
Európska únia
Minúta po Minúte
Týždeň v európskej ekonomike: Eurokomisia oznámila podporu veternej energii +
- V podpore zeleného priemyslu nám Spojené štáty utekajú
- Spor o clá na oceľ a hliník EÚ a USA pravdepodobne nevyriešia, len odsunú
Predsedníčke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej dôveruje iba 26 % Slovákov a žiaden volič Republiky. Priestor na pozitívnu komunikáciu sa podľa expertov a expertiek otvorí až po voľbách. (euractiv)
Sociálna poisťovňa sa technicky pripravuje na odvodovú úľavu pre potravinárov. Slovenský zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov poisťovňu vyzval, aby systém spustila.
Taliansko nezvláda nápor lodí s utečencami, prijímať ich už nechce ani Nemecko, nie je jasné ani to, čo spraví EÚ. Vysvetľujeme, čo spôsobilo náhly nával migrantov, o čom je dohoda o zadržiavaní migrantov medzi EÚ a Tuniskom a prečo Nemecku dochádza solidarita.
Európska komisia navrhla predĺženie dočasnej ochrany Ukrajincov v EÚ do 3. marca 2025. Vďaka nej dostanú ľudia, ktorí utiekli pred ruskou inváziou, prístup k verejnému zdravotnému poisteniu, vzdelaniu či práci. Návrh ešte musia schváliť členské krajiny, komplikácie sa však nečakajú. (ec.europe)
Kosovský premiér Albin Kurti obvinil splnomocnenca EÚ pre kosovsko-srbský dialóg Miroslava Lajčáka, že nadržiava srbskej strane. Kurti sa tak vyjadril v reakcii na neúspešné rozhovory medzi ním a srbským prezidentom Aleksandarom Vučičom z minulého štvrtka.
Erdogan vyhlásil, že Turecko sa môže „rozísť“ s Európskou úniou, ak to bude potrebné. Reagoval tak na správu Európskeho parlamentu o Turecku, v ktorej uviedol, že prístupový proces Ankary do Únie za súčasných okolností nemôže byť obnovený.
Eurokomisia obhajuje svoje rozhodnutie nepredĺžiť zákaz dovozu ukrajinského obilia do krajín EÚ susediacich s Ukrajinou. Podpredseda exekutívy EÚ Valdis Dombrovskis vyhlásil, že pominuli mimoriadne podmienky, ktoré zákaz platný do piatku ospravedlňovali. Slovensko, Maďarsko a Poľsko však oznámili zavedenie vlastných obmedzení.
Predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyen vyzvala na veľké rozširovanie Európskej únie z terajších 27 členov na viac ako 30. Vstúpiť by mohla Ukrajina, Moldavsko a krajiny západného Balkánu. „Rozšírenie je najlepšou odpoveďou, ktorú Únia vie dať v čase, keď čelí hrozbám, ktoré vidíme zvlášť v ruskej agresii,“ hovorí europoslanec Vladimír Bilčík.
Slovensko bude mať v budúcom Európskom parlamente o jedného zástupcu viac ako doteraz, celkovo ich bude 15. Europoslanci schválili rozhodnutie Európskej rady, ktoré prideľuje 12 krajinám dokopy 15 dodatočných kresiel.
Poslanci Európskeho parlamentu podporili kandidatúru Slovenky Kataríny Kaszasovej na členstvo v Európskom dvore audítorov. Hlasovalo za ňu 597 europoslancov, 12 ich bolo proti a 33 sa zdržalo.
Slovensko podá tretiu žiadosť o platbu z plánu obnovy 25. septembra, pôjde o 815 miliónov eur. Žiadosť o poslednú, štvrtú platbu plánuje vláda poslať ešte koncom tohto roka.
Súd Európskej únie potvrdil platnosť zákazu vývozu zbraní a vojenského či policajného vybavenia do Venezuely. Zamietol venezuelskú žalobu proti sankciám, ktorých cieľom je obmedziť potláčanie demokratickej opozície zo strany štátu.
Budúcnosť Ukrajiny, Moldavska aj západného Balkánu je v Európskej únii, povedala Ursula von der Leyenová v správe o stave Únie. Predsedníčka eurokomisie sa zmienila aj o možných zmenách zmlúv Únie, čo by však rozšírenie nemalo brzdiť.
Spoločne sme ukázali, že keď je Európa odvážna, dokáže veci dotiahnuť do konca, povedala šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová v správe o stave Európskej únie. Uviedla, že Únia bude stáť na strane Ukrajiny tak dlho, ako to bude potrebné, navrhne aj predĺženie dočasnej ochrany Ukrajincov v EÚ.
Výročná rozprava europoslancov so šéfkou eurokomisie o stave EÚ sa začne o 9.00, môžete ju sledovať naživo. Ide o poslednú rozpravu tohto druhu pred európskymi voľbami, ktoré sú naplánované na 6. – 9. júna 2024. (inzercia)
Europoslancov čaká zajtra o 9.00 výročná rozprava o stave EÚ so šéfkou eurokomisie Ursulou von der Leyenovu. Pôjde o poslednú rozpravu tohto druhu pred európskymi voľbami, ktoré sú naplánované na 6. – 9. júna 2024. (inzercia)
ZMOS žiada presunúť takmer polovicu eurofondov na projekty v regiónoch. Podobnú požiadavku počas predvolebnej kampane zopakovalo aj viacero politických strán, združenie s viacerými podpisuje memorandá.
Nadnárodným firmám sa má skomplikovať presun peňazí do daňových rajov. Nový zákon počíta s tým, že na Slovensku podnikajúce dcérske spoločnosti nadnárodných koncernov s ročnými výnosmi presahujúcimi 750 miliónov eur budú platiť minimálne 15-percentnú daň.
KDH chce, aby o zhruba polovici nových eurofondov rozhodovali samosprávy, podľa strany by to zlepšilo ich čerpanie. Nevyužívanie fondov EÚ je „bohapustý hriech“, povedal predseda hnutia a prešovský župan Milan Majerský.