Dlhová brzda

Minúta po minúte

Juraj Blanár zo Smeru trvá na tom, že ich návrh uznesenia o uvoľnení dlhovej brzdy je férový. „Toto je iniciovanie práce, ktorá bude na pleciach výboru pre rozpočet a financie,“ povedal iniciátor uznesenia.

„Ak narážate na nás, môžete sa spoľahnúť na to, že sa nechystáme uvoľňovať dlhovú brzdu,“ povedal Boris Kollár zo Sme rodina. Reagoval na vystúpenie Mariana Kotlebu z ĽSNS, podľa ktorého kto z opozície podporí zmenu dlhovej brzdy, bude „taký istý zlodej“ ako tí, čo vládnu.

SaS podmieňuje debatu o tom, či sa má pri dlhovej brzde sledovať čistý a nie hrubý dlh, sprísnením sankcií. „Čistý dlh dáva totiž možnosť viac míňať,“ povedal Eugen Jurzyca z SaS.

Podľa Ladislava Kamenického zo Smeru debata o uvoľnení dlhovej brzdy nemusí byť iba o zvyšovaní dlhu. Podľa neho sa dá baviť aj o možnosti, že by sa od budúceho roka miernejšie znížili pásma dlhovej brzdy než hovorí zákon.

Peter Štarchoň zo Sme rodina odporúča namiesto debaty o uvoľnení dlhovej brzdy debatu o výdavkových stropoch. „Peňazí je tu viac, než sa dokáže minúť, čo sa týka aktuálne pripravených projektov.“

Martin Klus z SaS na príklade debaty o dlhovej brzde vyzval koaličných poslancov, aby zvážili novelu rokovacieho poriadku. Hovorí, že aj o dlhovej brzde by bola lepšia debata, keby sa mohli v rokovacej sále používať grafy a mapy ciest.

Ján Podmanický zo Smeru ponúkol opozícii, že ak by povedali, že naozaj chcú rokovať o uvoľnení dlhovej brzdy, aktuálne rokovanie môžu prerušiť a preložiť po župných voľbách.

SaS zopakovala, že nepodporí žiadne zmäkčenie dlhovej brzdy. „Nebudeme meniť to, čo je funkčné, čo Slovensku pomáha, drží nezodpovedných politikov na uzde, a to len preto, že vláda nevie rozumne hospodáriť,“ uviedla podpredsedníčka Jana Kiššová. (tasr)

Andrej Danko tvrdí, že parlament by mal odhlasovať prelomenie dlhovej brzdy, aby Slovensko malo za čo budovať diaľnice a železničné koridory. „Zbytočne sa vo veľa veciach škrtíme. Ak nebudeme púšťať investície do diaľnic a železníc, tak táto spoločnosť zaspí a ujde nám vlak,“ povedal Danko.

Parlament dnes bude rokovať aj o uznesení o uvoľnení dlhovej brzdy. Nemá ísť o samotný ústavný zákon. Koaliční poslanci zákon zaradili ako posledný bod júnovej schôdze, poslednej pred letnými prázdninami.

„Ministerstvo financií príde s technokratickým návrhom,“ povedal Peter Kažimír v TA3 o zmene ústavného zákona o dlhovej brzde, ktorý s opozíciou nevyrokoval. Minister financií povedal, že Slovensko vďaka dlhovej brzde nevyužilo plne možnosť lacného požičiavania si. To podľa neho nebolo cieľom zákona, ktorý aj on parlamentu v minulosti predkladal.

Premiér Robert Fico (Smer) potvrdil, že v otázke zavedenia investičnej výnimky do dlhovej brzdy nevedia nájsť spoločnú reč s opozíciou. „Privítal by som, keby bola investičná výnimka. Ak máme veľmi dobrý vývoj verejných financií, klesajúci dlh a dobré podmienky na požičiavanie si peňazí, poďme stavať cesty, poďme stavať všetko, čo táto krajina potrebuje,“ povedal však Fico v Sobotných dialógoch RTVS.

„Ani sa mi nemusí ozývať,“ odpovedá Igor Matovič na otázku, či sa mu ozval minister financií Peter Kažimír, aby s ním diskutoval o investičnej výnimke. Keďže Richard Sulík už takú debatu tiež odmietol, Kažimír musí zmeniť taktiku, píše víkendový Newsfilter.