
Domáce násilie
- Národná bezplatná nonstop linka pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212
- Nonstop krízová linka Aliancie žien Slovenska, ktorá poskytuje poradenstvo a pomoc obetiam násilia: 0903 519 550, alianciazien@alianciazien.sk
- Poradenské centrum Alej (Bratislavský kraj): 0911 417 778, alej.poradenskecentrum@gmail.com
- Centrum Slniečko (Nitra): 0917 545 808, poradna@centrumslniecko.sk
- Bezpečný ženský dom Dúha: 0915 166 663 a 0918 824 247, bzd@domovduha.sk
- Bezpečný ženský dom Brána do života: 0915 439 245, pomoc@branadozivota.sk
- Poradenské centrum Náruč Žilina: 0918 185 576, poradnazilina@naruc.sk
- Poradenské centrum Náruč Čadca: 0907 840 552, poradnacadca@naruc.sk
Minúta po Minúte
Predstava, že by sa v prípade Dominika Feriho toľko žien dohodlo, že ich znásilnil, by bola veľká štatistická odchýlka. Upozorňuje na to novinár Jakub Zelenka, ktorý ako jeden z prvých zverejnil svedectvá zneužitých žien. Krivé obvinenia zo sexualizovaného násilia sú v skutočnosti veľmi vzácne. „Je fatálna chyba myslieť si, že obeť z nahlásenia útoku profituje,“ hovorí aj psychologička Natália Schwab Figusch.
Francúzsky parlament schválil mimoriadnu finančnú pomoc obetiam domáceho násilia. Peniaze majú obetiam umožniť, aby násilníka opustili, aj keď sú od neho finančne závislé. Podpora bude podmienená vydaním ochranného príkazu alebo podaním žaloby.
V Prahe pokračoval súd s bývalým českým poslancom Dominikom Ferim obžalovaným z dvoch znásilnení a jedného pokusu. Psychologička a novinári, ktorí prípad zverejnili medzi prvými, komentujú, ako vnímajú Feriho obhajobu, aké následky mal jeho prípad na českú spoločnosť a čo riskujú obete sexualizovaného násilia.

Britský umelec Banksy potvrdil, že nové dielo upozorňujúce na násilie páchané na ženách je jeho. Nástenná maľba je umiestnená v Kente v Anglicku a nesie názov Valentine’s Day Mascara. (guardian)
Policajti sa učia lepšie komunikovať s obeťami. Na školení im vysvetľovali, čo prežíva dieťa, ktoré bolo roky sexuálne zneužívané, alebo prečo sa obete domáceho násilia správajú tak „zvláštne“. Na školení sme sa zúčastnili aj my.
Vraždy partneriek sú systémovým problémom, keď si muži myslia, že môžu rozhodovať o životoch žien, píše Ria Gehrerová po tragédii v Michalovciach. „Nie sú to náhodné nešťastia. Sú ukážkou toho, o čom sú niektorí muži presvedčení, že si môžu dovoliť. Môžu si dovoliť adresovať svojej žene ponižujúce poznámky, vydeľovať jej peniaze, vyhrážať sa. Môžu svoju partnerku občas odsotiť, veď im z nej len praskli nervy. Môžu zabiť.“

Celosvetovú kampaň proti násiliu na ženách dnes podporili aj prezidentka Čaputová, policajný prezident Hamran či minister Káčer. “Proti násiliu na ženách sa musíme postaviť všetci. Ženy aj muži spolu,” vraví Zuzana Čaputová.
Basketbalistu Milesa Bridgesa z tímu NBA Charlotte Hornets obvinili z domáceho násilia. „Dovolila som niekomu, aby zničil môj dom, zneužíval ma všetkými možnými spôsobmi a traumatizoval naše dve deti na celý život,“ uviedla jeho priateľka Mychelle Johnsonová.
Až vojna donútila Ukrajinu ratifikovať Istanbulský dohovor, my máme luxus urobiť to v mieri, píše Jana Shemesh. „Na Ukrajine sa domáce násilie doteraz považovalo len za priestupok a trestom sú verejnoprospešné práce či finančná pokuta.“
Ryan Giggs odstúpil z postu trénera futbalovej reprezentácie Walesu. 48-ročný bývalý hráč Manchestru United nepôsobil vo funkcii trénera národného tímu od zatknutia v novembri 2020, no oficiálne skončil až dnes. Giggsa v auguste čaká súd za domáce násilie.
Ak ste svedkom nebezpečnej situácie, vždy môžete zavolať profesionálnu pomoc, radí inštruktorka sebaobrany Jasmína Houdek. „Operátori a operátorky sú vyškolení a vyškolené na to, aby vedeli situáciu vyhodnotiť,“ hovorí.

Jasmína Houdek sa stala inštruktorkou modernej sebaobrany aj preto, že ako 14-ročná zažila znásilnenie. „Kým som si tú traumu vyriešila, často som plánovala jeho likvidáciu a predstavovala som si, ako mu fyzicky ubližujem,“ hovorí Houdek.
Piatich ľudí, ktorí pracujú s domácim násilím, sme sa spýtali, či bude mať súdny spor medzi exmanželmi Deppom a Heardovou vplyv na to, ako vnímame domáce násilie. Niektorých mužov môže posmeliť v tom, aby sa dokázali vymaniť z násilného vzťahu, časť žien zasa odradiť, aby sa o to pokúsili. Podľa odborníčok by sme však dôležitosť sporu nemali preceňovať.
Depp v. Heardová – ak to má byť koniec hnutia MeToo, tak nezaslúžený, píše Jana Shemesh v komentári. „Ženy, ktoré prehovorili o domácom násilí a rovnako ako Heardovú ich umlčiavali s tým, že nevyzerajú alebo nesprávajú sa ako obete, musia byť z rozsudku zlomené.“
K rozsudku, ktorým sa súd priklonil na Deppovu stranu, sa vyjadrili obaja bývalí manželia. „Sklamanie, ktoré dnes cítim, sa nedá slovami vyjadriť. O to viac som sklamaná z toho, čo tento verdikt znamená pre ostatné ženy. Je to podraz,“ povedala Amber Heard. „Porota mi vrátila späť život,“ povedal Johnny Depp.

Herec Johnny Depp vyhral súdny spor s exmanželkou Amber Heard a odškodné 15 miliónov dolárov za to, že sa označila za obeť domáceho násilia. Súd sa priklonil na Deppovu stranu vo všetkých prípadoch obžaloby. Potvrdil, že Heard ho poškodila zámerne a vypovedala o ňom skutočnosti, ktoré neboli pravdivé.
Častým znakom násilných mužov je aj to, že sú nesmierne egocentrickí, hovorí terapeutka Daša Malíková. „Majú pocit, že oni sú tí jediní, na ktorých záleží. Úlohou ženy a zmyslom jej života má byť to, aby uspokojovala ich potreby.“

Predstava, že partnerské násilie je iba o bitke a modrinách, je mýtus, hovorí terapeutka Daša Malíková. Násilie môže mať podľa nej veľmi sofistikované podoby a nájdeme ho vo všetkých spoločenských vrstvách. „Ženy, ktoré sa na nás v poradni obracajú, sú často vzdelané ženy ‚z dobrých rodín‘, finančne veľmi dobre zabezpečené.“
Herečka Amber Heardová na súde vypovedala o ponižovaní a fackách od exmanžela Johnnyho Deppa. Jeho fanúšikovia zaplavili sociálne siete obsahom, v ktorom Heardovú zosmiešňujú a nazývajú ju klamárkou a hysterkou. Odborníci varujú, že to môže obete domáceho násilia odradiť od vyhľadania pomoci.
Európsky súd pre ľudské práva vyzval Rusko, aby zmenilo zákony o domácom násilí, proti čomu sa stavia napríklad aj pravoslávna cirkev. Štrasburský súd dnes nariadil vyplatiť viac ako 370-tisíc eur Ruske, ktorej muž uťal ruky v zápästí. Ďalšie tri obete domáceho násilia majú dostať po 25-tisíc eur. (reuters)