Dôchodkový vek

  • Fico a Danko chcú v ústave zakotviť hranicu pre vek odchodu do dôchodku, Most to nepodporí

Minúta po minúte

Ak nebude mať zastropovanie dôchodkového veku podporu ako ústavný zákon, Smer ho predloží ako bežný zákon, na ktorého schválenie stačí nadpolovičná väčšina prítomných poslancov. Robert Fico vyzval opozíciu, aby zákon podporila a „prestala hrať malicherné hry“. Zákon nechce podporiť ani koaličný partner Smeru Most-Híd.

Parlament odmietol návrh OĽaNO na znižovanie dôchodkového veku v závislosti od počtu vychovaných detí. O návrhu Smeru-SD o zastropovaní veku odchodu do dôchodku na 64 rokov budú poslanci hlasovať až na nadchádzajúcej schôdzi v septembri. (tasr)

Sociálnymi opatreniami si Smer zachraňuje preferencie, neboli ani v programovom vyhlásení vlády, hovorí Sulík. „Bol to Smer, ktorý prijal zákon, že vek odchodu do dôchodku bude mierne stúpať. To bola jedna z mála rozumných vecí, ktoré urobil,“ povedal líder SaS v TA3.

Zastropovanie dôchodkov podľa poslanca Jozefa Mihála (Spolu) neprejde, lebo Smer na to nebude mať dosť poslancov. Aj keď OĽaNO zatiaľ vyzerá, že návrh ústavného zákona podporí, podľa Mihála nemá Igor Matovič podporu vo svojom klube, povedal v Sobotných dialógoch na RTVS.

SaS o zastropovaní dôchodkového veku: „Namiesto toho, aby Most-Híd využil svoje právo veta, umožňuje svojim koaličným partnerom presadiť návrh, ktorý sám považuje za nezmyselný a škodlivý a ktorý nie je ani v koaličnej dohode, ani v programovom vyhlásení vlády.“

Smer rešpektuje názor Mosta-Híd, ktorý nepodporí strop pre dôchodkový vek. „Postoj Mosta-Híd nie je pre nás nový a rešpektujeme, že jeho predstavitelia majú iný názor. Kľúčové je, že naše rokovanie s opozíciou nepovažujú za porušenie koaličnej dohody, čo otvára cestu k prijatiu tohto dôležitého ústavného zákona,“ uviedol Erik Tomáš. (tasr)

SNS sa so Smerom začala predháňať v otázke dôchodkového stropu. Kým Robert Fico navrhuje pre mužov 65 rokov, SNS poslala tlačovú správu, kde píše, že „Slováci si zaslúžia ambicióznejší strop odchodu do dôchodku“. Muži by mali ísť podľa SNS do dôchodku v 64 rokoch, ženy v 63.