
Emmanuel Macron
Minúta po Minúte
Emmanuel Macron sa po dňoch ticha prihovoril k národu a obhajoval nepopulárnu dôchodkovú reformu. V televízii vyhlásil, že sporná reforma by mala vstúpiť do platnosti do konca roka a že chce „návrat k normálu“. V krajine medzitým stále pokračujú protesty a štrajky.
Macron sa rozhodol správne, keď dôchodkovú reformu pretlačil napriek silnému odporu verejnosti aj bez hlasovania v parlamente, píše Ivan Mikloš. „Ak by vláda Mikuláša Dzurindu ustupovala tlaku odborov či štrajkujúcim železničiarom, tak by sa žiadne reformy neurobili a Slovensko by na tom bolo dnes omnoho horšie.“
Francúzski poslanci schválili zákon, ktorý umožní rýchlu výstavbu nových jadrových reaktorov. Vládny návrh „na obrodu jadrovej energetiky“ prešiel výraznou väčšinou hlasov, podporila ho aj veľká časť opozície.
V Paríži zatkli 234 ľudí, ktorí protestovali proti schváleniu dôchodkovej reformy. Demonštrácie vypukli aj v ďalších mestách, zranenia utrpelo najmenej 11 policajtov. Francúzska vláda v pondelok prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery práve v súvislosti s touto reformou.
Macronova dôchodková reforma bola definitívne prijatá. Cestu francúzskym parlamentom dokončila po tom, čo opozícia neuspela s návrhmi na vyslovenie nedôvery vláde. Reforma zahŕňa zvýšenie hranice odchodu do dôchodku na 64 rokov.
Francúzskej opozícii sa v parlamente nepodarilo zvrhnúť Macronovu vládu. Za vyslovenie nedôvery hlasovalo 278 poslancov, potrebných však bolo 287 hlasov. Návrh bol podaný po tom, čo vláda minulý týždeň použila článok ústavy, ktorý jej umožnil schválenie spornej dôchodkovej reformy aj bez hlasovania poslancov.
Dve tretiny Francúzov cítia zlosť pre kontroverznú dôchodkovú reformu, ukázal prieskum spoločnosti Elabe pre BFM TV. Rovnaký podiel opýtaných dúfa, že poslanci dnes vláde vyslovia nedôveru. (le monde)
Vo Francúzsku pokračujú protesty proti dôchodkovej reforme. Dnešné akcie sú podľa francúzskych médií prevažne pokojné. Úrady v Paríži preventívne zakázali demonštrovať v okolí budovy parlamentu.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron je slabý doma aj vonku, hovorí analytička po tom, čo pretlačil reformu o dôchodkoch bez hlasovania v národnom zhromaždení. „Mnohí ho majú za elitára odtrhnutého od reality, ktorý nevníma bežný život obyčajných Francúzov,“ hovorí Marie Krpata.
Francúzska polícia zadržala v Paríži počas protestu proti dôchodkovej reforme 217 ľudí. Nepokoje vypukli vo štvrtok večer na námestí Place de la Concorde neďaleko budovy parlamentu. Polícia skúšala protestujúcich, ktorí zapaľovali drevené palety, rozohnať aj vodnými delami a slzotvorným plynom. (tasr)
Polícia proti demonštrantom v Paríži použila slzný plyn a vodné delá. Ľudia protestovali proti dôchodkovej reforme, ktorú vláda prijme bez hlasovania poslancov. (reuters)
Francúzsky senát napriek protestom schválil dôchodkovú reformu. Hlasovalo za ňu 195 zákonodarcov, proti bolo 112. Zákon bude ešte musieť prejsť francúzskou dolnou komorou, kde sa vo štvrtok očakáva výrazne tesnejšie hlasovanie.
Vo Francúzsku protestovalo proti dôchodkovej reforme menej ľudí ako naposledy; podľa policajných odhadov ich bolo na siedmom kole štrajkov 368-tisíc. V utorok pritom vyšlo do ulíc vyše 1,2 milióna demonštrantov.
Vo Francúzsku je ohlásených 230 protestov proti dôchodkovej reforme, v rámci siedmej vlny demonštrácií sa očakáva účasť 800-tisíc až milión ľudí. Pre štrajk dnes jazdila iba polovica rýchlovlakov TGV, narušená je aj prevádzka parížskeho metra.
Emmanuel Macron sľúbil predloženie návrhu o ústavnom práve na interrupciu vo Francúzsku. Podľa neho tento krok „zakotví slobodu žien“ a bude formálnou zárukou, že toto právo „nič a nikdy nemôže obmedziť, pretože to bude nezvratné“.
V dôsledku dôchodkovej reformy rastie vo Francúzsku príťažlivosť krajnej pravice. V utorok v krajine protestovalo vyše 1,28 milióna ľudí proti plánu zvýšiť vek odchodu do dôchodku. Od januára išlo o šiesty podobný protest. Hnev ľudí pomáha Marine Le Penovej, ktorá chce znovu kandidovať za prezidentku v roku 2027. (reuters)
Emmanuel Macron sľúbil znížiť počet francúzskych vojakov v Afrike a zaviesť ambicióznejšiu hospodársku politiku v snahe posilniť slabnúci vplyv Francúzska na africkom kontinente. Francúzsky prezident to vyhlásil pred cestou do Gabonu, Angoly, Konžskej republiky a Konga. (politico)
Emmanuel Macron povedal, že si želá porážku Ruska vo vojne proti Ukrajine, nechce však, aby bolo Rusko rozdrvené. Francúzsky prezident zároveň vyzval západné krajiny na zvýšenie vojenskej podpory a uviedol, že je pripravený na zdĺhavú vojnu.
Svetový newsfilter: Druhá veľká Zelenského cesta do zahraničia ukázala akčnosť Londýna aj váhanie Paríža. V prípade Veľkej Británie to bol jasný signál, že Ukrajina ju považuje za kľúčového strategického partnera, ktorý pri nej stojí bez ohľadu na to, kto je premiér. Ak by sa však Zelenskyj nezastavil v Paríži, vnímalo by sa to ako prehra a prejav upadajúceho vplyvu Macrona.
Volodymyr Zelenskyj sa dnes v Paríži stretne s Emmanuelom Macronom a Olafom Scholzom, oznámil Elyzejský palác. Ukrajinský prezident sa na stretnutie s európskymi lídrami presunie z Londýna, kde prišiel na nečakanú návštevu.