Grécke dlhy

Všetky správy o gréckej dlhovej kríze

Minúta po minúte

Grécko dnes vydalo 5-ročné dlhopisy v sume 3 miliardy eur za 4,625 %. Celkový dopyt investorov bol viac než dvojnásobný. „Liečba eurovalom a trojkou síce Grécko bolela, ale preukázateľne prospela,“ hovorí hlavný ekonóm Sberbank Vladimír Vaňo.

Zlepšenie výhľadu ratingu Grécka agentúrou S&P môže podľa gréckych médií otvoriť krajine cestu k návratu na finančné trhy. Viacero aténskych novín špekuluje o tom, že ministerstvo financií začne v najbližších dňoch pokusne pripravovať emisiu nových štátnych dlhopisov. (dpa)

Grécko by sa mohlo vrátiť na trh dlhopisov pre nové peniaze už o niekoľko týždňov. Záujem o dlhopisy vo finančných kruhoch stúpol najmä po tom, čo sa grécky minister Euklidis Tsakalotos minulý mesiac stretol v Londýne s investormi. (reuters, čtk)

Miera nezamestnanosti v Grécku sa v apríli znížila na 21,7 percenta z marcových 22 percent, čo je najmenej od začiatku roka 2012. Informuje grécky štatistický úrad. Napriek poklesu však nezamestnanosť v Grécku zostáva najvyššia v eurozóne. (čtk)

Grécko znížilo prognózu tohtoročného hospodárskeho rastu na 1,6 % z predtým predpokladaných 2,5 %. Ako dôvod označilo prieťahy pri kontrole reforiem zo strany veriteľov. (reuters)

Agentúra Moody’s zlepšila Grécku úverový rating o jeden stupeň na Caa2. Reagovala tým na to, že eurozóna nechala uvoľniť Aténam ďalšie peniaze zo záchranného programu. (čtk)

Hlavný koordinátor Euroskupiny Thomas Wieser nevylučuje, že Grécko sa už čoskoro vráti na kapitálové trhy. Dúfa, že od jesene tohto roka alebo od jari budúceho roka budú zahraniční investori znova požičiavať Grécku peniaze. „Za predpokladu dobrého správania a správnej hospodárskej politiky by to malo byť aspoň možné.“ (Ö1)

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble stále počíta s kompromisom v otázke pokračovania pomoci pre Grécko. Jeho hovorca pred štvrtkovým stretnutím ministrov financií eurozóny potvrdil, že Schäuble je veľmi optimistický. (tasr)

Grécko trvá na tom, že splnilo všetky požiadavky veriteľov, teraz očakáva, že oni naplnia svoje sľuby. MMF a krajiny eurozóny by sa podľa ministerstva financií mali dohodnúť na opareniach, ktoré pomôžu krajine znížiť dlh na udržateľnú úroveň a dostať sa z finančnej krízy. (tasr)

Ministri financií eurozóny sa v pondelok nedohodli na uvoľnení ďalšej časti finančnej pomoci pre Grécko ani na zmiernení dlhovej záťaže Grécka. Šéf euroskupiny Jeroen Dijsselbloem povedal, že dohoda je blízko a rokovania by sa mohli skončiť na zasadaní ministrov o 3 týždne. (čtk)

Francúzsko je za to, aby sa dlhová záťaž Grécka časom zmiernila. Uviedol to zdroj z prezidentského paláca, ktorý sa odvoláva na telefonický rozhovor nového prezidenta Emmanuela Macrona s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom. (tasr)

Už viac ako 126496 z vás dostáva správy e-mailom