Kauza Gorila

Minúta po minúte

Polícia plánuje v najbližších týždňoch informovať o 17 ukončených prípadoch v kauze Gorila. Oznámil to policajný prezident Tibor Gašpar s tým, že vo zvyšných asi 10 prípadoch naďalej prebieha vyšetrovanie. (tasr)
V kauze Gorila sa podľa špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika objavili nové dôkazy, kvôli ktorým podľa neho bude možno začaté samostatné stíhanie. Povedal to na ústavnoprávnom výbore. O aké skutočnosti ide, nepovedal. „Je to 48-hodinová záležitosť. V rámci úkonov, ktoré boli vykonané, zistili sa nové, veľmi závažné skutočnosti. S najväčšou pravdepodobnosťou rovnajúcou sa istote bude vydané nové uznesenie.“
Premiér Robert Fico (Smer) v Sobotných dialógoch zopakoval, že Gorila je kauza druhej Dzurindovej vlády. „Podstata Gorily spočíva v privatizácii strategických podnikov za druhej vlády Mikuláša Dzurindu. Chcem vedieť, či predstavitelia tejto vlády brali úplatky za privatizáciu SPP alebo Slovenských elektrární,“ povedal premiér Fico.
Exvyšetrovateľ kauzy Gorila Marek Gajdoš po odchode do civilu začal pracovať ako koncipient v advokátskej kancelárii u právničky Tijany Ćaćezovej, pôvodom z Bosny a Hercegoviny. „Je to môj bývalý kolega z Policajného zboru. Dohodli sme sa na vzájomnej spolupráci,“ uviedla právnička. (Plus 1 deň)
Penta na súde s Denníkom N vytiahla spis Gorila. Na dnešné súdne pojednávanie proti Denníku N predvolali reportérku Moniku Tódovú a pýtali sa na okolnosti, za akých sa spomína v spise Gorila. Pred inými súdmi pritom finančná skupina bojuje proti tomu, aby bol spis prípustný ako dôkaz.
Policajný prezident Tibor Gašpar priznal, že nie je spokojný s bojom proti korupcii na Slovensku. Odmieta však, že by to bola vina polície. „Na polícii neexistuje žiadny zákaz niečo vyšetrovať.“ Občanov vyzval, aby sa naňho obracali v čase, keď sa o korupcii dozvedia, a nie až po nej, pretože spätne sa ťažko dokazuje. „Je záujem aj v polícii, aby sme urobili výsledok, s ktorým bude verejnosť spokojná.“