Explózie v Dortmunde

Minúta po minúte

Koncom decembra sa v Nemecku začne proces s útočníkom na futbalistov Borussie Dortmund. Sergej W. na autobus klubu zaútočil v apríli, pri útoku sa zranili dvaja ľudia. (tasr)

Vyšetrovatelia v byte Nemca ruského pôvodu, ktorý podľa nich stojí za útokom na autobus s futbalistami Dortmundu, našli zápisník, ktorý mu môže výrazne priťažiť. Sú v ňom totiž poznámky o tíme, ale aj o kroví či o frekvencii, ktorá má dobrý signál na diaľku. Trojica bômb, ktorá explodovala neďaleko autobusu tímu, pritom bola schovaná za krovím a niekto ich odpálil na diaľku. (süddeutsche zeitung)

Muž, ktorého zadržali v súvislosti s útokom v Dortmunde, popiera svoju vinu. Nemca ruského pôvodu Sergeja W. zatkli pred týždňom, hrozí mu doživotie. (čtk)

Spolkový najvyšší súd súhlasil s uvalením väzby na Rusa, ktorý podľa polície útočil na autobus Borussie Dortmund. Muža zatkli pri Tübingene, kde pracoval ako elektrikár.(čtk)

Futbalistu Borussie Dortmund Marca Bartru navštívili v pondelok bývalí spoluhráči z FC Barcelona Jordi Alba a Sergio Busquets. Španielsky obranca sa zotavuje zo zranení, ktoré utrpel pri bombovom útoku na autobus nemeckého klubu. „Prekvapujúci návštevníci potešia a nikdy na nich nezabudnete. Vďaka zo srdca, priatelia,“ napísal na Twitteri. (tasr)

Nemeckí vyšetrovatelia nemajú dôkazy, že by sa niektorý z dvoch podozrivých podieľal na útoku na futbalistov v Dortmunde. Oznámilo to dnes najvyššie štátne zastupiteľstvo. Vyšetrovanie pokračuje ďalej. (dpa, čtk)

Merkelová označila bombový útok na autobus futbalistov Dortmundu za odporný čin. Správami o útoku bola podľa svojho hovorcu zhrozená. Minister vnútra Thomas de Maizière dnes zo solidarity pôjde do Dortmundu na odložené stretnutie štvrťfinále Ligy majstrov s Monakom. (dpa)

Pri útoku troma výbušninami na autobus s nemeckým futbalovým tímom Borussia Dortmund utrpel v utorok večer zranenia aj policajt na motocykli. Blízko hotela hráčov sa našiel ďalší podozrivý predmet, ktorý vyzeral ako výbušné zariadenie, ale nebol schopný explózie.

Obrancovi Dortmundu Marcovi Bartrovi, ktorý sa zranil pri výbuchu v Dortmunde, budú operovať zlomenú ruku. Z končatiny mu zároveň odstránia úlomok skla, ktorý mu v nej ostal po tom, čo sa rozbilo okno klubového autobusu, pri ktorom výbušniny vybuchli. (guardian)

Nemecká polícia explózie v Dortmunde vyšetruje ako závažný trestný čin, zatiaľ však nevie, aký bol motív a nepozná ani páchateľa. (guardian)

Nemecká polícia v blízkosti hotela Borussie Dortmund našla ďalšie výbušné zariadenie. Zariadenie podľa Die Wielt polícia zneškodnila. Okolo 19. hodiny pri klubovom autobuse Dortmundu vybuchli 3 nálože.

Autobus Borussie Dortmund má špeciálne bezpečnostné sklo, ktoré zabránilo väčším zraneniam hráčov a členov klubu, píše Die Welt. Pri explóziách v Dortmunde sa zranil iba Marc Bartra, jeho stav však nie je vážny, podľa španielskych médií utrpel ľahké zranenie ruky.

„Tím je v šoku. Musíme sa cez to dostať, hoci to pre hráčov nebude jednoduché. Borussia Dortmund je však v extrémnych situáciách výnimočné silná,“ povedal po výbuchoch v Dortmunde šéf klubu Hans-Joachim Watze. (guardian)

Explózie v Dortmunde spôsobili tri výbušné zariadenia umiestnené na ceste, píše nemecký denník Bild. Vybuchli v momente, keď autobus musel spomaliť v zákrute.