Kauza Gorila

Roman Pataj

Ako schladiť kolou Gorilu

Vyšetrovanie najväčšieho škandálu pomečiarovskej éry sprevádza od začiatku nezáujem veľkej väčšiny politikov.

Minúta po minúte

Exvyšetrovateľ kauzy Gorila Marek Gajdoš po odchode do civilu začal pracovať ako koncipient v advokátskej kancelárii u právničky Tijany Ćaćezovej, pôvodom z Bosny a Hercegoviny. „Je to môj bývalý kolega z Policajného zboru. Dohodli sme sa na vzájomnej spolupráci,“ uviedla právnička. (Plus 1 deň)
Penta na súde s Denníkom N vytiahla spis Gorila. Na dnešné súdne pojednávanie proti Denníku N predvolali reportérku Moniku Tódovú a pýtali sa na okolnosti, za akých sa spomína v spise Gorila. Pred inými súdmi pritom finančná skupina bojuje proti tomu, aby bol spis prípustný ako dôkaz.
Policajný prezident Tibor Gašpar priznal, že nie je spokojný s bojom proti korupcii na Slovensku. Odmieta však, že by to bola vina polície. „Na polícii neexistuje žiadny zákaz niečo vyšetrovať.“ Občanov vyzval, aby sa naňho obracali v čase, keď sa o korupcii dozvedia, a nie až po nej, pretože spätne sa ťažko dokazuje. „Je záujem aj v polícii, aby sme urobili výsledok, s ktorým bude verejnosť spokojná.“ 
„Pán Gajdoš po štyroch rokoch, keď nevzniesol proti nikomu zásadnému obvinenie, utiekol zo zodpovednosti, takýmito vyjadreniami predovšetkým hádže špinu sám na seba, nikdy sa nesťažoval, všetko bolo v poriadku, všetci mu vyšli v ústrety,“ komentoval vyjadrenia bývalého šéfa tímu Gorila Mareka Gajdoša minister vnútra Robert Kaliňák. Gajdoš povedal, že Kaliňák sa ho pýtal, či je nevyhnutné začať stíhanie, ktoré sa týkalo SIS, a sľúbil tímu osobné príplatky, ktoré nikdy neschválil. Minister povedal, že sa to nestalo.
"Na jednej strane máme nespokojnú verejnosť, nespokojných politikov, a to dokonca z vládnej koalície, máme nespokojného prezidenta. Na druhej strane máme spokojného ministra, ľudí okolo neho, ktorí hovoria, že pomaly u nás korupcia neexistuje," hovorí prezident Andrej Kiska v súvislosti s vyšetrovaním kauzy Ladislava Bašternáka.
Policajné prezídium informovalo, že nový šéf tímu Gorila bol „neformálne prerokovaný a následne bude určený  rozkazom ministra vnútra“. „Zároveň dochádza už v predstihu kontinuálne k odovzdávaniu vecí v súvislosti s trestným konaním a vecí spojených s právomocami a postavením vedúceho tímu,“ tvrdí. Šéfa tímu vybralo prezídium po konzultácii s Marekom Gajdošom, ktorý odchádza ku koncu roka.
„Kauza Gorila má za sebou viac ako 10 rokov, vyšetruje sa viac ako 5 rokov a namiesto toho, aby sa spravil odpočet a povedalo, čo vieme a čo nevieme, kto zlyhal, tak nastali nové mediálne prestrelky a vzájomné obvinenia medzi ministrom vnútra, policajným prezidentom a vyšetrovateľom,“ povedal o Gorile prezident Kiska po stretnutí s policajným prezidentom Gašparom.
Andrej Kiska a Tibor Gaššpar. Foto – TASR
„Myslím si, že parlament by si mal vypočuť všetky zúčastnené strany,“ povedal prezident Kiska po stretnutí s prezidentom Policajného zboru Tiborom Gašparom o kauze Gorila. Vládna koalícia odmietla vypočutie šéfa tímu Gorila Mareka Gajdoša. Možnosť vypočutia ešte posudzuje ústavnoprávny výbor.

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Už viac ako 82831 z vás dostáva správy e-mailom