Fico vs. Matovič

Daniel Lipšic (OĽaNO-Nova) informoval, že Igor Matovič dostal predvolanie, aby tri dni v prítomnosti policajtov z Národnej kriminálnej agentúry strávil pri odpečatení,  triedení a registrovaní zadržaného účtovníctva svojej bývalej firmy spred desiatich rokov. Lipšic je v tomto prípade advokátom lídra Obyčajných ľudí.

Polícia stále nevypočula Fica k zverejneniu daňových dokumentov o Matovičovi. „K okolnostiam, ako ich získal predseda vlády, bude predseda vlády čo najskôr vypočutý,“ tvrdil ešte v polovici februára policajný prezident Tibor Gašpar. Kým Matoviča čakal vyšetrovateľ pred televíznym štúdiom, Fico stále hľadá čas, keď by mohol prísť vypovedať.

Igor Matovič nakoniec stihol časť svojho mítingu. Na námestie SNP prišiel po dlhom výsluchu na polícii o hodinu neskôr. Pri mikrofóne ho predtým zastupoval Ján Budaj z jeho kandidátky. Začal pokrikom hesla „Fico chráni zlodejov“.

Igor Matovič po štyroch hodinách skončil výpoveď na polícii. Povedal, že zosumarizoval to, čo už povedal novinárom. Na rozdiel od ďalšieho svedka Pavla Vandáka nedostal zápisnicu. Daniel Lipšic si myslí, že mu takto bránia viesť predvolebnú kampaň.

Matovič po výsluchu. Foto N – Miroslav Kern

Výsluch Igora Matoviča by sa mal čoskoro skončiť a spolu s Danielom Lipšicom zrejme v týchto chvíľach čítajú zápisnicu. Na policajnom prezídiu sú už štyri hodiny a míting na Námestí SNP sa začal bez nich.

Igor Matovič vypovedá na polícii už dve a pol hodiny. Jeho ľudia pôvodne očakávali dvojhodinový výsluch. Nie je jasné, či líder OĽaNO stihne demonštráciu na Námestí SNP, ktorá sa začína o 17:00.

Igor Matovič vypovedá pred Národnou kriminálnou agentúrou. Po príchode na policajné prezídium povedal, že ide proti presile a armáde platených žoldnierov. Prišiel s ním Daniel Lipšic a Ján Budaj. Vypovedá od zhruba 13.40 h.

Igor Matovič bude dnes o 13.30 vypovedať na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) v budove policajného prezídia. Ide o záležitosť predaja vlastnej firmy spred ôsmich rokov, pre ktorú mu vyšetrovateľ zabavil účtovníctvo firmy.

Novinári sa na tlačovke policajného šéfa Gašpara k Matovičovi nemohli opýtať žiadne otázky. Povedal, že bude odpovedať až po 5. marci, teda po voľbách. Denník N sa ho chcel opýtať, ako polícia vyšetrila vyjadrenia Milana Chovanca, ktorý vo veľkej kauze DPH tvrdí, že ju kryli ministri Kaliňák a Počiatek. Polícia na túto otázku už niekoľko týždňov neodpovedá. „Odpoviem písomne, dnes,“ reagoval Gašpar.

Policajný prezident Gašpar hovorí, že políciu neriadi Robert Fico. Podľa neho premiéra „čo najskôr“ vypočujú k tomu, ako dokumenty, ktoré sú podľa Matoviča daňovým tajomstvom a ktoré Fico rozdal novinárom, získal.

Policajný prezident Tibor Gašpar zvolal na 16:00 brífing ku kauze Matovič. Prišiel naň aj bývalý minister vnútra a Matovičov právny zástupca Daniel Lipšic.

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 82831 z vás dostáva správy e-mailom