Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Téma: DPH na potraviny

Zdieľať

SNS chce do roku 2030 zvýšiť podiel slovenských potravín v krajine na 70 % a zabezpečiť prístup k potravinám v každej obci. Chce aj znížiť DPH na všetky potraviny, uviedla ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS). (tasr)

Zdieľať

Potravinárska komora Slovenska je sklamaná z výberu potravín do zníženej sadzby DPH. Parlamentom schválený výber podľa nej podporí spracovateľský potravinársky priemysel len minimálne, ale výpadok financií v štátnom rozpočte môže mať dopad na ďalší rozvoj odvetvia.

Potravinárske samosprávy dlhodobo upozorňujú na nepriaznivú situáciu v potravinárskom odvetví: pokles potravinárskej produkcie, zvyšujúce sa negatívne saldo zahraničného obchodu s potravinami, znižovanie potravinovej sebestačnosti či podfinancovanie celého sektora.

„Potravinári združení v Potravinárskej komore Slovenska podporujú zníženie sadzby DPH na potraviny, nakoľko je jedna z najvyšších v rámci EÚ. Je však potrebné pamätať, že pri selektívnom výbere potravín spotrebiteľ zníženie sadzby výrazne nepocíti a rovnako sme nespokojní s výberom potravín pre zníženú DPH, pretože tento výber podporí potravinársku výrobu len v minimálnom rozsahu,“ uvádza Daniel Poturnay, prezident PKS.

PKS upozorňuje, že súčasný stav v potravinárskom priemysle je dôsledkom dlhodobého zanedbávania odvetvia. Opatrenia na nápravu treba podľa komory robiť systematickými opatreniami a nielen jednorazovými investíciami.

Aj zníženie DPH na potraviny musí mať podľa PKS systémový charakter a musí pomôcť celému spracovateľskému potravinárskemu odvetviu. Pokiaľ bude výpadok vo verejných financiách v dôsledku zníženej DPH znamenať nižšiu podporu pre potravinárov v budúcich rokoch, PKS takýto krok neschvaľuje.

Viac k téme nájdete tu.

Zdieľať

Poslanci SNS predložili do parlamentu návrh novely, ktorá by mala dosah na štátny rozpočet 150 miliónov eur a ani sa neunúvali vyčísliť dosah, hoci na to ministerstvo financií upozornilo. Povedal to opozičný poslanec Ondrej Dostál k novele znižujúcej DPH na potraviny.

Zdieľať

Mrkva nie je na zozname potravín s nižšou DPH preto, že by zasiahla rozpočet sumou 6 miliónov eur, tvrdí predkladateľka novely Eva Antošová. Odmieta tvrdenia Zsolta Simona, že by zoznam potravín so zníženou DPH navrhnutý SNS vnášal do systému chaos.

Zdieľať

Exminister pôdohospodárstva Zsolt Simon spochybnil výber potravín do nižšej sadzby DPH, ktorý predložila SNS. Kritizuje, že nešla po skupinách výrobkov, ale vybrala len isté druhy zeleniny, ovocia či pečiva. Simon dal návrh na prepracovanie novely.

Do zoznamu potravín s nižšou DPH sa tak podľa Simona nedostali napríklad čerešne, marhule či broskyne, ale sú tam duly, ktoré sa pestujú na Slovensku podstatne menej. Výhradu má aj k výberu zeleniny, pretože do nižšej sadzby sa nedostali mrkva či petržlen.

„Vysvetlite mi, prečo mrkvu nie? Prečo tam nemôže byť slivka, ale jablko a hruška áno?“ pýtal sa.

Výhradu má Simon aj k tomu, že v kategórii pečiva s nižšou sadzbou majú byť len menšie rožky, ktoré majú 40 či 50 gramov, väčšie nie. V skupine mliečnych výrobkov mu chýba tvaroh.

Foto - TASR
Foto – TASR
Zdieľať

Nižšia DPH má byť na jogurty, bryndzu, rožky, med aj zeleninu

Poslanci SNS zverejnili zoznam potravín, ktoré navrhli preradiť do 10-percentnej sadzby DPH. Nižšia DPH by sa mala týkať od januára 2020 zdravých mliečnych výrobkov, medu, rožkov, stopercentnej ovčej bryndze, zdravých ovocných a zeleninových štiav, ako aj ovocia a zeleniny mierneho pásma.

Zoznam potravín, ktoré sa majú preradiť do nižšej sadzby DPH predložili piati poslanci SNS ako pozmeňujúci návrh k vlastnému návrhu novely. V nej totiž pred niekoľkými mesiacmi navrhli znížiť DPH na všetky potraviny s výnimkou cukroviniek a nápojov.

Keďže by to malo príliš veľký dopad na štátny rozpočet, rozhodli sa po dohode v koalícii zoznam potravín zúžiť. Zúžená podoba návrhu by mala znamenať výpadok v rozpočte asi 65 miliónov eur.

Ktoré potraviny navrhli do nižšej sadzby:

 • ovčia bryndza
 • kefír
 • cmar
 • jogurty
 • prírodný med
 •  čerstvé alebo chladené zemiaky
 • cibuľa
 • šalotka
 • cesnak
 • pór
 • rajčiny
 • kapusta
 • karfiol
 • kaleráb
 • kel
 • hlávkový šalát
 • čakanka
 • uhorky šalátové aj nakladačky
 • strukoviny, lúpané aj nelúpané
 • jablká
 • hrušky
 • duly
 • rožky (ak nie sú dopekané)
 • ovocné šťavy
 • zeleninové šťavy

Už dnes platí nižšia DPH na mlieko, čerstvé mäso, maslo a chlieb.

Zdieľať

Zaradenie ďalších potravín do nižšej sadzby DPH by malo mať dosah na rozpočet asi 65 miliónov eur, povedal predseda parlamentu Andrej Danko. Priznal, že by mal byť výpadok v rozpočte nižší, podľa dohody mohol byť až 90 miliónov eur. Zoznam potravín, ktorých sa bude nižšia DPH týkať, podľa Danka ešte nie je uzavretý.

Zdieľať

Zaradenie ďalších potravín do nižšej sadzby DPH by mohlo mať vplyv na štátny rozpočet asi 85 miliónov eur, povedal predseda parlamentu a SNS Andrej Danko. Zopakoval, že SNS zúžila svoj pôvodný návrh, ktorý sa mal pôvodne týkať väčšiny potravín.

Zdieľať

O znížení DPH na potraviny bude parlament rokovať v stredu 18. septembra. Poslanci SNS pôvodne predložili novelu, ktorá rátala so znížením DPH na 10 % na väčšinu potravín, s výnimkou nápojov a cukroviniek, pozmeňovacím návrhom však chcú okruh potravín s nižšou sadzbou zúžiť.

Zdieľať

Nižšia DPH sa má týkať aj citrusových plodov, SNS ich v nižšej sadzbe najprv nechcela

Do zníženej sadzby DPH na potraviny sa dostane viac druhov ovocia, ako SNS nedávno avizovala. Poslankyňa Eva Antošová povedala, že 10-percentná DPH bude zahŕňať aj citrusové ovocie, pretože bude vychádzať z colného sadzobníka, z ktorého sa nedá exotické ovocie vyčleniť.

Pôvodne SNS aj ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná zdôrazňovali, že do nižšej sadzby DPH bude spadať len ovocie mierneho pásma, aby jej zníženie pomohlo domácim farmárom. Okrem toho hovorili o nižšej DPH na zeleninu, ovocné a zeleninové šťavy, bryndzu a širšie spektrum mliečnych výrobkov.

Antošová je jednou z predkladateliek novely, ktorou sa má rozšíriť okruh potravín s nižšou sadzbou DPH. Na rokovaní výboru pre pôdohospodárstvo podľa TASR spresnila, že k návrhu predloženému na jar dajú poslanci SNS pozmeňovací návrh, v ktorom budú vymenované potraviny s nižšou DPH.

Pôvodný návrh novely totiž rátal s plošným znížením DPH na všetky potraviny, s výnimkou cukroviniek a nápojov. Po vyčíslení vplyvu na štátny rozpočet SNS zoznam zúžila na primárne zdravé potraviny, napríklad ovocie a zeleninu a všetky zdraviu prospešné potraviny.

Šéf SNS Andrej Danko hovoril, že Smer akceptuje vplyv zníženej DPH vo výške 150 miliónov eur. SNS svoj pôvodný zámer odhadla na 400 miliónov eur.

Antošová povedala, že po schválení pozmeňovacieho návrhu by mal byť jeho vplyv na štátny rozpočet do 100 miliónov eur. Dodala, že ambíciou SNS je v ďalšom volebnom období opäť sa pokúsiť o zníženie DPH na všetky potraviny.

Zdieľať

Parlament posunul do druhého čítania poslanecký návrh na zníženie DPH na vybrané potraviny na 10 %. Preradenie do nižšej sadzby sa má podľa návrhu týkať ovocia a zeleniny mierneho pásma, jogurtov, tvarohu a čerstvého pečiva.

Zdieľať

Poslanci SNS nepredpokladajú, že sa zníženie DPH na ďalšie potraviny prejaví v obchodoch v plnom rozsahu. Odhadli, že ceny výrobkov preradených do nižšej sadzby klesnú o 4 – 5 %. Nemyslia si, že budúca vláda nižšiu DPH na potraviny zruší, pretože neveria, že by urobila kroky, ktoré zhoršia životnú úroveň obyvateľov.

Zdieľať

SNS navrhuje znížiť DPH na 10 % na ovocie a zeleninu mierneho pásma, jogurty, tvaroh, čerstvé pečivo a rožky. Poslankyňa SNS Eva Antošová chce do zoznamu potravín s nižšou sadzbou DPH presadiť aj med. Zopakovala, že sa DPH určite nezníži na cukrovinky a cukrárske výroky, sladené nápoje a alkohol.

Zdieľať

Koalícia sa podľa Andreja Danka dohodla na znížení DPH na zdravé potraviny. To isté platí aj pre športové poukazy, zrušenie koncesionárskych poplatkov pre seniorov či zníženie dane z príjmu pre podnikateľov s obratom do 100-tisíc eur.

Zdieľať

Zníženie DPH na potraviny by sa mohlo týkať ovocia mierneho pásma, zeleniny, ovocných a zeleninových štiav, bryndze a širšieho spektra mliečnych výrobkov, potvrdila ministerka Matečná.

Ministerka potvrdila, že by sa nižšia DPH nemala týkať nápojov s vyšším obsahom cukru, ale ani niektorých druhov ovocia – napríklad banánov či citrusov.

Šéf SNS Danko priznal, že sa na konečnom zozname potravín, ktoré sa od januára preradia do nižšej sadzby, budú musieť dohodnúť s koaličnými partnermi.

Pripomenul, že Smer akceptuje dosah zníženej DPH vo výške 150 miliónov eur, SNS svoj zámer odhadla na 400 miliónov eur.

Zdieľať

Danko povedal, že bude považovať za veľký politický úspech, keď o niekoľko týždňov povie zoznam potravín, na ktoré sa zníži DPH. Dodal, že ich nebude málo, ale ich zoznam závisí od dohody s premiérom Pellegrinim, predsedom Smeru Ficom a so šéfom Mosta Bugárom.

Zdieľať

Šéf SaS Richard Sulík považuje akékoľvek výnimky zo sadzby DPH na potraviny za problematické. Reaguje tak na návrhy Andreja Danka znížiť daň len na niektoré druhy potravín. Podľa Sulíka je najlepšie mať jednotnú sadzbu, a to čo najnižšiu.

Zdieľať

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť tvrdí, že Dankove návrhy na znižovanie daní by mali prejsť riadnou vládnou procedúrou s detailnou dopadovou analýzou na verejné financie. S týmito návrhmi by podľa nej mali byť predstavené opatrenia, ktoré budú náklady kompenzovať.

Predseda rozpočtovej rady Ivan Šramko v komentári pripomína, že cieľom schváleného rozpočtu na rok 2020 je dosiahnuť prebytok vo výške 103 miliónov eur (0,1 % HDP). Rada pri hodnotení schváleného rozpočtu v decembri 2018 identifikovala riziká na rok 2020 vo výške 698 miliónov eur – deficit by tak dosiahol 595 miliónov eur (0,58 % HDP).

„Po zohľadnení výpadku príjmov zo zníženej sadzby dane z príjmov právnických osôb a nižšej DPH na potraviny, ktorý môže podľa nášho predbežného odhadu dosiahnuť úroveň 1,35 miliardy eur, by deficit v roku 2020 dosiahol 1 945 milióna eur (1,89 % HDP). Prognóza dlhu na konci roka 2020 by sa pri zohľadnení plného efektu uvedených opatrení zvýšila z 47,2 % HDP na 48,5 % HDP a dlh by bol v prvom sankčnom pásme ústavného zákona (v roku 2020 je prvé sankčné pásmo v rozpätí 47 – 50 % HDP),“ píše Šramko.

Tvrdí, že ak by sa návrhy SNS schválili a neprijali by sa kompenzačné opatrenia, došlo by k výraznému zhoršeniu dlhodobej udržateľnosti verejných financií.

Zdieľať

Niektoré prosociálne opatrenia, ktoré predstavila SNS, sú ministrovi práce Jánovi Richterovi (Smer) sympatické, v relácii O 5 minút 12 RTVS menoval zrušenie koncesionárskych poplatkov pre seniorov a zníženie DPH na potraviny. Dodal však, že k opatreniam sa musia vyjadriť aj odborníci. (tasr)

Zdieľať

Sulíkovi sa pozdávajú návrhy na 15-percentnú daň pre firmy či 10-percentnú DPH na potraviny z balíčka Andreja Danka a podporil by ich. Aj podľa Rašiho je balíček dobrý, ale určite o ňom bude rokovať koaličná rada, hoci šéf SNS ho chce rovno navrhnúť parlamentu.

Zdieľať

Podľa reťazcov by zníženie DPH na potraviny mohlo prispieť k poklesu nákupnej turistiky do okolitých krajín. Slovenská aliancia moderného obchodu tak reaguje na návrh Andreja Danka.

„Rovnako hovoríme aj o dorovnaní dotácií pre slovenských poľnohospodárov a potravinárov minimálne na úroveň Česka, Maďarska a Poľska, čo by pomohlo zvýšiť produkciu a konkurencieschopnosť slovenských potravín,“ tvrdí predseda SAMO Martin Krajčovič.

Aliancia pripomína, že reťazce združené v SAMO férovo premietli posledné zníženie DPH na vybrané potraviny do cien, dokonca uvádzali dvojitú sadzbu aj nad rámec platného zákona.

Ceny boli podľa nej dlhodobo sledované a neprišlo k žiadnej sťažnosti zo strany kontrolných orgánov či Jednoty dôchodcov Slovenska, ktorá vykonávala aj občianske hliadky.

Zdieľať

Potravinárska komora víta každý návrh, ktorý prinesie celoplošné zníženie DPH na potraviny – aj napriek výpadku v rozpočte. Reaguje tak na nápad Andreja Danka.

Komora uznáva, že by to malo vplyv na štátny rozpočet, ale tým, že vyvolá zníženie spotrebiteľských cien, sa podľa nej dá očakávať okamžitý rast predaja a rýchlejšie tempo rastu potravinárskej výroby.

„V neposlednom rade zníženie DPH na potraviny bude mať pozitívny vplyv na spracovanie domácich poľnohospodárskych surovín, obmedzenie cezhraničného nákupu potravín a rast zamestnanosti v spracovateľskom odvetví,“ tvrdí PKS.

Pripomína, že na rovnako „odvážny krok“ sa odhodlalo Rumunsko, kde k 1. 1. 2016 vláda upravila DPH na potraviny z 24 na 9 percent, a to aj napriek očakávanému výpadku v štátnom rozpočte v hodnote až 5 miliárd eur. „Rozhodujúcim kritériom bolo zlepšenie domácej ekonomiky zabezpečením rastu nových pracovných miest a zlepšenie životných podmienok obyvateľom s nízkymi príjmami,“ vraví PKS.

Viac v texte: Danko chce nižšie dane o 1,5 miliardy ročne, Kažimír odkazuje, že to ohrozí vyrovnaný rozpočet.

Zdieľať

Veronika Remišová (OľaNO) o dani na potraviny: Bavíme sa o ďalšom nezmyselnom a škodlivom návrhu pre občanov. Ceny potravín na Slovensku tento rok rástli viac ako v okolitých krajinách, od vlády by som čakala, že rast cien spomalí, ale namiesto toho zavádza novú daň.

Opozičná poslankyňa pripomenula, že keď sa vláda rozhodla pred niekoľkými rokmi znížiť DPH na vybrané potraviny, zriekla sa príjmu zhruba 90 miliónov eur do rozpočtu. Teraz chce vyzbierať 120 až 150 miliónov eur ročne na osobitnom odvode pre reťazce, ktorý pocítia spotrebitelia vo svojich peňaženkách.

Poslankyňa SNS Eva Antošová oponuje, že sa odvod v cenách potravín neprejaví, opiera sa pritom o vyjadrenie Zväzu obchodu, ktorý naznačil, že po vyňatí istých skupín obchodníkov spod platby odvodu sa ceny pre spotrebiteľov zvyšovať nebudú musieť. Zväz obchodu však nezastupuje najväčšie nadnárodné reťazce, ktorých sa odvod bude týkať a v ktorých spotrebitelia míňajú väčšinu peňazí za potraviny.

Zdieľať

Nadmerné odpočty DPH, ktoré si mala v roku 2012 uplatniť…

Nadmerné odpočty DPH, ktoré si mala v roku 2012 uplatniť firma Ladislava Bašternáka, sa šplhajú k sume 8 miliónov eur, tvrdia opoziční poslanci Daniel Lipšic (OĽaNO-NOVA) a Jozef Rajtár (SaS). Obaja plánujú iniciovať zvolanie mimoriadnych parlamentných výborov, ktoré sa majú kauzou zaoberať.

„Podáme žiadosti o zvolanie mimoriadnych výborov. Chceme predvolať generálneho prokurátora, špeciálneho prokurátora, ministra vnútra, prezidenta Policajného zboru,“ avizoval Lipšic.

Rajtár priblížil, že Bašternákova firma BL-202 v roku 2012 čerpala aj ďalšie nadmerné odpočty DPH, nielen tie známe za byty z domu Five Star Residence. „Okrem dvoch miliónov tam bolo čerpaných ďalších, takmer šesť miliónov eur. Tá firma musela nakúpiť majetok v objemoch desiatok miliónov eur. Napriek tomu, že disponovala takýmto majetkom, na ďalší rok bola neaktívna,“ argumentoval poslanec s tým, že suma nadmerných odpočtov sa takto vyšplhala k 8 miliónom eur.

Tieto skutočnosti sa však podľa poslancov finančnej správe a jej prezidentovi Františkovi Imreczemu nezdajú podozrivé. „Nezdá sa mu podozrivé ani to, že tá firma bola po nákupe toľkých aktív neaktívna, že má zrazu zvláštneho nedopátrateľného konateľa,“ vymenoval Rajtár s tým, že finančná správa nedostala naspäť vyplatené milióny na DPH. „Nikomu nechýbajú. Pritom drobní podnikatelia sú šikanovaní aj za drobné pochybenia,“ dodal.

Podľa opozičných poslancov je šéf finančnej správy plne zodpovedný za vývoj tejto daňovej kauzy. Mala by byť preto voči nemu vyvodená zodpovednosť. „Človek, ktorý je hlavný podozrivý v kauze zametenia nadmerných odpočtov DPH pod koberec, a jeho námestník nám rozprávali, že preverili všetky skutočnosti a všetko je čisté. Túto vec nenecháme len tak,“ povedal Lipšic.

Myslí si, že zodpovednosť by mal vyvodiť aj minister financií Peter Kažimír (Smer). „Zjavnejší podvod na DPH by sa hľadal pomerne ťažko. Situácia je veľmi jasná a priehľadná. To, že trestné stíhanie sa ani nezačalo, je neklamným znakom, že tu sa závažné podozrenia z okrádania ľudí na daniach, pokiaľ ide o osoby blízke Smeru, zametajú pod koberec,“ tvrdí Lipšic.

Plánuje tiež podať trestné oznámenie na vyšetrovateľku Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), ktorá sa týmto prípadom zaoberala. „To je také absurdné uznesenie. Preto podám podanie aj na vyšetrovateľku NAKA, aj na neznámych páchateľov v pozícii funkcionárov finančnej správy, pre podozrenie zo spáchania trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa,“ avizoval.

Vedenie finančnej správy je v tejto kauze podozrivé, že zakrývalo veľký daňový podvod človeka, ktorý je blízky Smeru. „František Imrecze je nominant Smeru. Je podozrivý aj na základe anonymného listu zamestnankyne finančnej správy z toho, že ovplyvňoval následné kroky a nepodanie sťažnosti vo veci, kde bolo trestné stíhanie zastavené vyšetrovateľkou,“ doplnil Lipšic.

Imrecze už skôr obvinenia v prípade nadmerných odpočtov podnikateľa Bašternáka odmietol. Minulý týždeň vyhlásil, že finančná správa nekryje daňové podvody. Takéto obvinenia vníma šéf daniarov ako snahu o diskreditáciu vedenia a zamestnancov finančnej správy a ako účelovú kampaň proti boju s daňovými podvodmi. Kritiku rovnako odmietlo aj vedenie polície. (tasr)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať