
Duševné zdravie
Minúta po Minúte
Definícia znásilnenia postavená na súhlase platí od roku 2019 vo Švédsku, kde sa vďaka tomu zvýšil nielen počet nahlásených znásilnení, ale aj odsúdení. „Obete pri zmene legislatívy získali väčšiu dôveru nahlasovať veci na polícii. Majú pocit, že im štát vychádza viac v ústrety. Zároveň sa zvýšil aj počet ľudí, ktorí vyhľadali odbornú pomoc,“ hovorí Johanna Nejedlová z organizácie Konsent.
Mnohí ľudia trpiaci úzkostnou poruchou sa domnievajú, že im nikdy nedovolí žiť normálny život, ale nemusí to tak byť. „Dá sa žiť plnohodnotný život aj s úzkostnou poruchou,“ hovorí psychologička Denisa Debrecká, ktorá sama trpí touto diagnózou, ale naučila sa ju zvládať.
Dánska spisovateľka Tove Ditlevsenová v memoároch nazvaných Kodanská trilógia približuje svoj boj so závislosťou od liekov. Je v nich úprimná voči sebe, svojej rodine aj spoločnosti. Píše priamočiaro, tvrdo a bez fňukania o svojom nešťastnom osude, ktorý ukončila samovraždou.
Úzkosť je normálna, evolučne daná emócia, ktorá nás má chrániť pred hrozbami. Problém nastáva, keď nevieme vyhodnotiť, čo je skutočná hrozba, vraví psychologička Denisa Debrecká. „Ľudia s úzkostnou poruchou majú takzvané omyly v myslení. Nadhodnocujú nebezpečenstvo, ktoré sa môže stať, a zároveň podhodnocujú vlastnú silu a dôveru v seba.“
Situácia je omnoho vážnejšia, ako si to ako spoločnosť pripúšťame, hovorí psychológ Marek Madro. „Mladí ľudia naozaj potrebujú pomoc, pochopenie a menej tlaku na výkon.“ Radí, ako by mali rodičia hovoriť s deťmi o ich pocitoch, aby sa necítili tak osamelo.
Minulý rok mali v poradni IPčko 178-tisíc kontaktov s ľuďmi, ktorí hľadali pomoc. „Najviac nás minulý rok šokovalo číslo 16-tisíc rozhovorov o myšlienkach na samovraždu a pri samovražedných pokusoch. To je veľmi vysoké číslo,“ hovorí psychológ Marek Madro.

Nerozprávajme sa s deťmi len o známkach, ale aj o tom, čo ich bavilo a čo videli na sieťach, radí psychológ Marek Madro a vysvetľuje, ako hovoriť s deťmi v puberte. „Rodičia často nestihnú moment, keď sa dieťa potrebuje rozprávať,“ hovorí.
Lyžiarka Mikaela Shiffrinová mala pred pretekmi búšenie srdca či nevoľnosti. Stres, ktorý výrazne sťažuje život, môžu zažiť aj nešportovci. „Tlak si môžete predstaviť ako batoh, do ktorého viete dať veľa kilogramov,“ hovorí psychologička Bednáriková.

Herec Brendan Fraser sa na niekoľko rokov utiahol do úzadia, no teraz sa veľkolepo vrátil vďaka úlohe vo filme Veľryba. Aby dokázal uveriteľne stvárniť obézneho učiteľa Charlieho, chodil na tanečné hodiny a spolupracoval s Americkou asociáciou pre obezitu. Aj v skutočnosti si pritom prešiel verejným body shamingom, ktorý uňho prispel k vzniku depresie.
Aby bol mozog zdravý, vyhýbajte sa opakovaným nárazom hlavy, cvičte a vymýšľajte rozprávky, radí britský neurochirurg Henry Marsh. Podľa neho aj menšie zranenia hlavy spôsobujú poškodenia, vyzdvihuje najmä duševnú mozgovú aktivitu. Marsh sa preslávil aj vďaka knihám, v ktorých píše o svojich skúsenostiach. (guardian)
O syndróme vyhorenia začalo hovoriť čoraz viac svetových politikov, týkať sa však môže každého. Odborníci radia, ako mu predchádzať. Pocity vyčerpania, z ktorých sa „nedá len tak vyspať“, sú jednými z varovných signálov.

Spoločnosť je nastavená na výkon, človek robí veci na sto percent, akoby od toho závisela hodnota, hovorí psychoterapeutka Magdaléna Frecer. „Snažíme sa byť dokonalí pre to, aby sme zahnali pocit úzkosti a neistoty, ktorý v sebe často máme.“
Podcast V športovej redakcii: Športovec má byť trocha v strese. Priveľa premýšľania však aj škodí, vraví psychologička Michala Bednáriková. Rozprávala sa s ňou redaktorka Jana Sedláková. Hovorili aj o myšlienkach športovca, ktorý zlyhá, či o komentároch na sociálnych sieťach.
Liečba mentálnej anorexie je boj, hovorí Zuzana Čižmárová, ktorá sa z nej vyliečila. „Prvé týždne boli o tom, že som spala, vstala, hodinu plakala, hodinu jedla a išla spať. A znova. Šesťkrát až sedemkrát denne. S maminou sme mali veľmi veľa hádok, bolo tam veľa plaču.“
Poháňalo ma, keď ma chválili, ako som schudla, hovorí Zuzana Čižmárová, ktorá prekonala anorexiu. Prichádzalo to odvšadiaľ – od známych, kamarátov aj lekárov. „Aj v rodine to zo začiatku bolo vnímané pozitívne. Aj keď som mala predtým pár kíl navyše, cítila som sa vo svojom tele dobre.“
Psychologička radí, ako si vybudovať zdravší vzťah s mobilom. „Digitálny detox nestačí,“ tvrdí Tracy Dennis-Tiwary. Ponúka štyri tipy na dosiahnutie rovnováhy v digitálnom živote. Napríklad: zapíšte si svoje problematické časy či vyskúšajte alternatívy – naplánujte si večeru s kamarátom alebo sa namiesto pravidelného stretávania cez Zoom stretnite osobne.
Psychiater a psychoterapeut Christopher Miller vysvetľuje, ako funguje terapia a ako mení mozog. Tvrdí, že mnohí jeho klienti si mysleli, že terapia nemá zmysel, pretože rozprávanie nepomáha. „Terapeuti pomáhajú klientom vyvinúť si flexibilitu myslenia tým, že im ponúkajú priestor,“ opisuje pre Washington Post.
Len vďaka pomoci pediatrov zatiaľ na Slovensku zásadne nepribudlo detských samovrážd, hovorí Michal Považan, ktorý vedie detské oddelenie v pražskej Psychiatrickej nemocnici v Bohniciach. „Systém však momentálne nie je pripravený na to, aby sa detský pacient mohol vrátiť domov a do školy.“
Už pred dvadsiatimi rokmi bolo na Slovensku v zdravotníctve veľa korupcie – najmä v chirurgii, interne a gynekológii, hovorí detský psychiater Michal Považan, ktorý vtedy odišiel do Česka. „Keď ste v Česku v malom meste, lekár nie je taký boh ako na Slovensku a neslušnosť úplatku je v Česku viac zrejmá.“

Sme v období kolapsu detskej psychiatrie, hovorí detský psychiater Michal Považan, ktorý pochádza zo Slovenska a dnes pôsobí v českých Bohniciach. „Ide najmä o dievčatá, ktoré trpia sebapoškodzovaním, poruchami príjmu potravy či fóbickými prejavmi a prechádzajú do depresívnych stavov. Ani školy netušia, ako s tým pracovať.“