
Kauza Gorila
- redakcie dostali nahrávku Gorily, má 39 hodín
- obsahuje aj pasáže Fico - Haščák
- Spis Gorila
Minúta po Minúte
Ústavný súd rozhodol o sťažnosti v prípade policajného zásahu v sídle Penty z decembra 2020. Uviedol, že súhlasom prokurátora s prehliadkou v sídle boli porušené základné práva sťažovateľov na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného života, ako aj ich právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života.
Ján Budaj jasne neodpovedal, či by on a odídenci z OĽaNO mohli byť súčasťou zamýšľaného politického subjektu Mikuláša Dzurindu. Budaj dodal, že nevie, či je najlepšie, že Dzurinda plánuje návrat do politiky, keď sa aktuálne vyšetruje kauza Gorila.
Ústavný súd podľa právneho zástupcu Jaroslava Haščáka vyhovel jeho sťažnosti na konanie polície. Tá podľa súdu porušila Haščákove práva, keď dostatočne rýchlo a efektívne nepreverila pôvod a autentickosť nahrávok z kauzy Gorila.
Šéfka tímu Gorila Martina Babacsová z NAKA nesúhlasí s tým, že sa štát ospravedlnil Jaroslavovi Haščákovi za jeho prvé stíhanie. „Musela som vzniesť obvinenie, taký názor mám aj dnes. Ja som k tomuto návrhu dávala negatívne stanovisko,“ povedala Babacsová pre Postoj.
Mikuláš Dzurinda nehovorí pravdu, keď tvrdí, že ani nekandidoval vo voľbách po prepuknutí kauzy Gorila. V skutočnosti vo voľbách 2012 po páde vlády Ivety Radičovej, keď bola jednou z hlavných tém kampane Gorila, Dzurinda viedol kandidátku SDKÚ, prekrúžkovala ho Lucia Žitňanská. Dzurinda odišiel z SDKÚ až v roku 2014 a v roku 2016 už nekandidoval.
Mikuláš Dzurinda po obvinení Anny Bubeníkovej a ďalších v kauze Gorila povedal, že táto kauza sa ho už netýka. „Ja som vyvodil jednoznačnú politickú zodpovednosť. Nikto ma nevyzýval, aby som odovzdal funkciu strany, ja som to urobil,“ povedal Dzurinda.
Ak sa polícia zmohla len na toto, tak je to naozaj hanba, komentuje obvinenie Jaroslava Haščáka jeho advokát Martin Škubla. „Hoci s obvinením nesúhlasíme, vítame možnosť po 10 rokoch sa konečne oboznámiť s obsahom spisu v základnom trestnom konaní Gorila a voči vzneseným podozreniam sa brániť, čo doteraz nebolo možné.“
Ak orgány prípad Jaroslava Hačšáka znova „pokašľú“, je to na pád ministra vnútra a policajného prezidenta, vyhlásil Boris Kollár. „Aby to nedopadlo ako minule, keď sme sa s veľkou potupou a hanbou museli ospravedlniť pánovi Haščákovi,“ dodal.
Jirko Malchárek podľa výpočtov Jaroslava Haščáka zarobil na províziách vo funkcii ministra hospodárstva takmer 11 miliónov eur. Zachytil to spis Gorila. Provízie Haščák delil aj s bývalou šéfkou FNM Annou Bubeníkovou.
Eduard Heger verí, že „aktuálni majitelia“ paragrafu 363 nechajú prípad Jaroslava Hačšáka rozhodnúť súdom. Obvinenie podľa premiéra dokazuje, že orgány spravodlivosti sú absolútne slobodné.
Polícia potvrdila obvinenie Jaroslava Haščáka. „V súvislosti s medializovanými informáciami môžeme uviesť, že v stredu 23. novembra tohto roka vyšetrovateľka špecializovaného tímu Gorila začala trestné stíhanie a zároveň obvinila sedem osôb,“ informovala.
Mária Kolíková povedala, že je rada, že sa pokračuje v trestnom stíhaní Jaroslava Haščáka. Tvrdí, že ako ministerka nemohla urobiť viac, keď generálny prokurátor Maroš Žilinka minulý rok zrušil základ pre trestné stíhanie a následne to urobili aj súdy.
Jaroslav Haščák o obvinení nemá informácie. „Nič nám nebolo doručené, nemáme o tom informáciu,“ reagovala pre médiá jeho manželka Valéria, ktorá ho ako advokátka zastupovala aj pri prvom obvinení.
Pred dvoma mesiacmi sa ministerstvo spravodlivosti v mene štátu ospravedlnilo Jaroslavovi Haščákovi za trestné stíhanie spred dvoch rokov a teraz ho NAKA obvinila opäť. Nové obvinenie sa takisto týka kauzy Gorila, ide však o iný skutok. Čoho konkrétne sa obvinenie týka, zatiaľ jasné nie je.

NAKA obvinila Jaroslava Haščáka, Jirka Malchárka, Annu Bubeníkovú a ďalších ľudí zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Informuje o tom portál Startitup. Obvinenie sa týka aj kauzy Gorila.
Ústavný súd odmietol dve sťažnosti Jaroslava Haščáka, ktoré podal proti postupu špeciálnej prokuratúry a NAKA, keď ho vyšetrovali pre kauzu Gorila. Sťažnosti sa týkali napríklad Haščákovho zadržania či domovej prehliadky.
Právnici Penty podali podnet na bezpečnostný výbor, chcú, aby preskúmal zákrok v sídle firmy z decembra 2020. Predseda výboru Juraj Krúpa zatiaľ nepovedal, či výbor zvolá.
Úrad špeciálnej prokuratúry vyhlásil, že v trestnej veci ‚nahrávok Gorila‘ sa naďalej vedie trestné stíhanie. Odmieta, že by prokurátor Ondrej Repa pochybil, keď navrhol vziať Jaroslava Haščáka do väzby.
Bývalý policajt Ján Rejda vstúpil do hnutia Republika. Podľa odposluchov z kauzy Gorila chodil Rejda do bytu na Vazovovej ulici a od Penty vraj dostával za informácie peniaze. „Vykonával som v byte operatívno-spravodajskú činnosť, ktorá bola v opise mojich vtedajších pracovných činností. Každé stretnutie bolo dopredu nahlásené môjmu nadriadenému,“ tvrdí Rejda. (aktuality)
Zastavenie trestného stíhania Dobroslava Trnku podľa komentátora Tomáša Gálisa vyzerá tak, ako keby tu už znovu vládol Robert Fico. „Skúsim byť optimistický. Prepracovali sme sa k tomu, že nahrávka je už pred súdom. Pred dvomi rokmi by sme si to nevedeli predstaviť a nakoniec Trnka nebude vo väzení, ale Kováčik už vo väzení je,“ povedal v podcaste V redakcii Konštantín Čikovský.