Dôchodkový vek

Ak v parlamente neprejde zákaz o dôchodkovom veku, Fico chce referendum.

Minúta po minúte

Ak Smer nepretlačí ústavný zákon o dôchodkovom strope v parlamente, aktívne sa zapojí do odborárskej petície za vyhlásenie referenda o tejto téme. Robert Fico to demonštroval tým, že na tlačovke pripojil svoj podpis do jedného z petičných hárkov.

Robert Fico tvrdí, že Smer je blízko dohode s časťou opozície, aby jeho návrh na zastropovanie odchodu dôchodku na 64 rokov prešiel do druhého čítania. Ide o ústavný zákon, v prvom čítaní však Smeru stačí jednoduchá väčšina. Za zákon odmieta hlasovať Most-Híd, Fico to rešpektuje.

Pellegrini tvrdí, že v koalícii nie je napätie kvôli dôchodkovému stropu. Koaličné strany o tomto návrhu stále diskutujú, uviedol premiér. Zmena sa má riešiť cez poslanecký návrh, preto je podľa neho na poslaneckých kluboch, či sa nájde ústavná väčšina na zastropovanie dôchodkového veku. (tasr)

Ak nebude mať zastropovanie dôchodkového veku podporu ako ústavný zákon, Smer ho predloží ako bežný zákon, na ktorého schválenie stačí nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Robert Fico vyzval opozíciu, aby zákon podporila a „prestala hrať malicherné hry“. Zákon nechce podporiť ani koaličný partner Smeru Most-Híd.

Parlament odmietol návrh OĽaNO na znižovanie dôchodkového veku v závislosti od počtu vychovaných detí. O návrhu Smeru-SD o zastropovaní veku odchodu do dôchodku na 64 rokov budú poslanci hlasovať až na nadchádzajúcej schôdzi v septembri. (tasr)

Sociálnymi opatreniami si Smer zachraňuje preferencie, neboli ani v programovom vyhlásení vlády, hovorí Sulík. „Bol to Smer, ktorý prijal zákon, že vek odchodu do dôchodku bude mierne stúpať. To bola jedna z mála rozumných vecí, ktoré urobil,“ povedal líder SaS v TA3.

Zastropovanie dôchodkov podľa poslanca Jozefa Mihála (Spolu) neprejde, lebo Smer na to nebude mať dosť poslancov. Aj keď OĽaNO zatiaľ vyzerá, že návrh ústavného zákona podporí, podľa Mihála nemá Igor Matovič podporu vo svojom klube, povedal v Sobotných dialógoch na RTVS.

SaS o zastropovaní dôchodkového veku: „Namiesto toho, aby Most-Híd využil svoje právo veta, umožňuje svojim koaličným partnerom presadiť návrh, ktorý sám považuje za nezmyselný a škodlivý a ktorý nie je ani v koaličnej dohode, ani v programovom vyhlásení vlády.“