
Dlhý covid
Minúta po Minúte
Reportérka Karolína Klinková po covide trpí parosmiou – stavom, keď človeku všetko zapácha. „Ani po mesiaci neviem, ako žiť aspoň trochu pohodlný život,“ opisuje. Tvrdí, že jej zapácha už aj vriaca voda a že schudla niekoľko kíl. Parosmia by mala časom odznieť sama, ale môže trvať aj roky.
Dlhý covid je nové ochorenie, opísaných je zhruba 200 príznakov a často je prejavom to, že pacienti pociťujú veľkú únavu a nedokážu byť takí výkonní ako pred covidom. Neexistuje však žiadny diagnostický test ani liečba.
Dalibor prekonal covid ešte vlani v apríli. Ani o 1,5 roka neskôr sa necíti ako pred chorobou. „Nemal som nejaký ťažký priebeh, boli to klasické príznaky podobné silnejšej chrípke. Veľmi ma však zasiahla a prekvapila nespavosť a depresia,“ hovorí.
Na Slovensku sa len tento rok liečilo na dlhý covid takmer 200-tisíc ľudí. Covid dlhodobo ničí ľuďom životy a živobytie, napísal generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie WHO Tedros Adhano Ghebreyesus.
Môj nervový systém zvládne iba úplný pokoj, hovorí Adam Hrubý, ktorý dva roky žije s postcovidovým syndrómom. „Roztrasie ma akákoľvek silnejšia emócia, aj niečo banálne, čo sa od dospelého človeka len odrazí. Niekto si do mňa trochu rypne a mňa taká situácia vyradí na niekoľko dní,“ opisuje v rozhovore.
Nádej mi bránila prijať, že toto je teraz môj život, hovorí Adam Hrubý o dvoch rokoch s postcovidovým syndrómom. „Prijal som, že možno už nikdy nebudem tancovať, jazdiť na bicykli alebo sa napríklad tlačiť v nejakom klube. Že sa môj život navždy zmenil. Svoju identitu som pochoval a teraz sa snažím nájsť niečo nové,“ hovorí v rozhovore.

Je to ako skokovo zostarnúť o 40 rokov, opisuje Adam Hrubý život s postcovidovým syndrómom. „Predstavte si to, ako keby ste mali sústavnú opicu, z ktorej sa nemôžete vyspať. Vyčerpanie telesné, duševné, hormonálne. Bolesť hlavy, mozgová hmla, nedokážete poriadne premýšľať, niekedy ani dokončiť vetu,“ vraví český umelec.
Nová štúdia spája dlhý covid so zníženou hladinou hormónu kortizolu, podľa amerických vedcov ide o zatiaľ najsilnejší predpoklad výskytu postcovidových ťažkostí.

Očakávaná dĺžka dožitia na Slovensku klesla medzi rokmi 2019 a 2021 o tri roky, horšie na tom v EÚ bolo len Bulharsko, ukazuje graf dňa zo správy Národnej banky Slovenska. Prepad potvrdzuje, že zdravie zostáva jednou z najväčších výziev pre krajinu, a to sa nezaobíde bez dôsledkov pre ekonomiku, tvrdí NBS.
Americká vláda začína jednu z najväčších svetových štúdií vplyvu dlhého covidu. Štúdia bude skúmať zhruba 40-tisíc ľudí počas štyroch rokov a porovnávať ich život s tými, ktorí covid nikdy nemali. Bude stáť 1,15 miliardy dolárov.
Dlhý covid postihuje častejšie ženy ako mužov. Ide najmä o ľudí v produktívnom veku, často s miernymi alebo žiadnymi príznakmi. „Máme pacientov, ktorí sa rok nevedia vrátiť do práce, ale nemajú nárok na PN,“ hovorí primárka neurológie Daša Viszlayová.
Pacienti, ktorí prekonali covid-19, často trpia nespavosťou či depresiami a ochorenie môže spôsobiť aj demenciu. Odborníkov sme sa preto spýtali, či vírus dokáže preniknúť do mozgu, ako ho ohrozuje covidový zápal, či sú tieto zmeny nezvratné a prečo sú ohrozenejší ľudia, ktorí mali ťažký priebeh ochorenia.
Pneumológ Václav Koucký spolupracuje na štúdii, ktorá skúma zvuk kašľa pri covide. „Lieky proti kašľu majú zmysel, ak preň nemôžete spať. Cez deň je zdravšie využiť ho na prečistenie,“ hovorí. V rozhovore vysvetľuje aj to, či sa dá na základe kašľa určiť diagnóza, a ako môže dychová rehabilitácia pomôcť pri dlhom covide.
Ministerstvo by malo uznať aj diagnózu dlhého covidu. Je nevyspytateľný, hovorí o ňom dátová analytička. Najčastejší prejav je únava, keď ľudia musia obmedziť niektoré aktivity, ktorým sa bežne venovali. „Nevládali cvičiť ako predtým, pracovať naplno, starať sa o domácnosť či blízkych ako predtým. To je najčastejšia forma, ktorú vidíme u troch štvrtín našej vzorky,“ hovorí spoluautorka analýzy o dlhom covide na Slovensku.
Dlhý covid je téma, v ktorej je dôležité adresne podporovať ženy, lebo u nich je veľmi bežné spájať únavu a stavy úzkosti s ich bežným rozpoložením či hormonálnymi zmenami. „Dostali sme aj spätnú väzbu, že sa niektoré ženy báli o tom s lekármi hovoriť, lebo nevedeli, či ich ťažkosti môžu súvisieť s covidom, a nechceli si priznať, že majú únavovo-úzkostné stavy,“ hovorí analytička Dagmar Ceľuchová Bošanská.
Špeciálny podcast o dlhom covide: Štvrtina pacientov mala menej ako 34 rokov, väčšina prekonala covid doma, hovorí spoluautorka analýzy o dlhom covide u nás Dagmar Ceľuchová Bošanská v rozhovore s reportérkou Veronikou Folentovou.
Je unavený, bolí ho hlava a nevie sa sústrediť. Michal trpí dlhým covidom, hoci pôvodné ochorenie malo mierny priebeh. Pred covidom sa neliečil na žiadne choroby a športoval. Ľudí s dlhým covidom budú na Slovensku tisíce, skôr desaťtisíce.
Vznikla stránka CovidHelper, ktorá podľa príznakov poradí, ako postupovať po ochorení aj pri dlhom covide. Pri domácej liečbe je stále veľký nedostatok informácií a lekári často nestíhajú každému vysvetľovať, ako postupovať.
Dlhý covid hlási podstatne viac žien ako mužov, často je to okolo 80 % skúmaných prípadov, uvádzajú viacerí americkí lekári. Pohlavnú nerovnováhu si vysvetľujú rozdielmi v imunite či rozdielnou ochotou otvorene hovoriť o ochorení.
Dlhý covid sa týka do 10 percent pacientov, postihuje aj zdravých či športovcov, vraví český lekár z postcovidového centra v Hradci Králové. Medzi najčastejšie prejavy dlhého covidu patria pneumologické ťažkosti, bolesti hlavy a únava.