
ESET Science Award
Minúta po Minúte

Keď niekto povie, že nedá do seba chémiu, a pritom sa napije minerálky, je mi to smiešne, vraví chemička Jana Chrappová. Popri práci organizuje chemické olympiády či korešpondenčné semináre pre stredoškolákov. „Motivuje ma práca s mladými ľuďmi a to, že im môžem ukázať, ako môžu dosahovať úspechy vo veciach, ktorým obetujú určitý čas.“

Matej Baláž sa venuje výskumu, ktorý by mohol pripomínať novodobú alchýmiu. Vo vysoko energetickom mlyne napríklad pomelie vaječnú škrupinu s chlórom z okenného parapetu a premení to na novú, bezpečnú zlúčeninu. Alebo za pomoci lišajníka, levandule či oregana vytvorí antibakteriálne striebro. „Niektoré príklady premien vyviedli z rovnováhy aj mňa,“ hovorí v rozhovore.
Ocenenie ESET Science Award spúšťa nominácie do 5. ročníka, jeho témou je Veda bez hraníc. Cieľom ocenenia je prezentovať úspešné vedecké osobnosti, ktoré pôsobia na Slovensku a posúvajú kvalitu vedy u nás.
Myslím, že to bude nakoniec slnečná energia, ktorá zabezpečí energiu pre celú planétu, hovorí ocenený vedec Miroslav Zeman. „Často máme predstavu, že solárne moduly musia byť modré alebo čierne, ale už dnes sa vyrábajú moduly, ktoré viete zapasovať do fasády tak, že keď okolo nej prejdete, ani neviete, že vyrába elektrickú energiu,“ vysvetlil v rozhovore.

Spolužiakov som doučovala na balkóne, aby som si mohla dovoliť štúdium, hovorí nositeľka Nobelovej ceny Ada Yonath. „Ľudia si zo mňa radi uťahovali a označovali ma za bláznivú či dokonca hlúpu ženu s priveľkou predstavivosťou.“ V rozhovore tiež opisuje, prečo sú ribozómy základom pre život na zemi a ako ju k jej najvýznamnejšiemu objavu inšpirovali ľadové medvede.
Z pohľadu celkového životného cyklu by sme biobavlnenú tašku mali používať 145 rokov, aby sme vyvážili jej vplyv na prírodu, hovorí technológ Pavol Alexy, ktorý v Nitre spúšťa veľkovýrobnú linku biodegradovateľných plastov. V rozhovore vysvetľuje, či môžu byť bioplasty lacnejšie ako plasty z ropy, kto už o ich produkty prejavil záujem a ako ich správne kompostovať.

Zdá sa, že na svetovom trhu zatiaľ nemáme priamu konkurenciu, hovorí technológ Pavol Alexy o svojich biodegradovateľných plastoch z obnoviteľných surovín. V Nitre momentálne spúšťa ich veľkovýrobu. V rozhovore vysvetľuje, či môžu byť bioplasty lacnejšie ako plasty z ropy, kto už o ich produkty prejavil záujem a ako ich správne kompostovať.
Ocenenie ESET Science Award v hlavnej kategórii po prvýkrát získala žena – onkologička Silvia Pastoreková z Biomedicínskeho centra SAV. Profesorka skúma, ako sa nádorové bunky prispôsobujú nepriaznivým podmienkam a ako získavajú agresívne vlastnosti, ktoré podporujú progresiu rakoviny.
Naživo: Slávnostné vyhlásenie laureátov ocenenia výnimočných vedeckých osobností ESET Science Award 2022.
Držiteľka Nobelovej ceny za chémiu Ada Yonath bude v Bratislave diskutovať o vzniku života v rámci tohtoročného udeľovania vedeckých ocenení Eset Science Awards. V sobotu o 10.30 bude v Divadle P. O. Hviezdoslava hovoriť aj o láske k vede a o ženách vo vedeckom svete. Lístky na podujatie sú v predaji.
Zverejnili mená 15 finalistov ESET Science Award v troch kategóriách: výnimočná osobnosť vedy na Slovensku, výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov a výnimočná osobnosť vysokoškolského vzdelávania. Laureátov vyhlásia počas galavečera 14. októbra, RTVS ho odvysiela o deň neskôr.
V tropických krajinách sa radšej nekúpte v stojatých sladkých vodách, odporúča odborníčka na tropické choroby Silvia Dobrodenková. „Parazit schistozomóza prejde cez larvy pod kožu, potom sa usadí okolo močového mechúra, pečene či čreva. Podľa toho buď močíme krv, máme krv v stolici, alebo sa nám zväčší pečeň. Parazita vieme zabiť liekom, ktorý však u nás nie je registrovaný, takže je to dosť komplikované.“

Pri nerastných surovinách sme sa dlhodobo spoliehali na Čínu, môžeme na to doplatiť, hovorí odborník na batérie, Karol Fröhlich zo SAV. Vedec opisuje súčasné možnosti dojazdu elektromobilov, ako sa o batérie starať, aby vydržali čo najdlhšie, a ako vedci vychovávajú huby na ich recyklovanie.

Máme nárok cítiť sa zle, aj keď vojna nie je u nás. Potláčanie úzkosti z nás môže spraviť cynikov, hovorí psychologička Kamila Urban zo SAV. V rozhovore vysvetľuje, na čo si dať pozor pri dobrovoľníckej práci, ako sa nezahltiť tragickými správami a neminúť si súcit.
59 percent opýtaných Slovákov si myslí, že slovenskí vedci majú potenciál získať Nobelovu cenu, ukázal prieskum zameraný na vnímanie vedy a vedcov na Slovensku. Prieskum pred udeľovaním ocenenia ESET Science Award zrealizovala agentúra 2muse.

V čase sa nedá vrátiť, vieme ísť iba dopredu, hovorí laureát Nobelovej ceny Kip Thorne. V rozhovore pre Denník N vysvetľuje, prečo nám to príroda neumožňuje, opisuje, ako spolu s Christopherom Nolanom písali scenár k filmu Interstellar, a hovorí o výzvach, ktoré nás pravdepodobne čakajú po pandémii.
Sú známi finalisti ocenenia excelentných vedcov ESET Science Award. Hodnotiace komisie vybrali pätnásť finalistov v troch kategóriách. Predsedom komisie je profesor Kip Thorne, držiteľ Nobelovej ceny a astrofyzik.

Víťazka medzinárodnej súťaže vo fyzike Veronika Ucekajová robila cez pandémiu väčšinu experimentov v garáži. Spolu s Martinom Pleschom hovoria o tom, prečo na turnaji vo fyzike stretnete viac dievčat než na matfyze, kto utrpel zatvorenými školami najviac a či by mal štát trvať na očkovaní učiteľov.

Mozog spotrebuje takmer štvrtinu energie pre telo. Sústredením však asi neschudnete, vraví neurovedec Tomáš Hromádka. V rozhovore ďalej vysvetľuje, ako je možné, že opica Elona Muska dokázala mozgom ovládať počítačovú hru, alebo či budeme vedieť skopírovať ľudské vedomie do niečoho menej smrteľného, ako je naše telo.

Výnimočným vedcom slovenskej vedy sa stal Fedor Šimkovic, ktorý skúma neutrína. Ocenenia ESET Science Award vybrala medzinárodná komisia na čele s nobelistom Kipom Thornom.