
Filantropia
Minúta po Minúte
Ak študentov nepodporíme, budeme mať málo lekárov, varoval už pred 100 rokmi filantrop a politik Emil Stodola. „Zahanbujúci, smutný fakt je, že nás je málo, málo inteligentov slovenských. Málo preto, lebo nemáme dostatočný podrast,“ napísal pred začiatkom 1. svetovej vojny.
Kristína Royová, ktorej rozprávku preložili aj do čínštiny, bola pred vyše sto rokmi aj známa filantropka, v Starej Turej napríklad založila sirotinec a nemocnicu. Dôveru darcov získala aj vďaka práci v medzinárodnom abstinentskom spolku Modrý kríž.
Nemecký šľachtic Juraj Schulpe postavil na konci 19. storočia sociálne byty, aby zlepšil život bratislavských robotníkov. Na dnešnej Šancovej ulici bolo 24 bytov s vlastnou kuchyňou a sporákom, delili sa o práčovňu a splachovacie záchody, ktoré boli v tom čase luxusom aj pre mešťanov.
Slovensko-americký bankár Michal Bosák postavil v roku 1925 v rodnej obci Okrúhle za 200-tisíc korún školu s podmienkou, že v dedine sa zatvoria všetky krčmy. Jeden z najväčších filantropov minulého storočia veril, že východiskom z ťažkej fyzickej práce je vzdelanie, nie alkohol.