než býva v takomto čase, v aukcii sme chceli získať o 100 miliónov viac, ako bola realita,“ povedal Daniel Bytčánek.
Slovenská pomoc ekonomike počas kovidovej krízy patrí z medzinárodného pohľadu medzi tie lepšie, hovorí maďarsko-americký ekonomický veterán George Kopits, ktorý radí slovenskej rozpočtovej rade.
Koalícia podľa ministra financií Igora Matoviča sa stále nedohodla o novele ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. „Bohužiaľ, zatiaľ jeden koaličný partner oponuje, ale ja pevne verím, že sa nakoniec dohodneme,“ povedal Matovič.
Ekonomický newsfilter: Distribučky sa vzbúrili, Sulík nemá na výber, škody zaplatí štát
- Matovič vrátil s rozpočtom do hry reformy
- Kažimír neuposlúchol prezidentkino odporúčanie
- Sabol a Világi vstupujú do nového sektora s majiteľmi Datalanu

Koalícia by sa mala podľa Petra Cmoreja zo SaS pokúsiť naraz dohodnúť kompromis pri ústavnom zákone o dôchodkoch, dlhovej brzde a daňovo-odvodovej reforme. „Aktuálne to vidím tak, že musíme dať na stôl všetky veľké témy,“ povedal v rozhovore. Dodal, že by to bola najschodnejšia cesta, ako prijať všetko.
Novela ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ktorá sa týka zavedenia limitu verejných výdavkov, sa opäť presúva. Poslanci by sa jej mali venovať na októbrovej schôdzi, požiadal o to minister financií Igor Matovič.
Ekonomický newsfilter: Strašenie plánom obnovy prvý raz zabralo, SaS a OĽaNO sa dohodli na výdavkových limitoch
- V recyklovaní sa niečo deje
- Posledná prognóza pred zverejnením návrhu rozpočtu je pesimistickejšia
- Penta nemocnice nepredala
Ekonomickí experti SaS a OĽaNO našli kompromis: najprv schvália výdavkové limity a o daňovej brzde sa bude diskutovať potom. Obeťou tejto dohody však bude ďalšie odloženie opravy ústavného zákona o dlhovej brzde.
Ekonomický newsfilter: Matovič sa podpísal pod požiadavky rozpočtových jastrabov, ktoré sami nedokážeme splniť
- Aj plyn bude drahší
- Apple prvý súd s vývojárom Fortnite neprehral, ale o časť príjmov určite príde
- O karanténach rozhodneme my, odkazuje hygiena firmám

Ako predísť krachu štátu? 17 ekonómov vysvetľuje, kam sme sa dostali a čo s tým teraz. „Budúce generácie kruto doplatia na nezodpovednosť a nekompetentnosť, ale hlavne na populizmus a zbabelosť Fica, Pellegriniho, Kažimíra a Kamenického, ale aj Matoviča, Kollára, Krajniaka a spol.,“ hovorí v Paneli expertov napríklad Ivan Mikloš.

Udržateľnosť našich verejných financií je najhoršia v EÚ, tvrdí rozpočtová rada. Ak nič neurobíme, dlh krajiny prekročí hranicu 100 % HDP v roku 2040 a hranicu 200 % v roku 2054.
Dva dôležité ústavné zákony, s ktorými počíta aj plán obnovy, čakajú do konca leta. Minister práce Milan Krajniak chce dôchodkový ústavný zákon predložiť parlamentu do konca augusta. O zmene dlhovej brzdy, ktorú blokuje SaS, zasa poslanci budú rozhodovať zrejme v septembri.
Cena za neschopnosť v druhom pilieri je v miliardách, pripomína viceguvernér NBS Ľudovít Ódor pri kritike meškania ústavného dôchodkového zákona. „Nutne potrebujeme dohodu o fungovaní druhého piliera cez ústavný zákon. Na čo ešte čakáme?“
Igor Matovič vraví, že pri ústavnom zákone o rozpočtovej zodpovednosti je ochotný diskutovať aj s opozíciou vrátane poslancov, „ktorým hovoria fašisti“. V rozprave reagoval aj na poslancov ĽSNS. Novelu od konca minulého roka blokuje SaS.
Komentátor Denníka E Oliver Brunovský si myslí, že Sulík by mal pri zákone o rozpočtovej zodpovednosti ustúpiť a netrvať na tom, aby bola prijatá aj daňová brzda. „Znova eskaluje konflikt, ktorý je vnútri koalície, a nie je dobré ho ďalej rozvíjať,“ hovorí v podcaste V redakcii.