
Doping v Rusku
Články
Minúta po Minúte
Medzinárodná korčuliarska únia podporila Svetovú antidopingovú agentúru v odvolaní sa v prípade ruskej krasokorčuliarky Kamily Valijevovej. WADA nesúhlasí s rozhodnutím Ruskej antidopingovej agentúry, podľa ktorej sa Valijevová nedopustila pochybenia.
Svetová atletika schválila status neutrálnych športovcov pre ďalších šiestich Rusov. Celkovo ich tak na medzinárodných súťažiach môže štartovať 73. Ruský atletický zväz má po dopingových prípadoch a finančných problémoch zastavenú činnosť od roku 2016.
Rusko nepotrestá krasokorčuliarku Kamilu Valijevovú za dopingovú kauzu, ktorá vypukla počas minuloročných ZOH v Pekingu. Svetová antidopingová agentúra v piatok informovala, že ruský tribunál nenašiel u nej „žiadnu vinu ani nedbanlivosť“.
Ruskej atlétke Natalii Anťuchovej odobrali pre doping zlato z olympiády 2012, ktoré získala v behu na 400 metrov cez prekážky. Olympijskú víťazku z Londýna diskvalifikovali po tom, ako atlétka nevyužila právo odvolať sa.
WADA posunula dopingový prípad ruskej krasokorčuliarky Kamily Valijevovej na Športový arbitrážny súd. „Ruská antidopingová agentúra bola upozornená, aby rýchlo vyriešila prípad Kamily Valijevovej, no za ten čas v jej prípade nedošlo k žiadnemu pokroku,“ uviedol Witold Bańka, prezident WADA.
Ruská atlétka Natalia Anťuchová môže prísť o zlato z olympiády v Londýne z behu na 400 metrov cez prekážky za porušenie dopingových pravidiel. Jednotka pre bezúhonnosť atletiky diskvalifikovala 41-ročnú Rusku zo všetkých podujatí od 15. júla 2012 do 29. júna 2013.
14-ročný ruský tenista dostal 9-mesačný zákaz činnosti za pozitívny test na meldónium. Medzinárodná agentúra pre tenisovú integritu nezverejnila s ohľadom na vek hráča jeho meno, no uviedla, že test mal pozitívny ešte v januári tohto roka.
Ruská reprezentantka vo vrhu guľou Irina Tarasovová dostala dvojročný zákaz činnosti za doping na olympiáde v Londýne. Tiež jej boli odobrané všetky výsledky medzi júlom 2012 a júlom 2016. Dekádu starý dôkaz o užití nepovolených látok súvisí s kauzou systematického štátom riadeného dopingu v Rusku.
Krasokorčuliarka Kamila Valijevová vysvetlila dopingový nález náhodným užitím liekov na srdce jej starého otca. Pätnásťročná Ruska to uviedla pred CAS, ktorý jej napokon umožnil štartovať v individuálnej súťaži.
Ak sa Kamila Valijevová umiestni na jednom z prvých troch miest súťaže krasokorčuliarok, nebude sa konať medailový ceremoniál. Pretekárky medaily dostanú zrejme až po pekinskej olympiáde. Rozhodol o tom Medzinárodný olympijský výbor.
Svetová antidopingová agentúra je sklamaná z rozhodnutia Športového arbitrážneho súdu zrušiť suspendáciu ruskej krasokorčuliarky Kamily Valijevovej. WADA tvrdí, že súd si nesprávne vyložil časť jej kódexu o chránenej osobe vzhľadom na jej vek.
Milan Sedliak hovorí, či zakázaná látka trimetazidín reálne mohla pomôcť ruskej krasokorčuliarke Kamile Valijevovej: „Vedecké práce dokazujú účinnosť na telesnú výkonnosť pri pacientoch, ale nedohľadal som nič na športovcoch. Teoreticky tam efekt byť môže.“
Najväčší škandál športu trvá dodnes, aj keď ruský doping zo Soči 2014 je už dávno odhalený. Rusi tam vymieňali pozitívne vzorky za negatívne cez „myšaciu dieru“, čím viac ako zdvojnásobili počet svojich medailí oproti predošlej olympiáde.

Ruská krasokorčuliarka Kamila Valijevová mala ešte v decembri pozitívny dopingový nález. V jej vzorke sa našli stopy po zakázanej látke trimetazidín, ktorý zvyšuje prietok krvi. Rusi to zrejme vedeli, no i tak ju postavili do tímovej súťaže, preto im hrozí odobratie zlatých medailí z Pekingu.
Zomrel korupčný šéf atletiky, ktorému platili nadopovaní Rusi a IAAF spravil takú hanbu, že sa radšej premenovala. Lamine Diack zneužíval aj svoj politický vplyv. Kolegovi sa pochválil, že prezidentskú kampaň v Senegale ovplyvňoval aj s pomocou Vladimira Putina.
Svetová atletika predĺžila zákaz štartu ruských športovcov na medzinárodných súťažiach. Rusko neurobilo dostatočný pokrok na to, aby predstavitelia Svetovej atletiky zrušili zákaz za systematický štátom riadený doping platný od roku 2015.
Ruský hokejista Valerij Ničuškin môže dostať štvorročný zákaz štartu na medzinárodných podujatiach. Útočník tímu NHL Colorado Avalanche nevysvetlil, prečo je jeho vzorka z roku 2013 pozitívna na testosterón. MOV už v roku 2018 zakázal Ničuškinovi štartovať na olympiáde.
Tím Štefana Tarkoviča mal na viac, no rok s novým trénerom má aj pozitíva, hodnotí športový newsfilter. Súhrn dôležitých udalostí týždňa je aj o miliardároch v Newcastli, o Matejovi Tóthovi či o dopingu v Rusku.
Ruskí plavci Alexander Kudašev a Veronika Popovová Andrusenková smú súťažiť na olympiáde. Športový arbitrážny súd očistil oboch plavcov spod dopingových obvinení. (tasr)
Žije na tajnom mieste, roky nevidel rodinu a na zozname kremeľských cieľov je v prvej päťke. Grigorij Rodčenkov vo svojej knihe opisuje, ako stál pri vývoji a distribúcii dopingu v Rusku a ako neskôr pomáhal odhaliť najväčší športový škandál v dejinách. Prečítajte si ukážku z knihy, ktorá práve vychádza v slovenskom preklade v knižnej edícii Denníka N.