Fico vs. Matovič

Minúta po minúte

Premiér Robert Fico nevidí dôvod na odvolávanie Andreja Danka pre škandál otvárania listov poslancov. „Považujem za nemiestne, aby sme takto zneužívali inštitút odvolávania v parlamente,“ povedal Fico. Smer podľa neho nepodporí program, bez väčšiny hlasov sa neuskutoční. Ide podľa neho o pokus prekryť prešľapy Igora Matoviča.

Daniel Lipšic (OĽaNO-Nova) informoval, že Igor Matovič dostal predvolanie, aby tri dni v prítomnosti policajtov z Národnej kriminálnej agentúry strávil pri odpečatení,  triedení a registrovaní zadržaného účtovníctva svojej bývalej firmy spred desiatich rokov. Lipšic je v tomto prípade advokátom lídra Obyčajných ľudí.

Polícia stále nevypočula Fica k zverejneniu daňových dokumentov o Matovičovi. „K okolnostiam, ako ich získal predseda vlády, bude predseda vlády čo najskôr vypočutý,“ tvrdil ešte v polovici februára policajný prezident Tibor Gašpar. Kým Matoviča čakal vyšetrovateľ pred televíznym štúdiom, Fico stále hľadá čas, keď by mohol prísť vypovedať.

Igor Matovič nakoniec stihol časť svojho mítingu. Na námestie SNP prišiel po dlhom výsluchu na polícii o hodinu neskôr. Pri mikrofóne ho predtým zastupoval Ján Budaj z jeho kandidátky. Začal pokrikom hesla „Fico chráni zlodejov“.

Igor Matovič po štyroch hodinách skončil výpoveď na polícii. Povedal, že zosumarizoval to, čo už povedal novinárom. Na rozdiel od ďalšieho svedka Pavla Vandáka nedostal zápisnicu. Daniel Lipšic si myslí, že mu takto bránia viesť predvolebnú kampaň.

Matovič po výsluchu. Foto N – Miroslav Kern

Výsluch Igora Matoviča by sa mal čoskoro skončiť a spolu s Danielom Lipšicom zrejme v týchto chvíľach čítajú zápisnicu. Na policajnom prezídiu sú už štyri hodiny a míting na Námestí SNP sa začal bez nich.

Igor Matovič vypovedá na polícii už dve a pol hodiny. Jeho ľudia pôvodne očakávali dvojhodinový výsluch. Nie je jasné, či líder OĽaNO stihne demonštráciu na Námestí SNP, ktorá sa začína o 17:00.

Igor Matovič vypovedá pred Národnou kriminálnou agentúrou. Po príchode na policajné prezídium povedal, že ide proti presile a armáde platených žoldnierov. Prišiel s ním Daniel Lipšic a Ján Budaj. Vypovedá od zhruba 13.40 h.

Igor Matovič bude dnes o 13.30 vypovedať na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) v budove policajného prezídia. Ide o záležitosť predaja vlastnej firmy spred ôsmich rokov, pre ktorú mu vyšetrovateľ zabavil účtovníctvo firmy.

Novinári sa na tlačovke policajného šéfa Gašpara k Matovičovi nemohli opýtať žiadne otázky. Povedal, že bude odpovedať až po 5. marci, teda po voľbách. Denník N sa ho chcel opýtať, ako polícia vyšetrila vyjadrenia Milana Chovanca, ktorý vo veľkej kauze DPH tvrdí, že ju kryli ministri Kaliňák a Počiatek. Polícia na túto otázku už niekoľko týždňov neodpovedá. „Odpoviem písomne, dnes,“ reagoval Gašpar.

Policajný prezident Gašpar hovorí, že políciu neriadi Robert Fico. Podľa neho premiéra „čo najskôr“ vypočujú k tomu, ako dokumenty, ktoré sú podľa Matoviča daňovým tajomstvom a ktoré Fico rozdal novinárom, získal.

Policajný prezident Tibor Gašpar zvolal na 16:00 brífing ku kauze Matovič. Prišiel naň aj bývalý minister vnútra a Matovičov právny zástupca Daniel Lipšic.

Policajný vyšetrovateľ si v nedeľu po relácii O 5 minút 12 počkal na Igora Matoviča pred budovou RTVS a oznámil mu, že si dnes o 9:00 príde po jeho účtovníctvo na povale. Matovič aj jeho právny zástupca Daniel Lipšic považujú takýto postup polície za škandalózny. Polícia svoje konanie zdôvodňuje tým, že Matovič zrušil výsluch, na ktorý mal prísť v sobotu. Matovič to odôvodnil tým, že sa pripravuje na reláciu v RTVS.

S Igorom Matovičom diskutuje o jeho účtovníctve v diskusii RTVS Robert Kaliňák.

Minister vnútra diskutoval so šéfom Obyčajných ľudí. Reprefoto – RTVS

„Ste aj tak trochu tunelár,“ hovorí minister vnútra Robert Kaliňák. „Išli ste do politiky, aby ste očistili toto podvodné podnikanie,“ povedal v relácii RTVS O 5 minút 12. Policajného prezidenta, ktorého podriadení majú preveriť, či Matovič urobil podvod, vymenoval do funkcie minister vnútra. 

So šéfom Obyčajných ľudí Igorom Matovičom v relácii RTVS O 5 minút 12 diskutuje o jeho účtovníctve minister vnútra Robert Kaliňák. Robert Fico, ktorý ho z podvodu obvinil, neprišiel.

„Uspokojili by ste sa, keby som vám povedal, že ich mám od anonyma alebo od babky z pôjdu tak ako Matovič?“ pýta sa premiér v relácii TA3 V politike. Premiér tvrdí, že informácie o predaji Matovičovej firmy má zo súkromného zdroja. Od koho, nepovedal. „Najskôr vyriešme, či to bol podvod alebo nie,“ dodal. Podľa neho je však možné, že svoj zdroj odkryje do volieb.

Rozdiel medzi útokom Fica na neho a jeho obvineniami voči Ficovi, že má účty na Belize, je podľa Igora Matoviča obrovský: „V prípade Belize som povedal, že je to anonymné udanie, ktoré môže byť pravda, ale aj nemusí. Fico povedal s verdiktom – Matovič je tunelár a daňový podvodník.“