
Domáce násilie
- Národná bezplatná nonstop linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212
- Nonstop krízová linka Aliancie žien Slovenska, ktorá poskytuje poradenstvo a pomoc obetiam násilia: 0903 519 550, [email protected]
- Poradenské centrum Alej (Bratislavský kraj): 0911 417 778, [email protected]
- Centrum Slniečko (Nitra): 0917 545 808, [email protected]
- Bezpečný ženský dom Dúha: 0915 166 663 a 0918 824 247, [email protected]
- Bezpečný ženský dom Brána do života: 0915 439 245, [email protected]
- Poradenské centrum Náruč Žilina: 0918 185 576, [email protected]
- Poradenské centrum Náruč Čadca: 0907 840 552, [email protected]
- Bezpečný ženský dom Luna v Trenčíne, krízová linka non-stop: 0918 312 908, [email protected]
Články
Minúta po Minúte
Nemecký súd vydal trestný príkaz proti tenistovi Alexandrovi Zverevovi. V súvislosti s obvineniami z ublíženia na zdraví ho súd v Berlíne žiada, aby zaplatil pokutu vo výške 450-tisíc eur. Zverev obvinenia poprel a proti trestnému rozkazu sa odvolal.
Ženský časopis Emma urobil veľký rozhovor s Tomášom Drahošom, ktorý vystupuje pod menom Tomy Kotty a ktorý zbil svoju expriateľku Ráchel Karnížovú. „Násilník v ňom nečelil kritike, ale skôr súcitu redaktorky,“ píše Filip Struhárik.
Otec ťahal deti za vlasy a bil remeňom za zlé známky, sudkyňa mu napriek tomu umožnila, aby sa s nimi stretával. Združenie Náruč pred časom pomáhalo rodine, kde sa preukázalo, že muž dlhodobo týral partnerku aj ich spoločné deti. Sudkyňa rozhodla po tom, čo vyšetrovanie aj psychologickí znalci potvrdili, že deti hovoria o násilnom otcovi pravdu.
Bulharsko sprísnilo tresty za násilie po prípade tínedžerky, ktorú mučil jej bývalý priateľ, čo vyvolalo celonárodné protesty. Tiež zmenilo zákon, ktorý umožňuje popri manželských pároch aj osobám v „intímnych vzťahoch“ požiadať o ochranu.
Tisíce Bulharov protestovali proti násiliu na ženách po šokujúcom prípade tínedžerky, ktorú útočník porezal stovky ráz. Súd však pôvodne nenariadil jeho zadržanie, lebo podľa neho išlo o ľahké zranenia.
Prezidentka vyzvala verejnosť, aby bola všímavá k prejavom domáceho násilia vo svojom okolí. Obetiam odporúča poradiť sa na linkách pomoci. Uviedla to v súvislosti s nedávnym prípadom útoku na 32-ročnú ženu z Nitry, ktorú dobodal jej partner.
Borisovi Kollárovi už žiadna reedukácia nepomôže, lebo jeho okolie mu umožňuje správať sa ako nezrelý jedinec, píše Jana Shemesh o kauze predsedu parlamentu. „V slovenskej politike sa napriek deklaráciám na ženy často myslí ako na posledné a agenda s nimi spojená sa vždy dá obetovať v rámci politického obchodu.“
Čečenke, ktorá utekala pred domácim násilím a polícia ju zadržala, ombudsman povedal, že jej nič nechýba. Rozhovor ombudsmana s 20-ročnou Selimou Ismajlovovou odvysielala televízia Groznyj-TV a na krátkom videu ombudsman vystrašenú mladú ženu uisťuje, že jej nič nechýba, na čo ona len pritakáva.
Policajti, ktorí sa venovali prípadu nebezpečného prenasledovania obete z Dubnice nad Váhom, urobili podľa policajného prezidenta všetko, čo bolo v ich silách. Hamran hovorí, že poverený policajt dal poškodenej aj svoje súkromné telefónne číslo, aby políciu kontaktovala, ak by ju páchateľ aj po obvinení prenasledoval.
Policajný prezident Štefan Hamran už v sobotu vydal pokyn na kontrolu postupov polície v prípade vraždy ženy v Dubnici nad Váhom. Muž ženu pred jej zavraždením prenasledoval. Hamran kritizuje politikov, ktorí sa k prípadu vyjadrujú a obviňujú políciu, že zlyhala.
Netradičná rodina Borisa Kollára obhajcom tradičnej rodiny neprekáža? pýta sa Monika Kompaníková. „Reakcie z ich radov sú vyhýbavé, vlažné alebo žiadne. Niektorí dokonca hovoria, že by konali rovnako ako on, a opakujú úplne rovnaké frázy.“

V najbližších týždňoch až mesiacoch bude mnoho žien v slovenských domácnostiach trpieť príkladom Borisa Kollára, tvrdí párová terapeutka Jolana Kusá. Muži dostanú podvedomý pocit, že si to môžu dovoliť tiež. „Keď je príčina, ja môžem – dokonca ako chlap mám povinnosť zakročiť,“ vraví v rozhovore.

Aktuálny Shooty: Rodinný typ
Predseda vlády Ľudovít Ódor povedal, že je preňho každé domáce násilie neprijateľné, či už sa pácha voči ženám, deťom či otcom, a silne ho odsudzuje.
Brazílsky futbalový klub Sao Paulo rozviazal zmluvu s útočníkom Pedrom Gabrielom pre obvinenia z domáceho násilia. Jeho bývalá priateľka v marci oznámila, že ju futbalista fyzicky napadol, polícia jej výpoveď zdokumentovala.
V Česku sa za tri týždne udiali tri brutálne vraždy, pred domácim násilím však stále zatvárame oči, píše Eva Mošpanová. „Česko a Slovensko sú jednými z posledných európskych krajín, ktoré neratifikovali Istanbulský dohovor. Spomínajú sa čiastkové rozpory aj nutnosť hľadať politickú zhodu v ‚citlivej‘ téme. Viete, čo je tiež citlivé? Napríklad podliatina.“
V posledných dvoch-troch rokoch evidujú veľké množstvo prípadov kyberstalkingu, teda prenasledovania a obťažovania prostredníctvom technológií. To je teraz u nás každý tretí-štvrtý prípad, hovorí terapeutka Dáša Malíková. Kyberstalking sa deje ženám v rôznom veku.
Terapeutka Dáša Malíková vysvetľuje, aké sú varovné signály pre identifikáciu násilníka vo vzťahu. „Keď muž ženu kontroluje, izoluje od priateľov, od rodiny, keď začne kontrolovať, ako sa oblieka a otočí ju vo dverách, že takto von nepôjdeš, začne mať majetnícke prejavy a vyvolávať strach…“
Ťažké detstvo či závislosť od alkoholu alebo drog nie je ospravedlnenie, že je partner vo vzťahu násilnícky, hovorí terapeutka Dáša Malíková. „Násilníci sa vždy snažia manažovať to tak, že keď majú niesť zodpovednosť za to, čo urobili, tak sa snažia vyhnúť zodpovednosti a trestu,“ hovorí.
S Igorom Matovičom treba súhlasiť v jednej veci; chlapi (a aj ženy) v parlamente by naozaj pre ženy mali niečo urobiť, píše Jana Shemesh. „Nie preto, že sa blížia voľby, a ani nie preto, aby im fanúšičky posielali na sociálne médiá srdiečka, ale preto, aby ukázali, že sú vnímaví, zorientovaní a naozaj chcú zo Slovenska urobiť lepšiu krajinu.“