Hazard v Bratislave

Ako vyzerá Brno viac ako dva roky po zákaze hazardu. V meste ešte zostali desiatky nelegálnych herní, no hazard postupne mizne a herne nahrádzajú iné prevádzky. "Obmedzenie tvrdého hazardu výrazne pomohlo upokojiť mnohé ulice a od obyvateľov počujeme len pozitívne reakcie," hovorí primátor mesta Petr Vokřál. Bratislavu dnes čaká už druhé hlasovanie miestnych poslancov o hazarde.

Bratislavskí poslanci budú vo štvrtok opäť hlasovať o zákaze hazardu. Primátor Ivo Nesrovnal predloží návrh o úplnom zákaze. Ak prejde v takejto podobe, zástupcovia hazardu ho napadnú na súde. Časť poslancov je proti prohibícii a žiada iba reguláciu, druhá hovorí, že iný ako úplný zákaz by nebol účinný.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal je ochotný uvažovať o tom, že rozdelí hlasovanie o hazarde a umožní tak poslancom rozhodnúť, z akých budov má hazard zmiznúť. Podmieňuje to však oficiálnou požiadavkou, ktorá musí prísť zo strany predsedov poslaneckých klubov, mestskej finančnej komisie a petičného výboru. „Zatiaľ sa tak nestalo a postupujem tak, že hlasovanie nerozdelím.“ (tasr)

“Nepoužívajme hneď atómové bomby, po nich zostáva len spúšť,” hovorí Chren. V boji s hazardom chce najskôr použiť konvenčné zbrane, no ak by regulácia bez hotelov nestačila, Chren navrhuje neskôr zákon sprísniť. Štasselová hovorí, že by to neskôr nebolo možné, lebo zákaz je viazaný na petíciu.

Zástupca Asociácie zábavy a hier sediaci v publiku sa pýta, či je prohibícia riešenie, keď podľa neho nikde v okolitých štátoch to nefunguje a po zákazoch vznikajú čierne herne. Štasselová hovorí, že v Brne boj proti nelegálnemu hazardu pokročil ďalej a pri stovkách prehliadok zabavili prístroje z nelegálnych prevádzok.

Plošný zákaz hazardu vyhovuje podľa Chrena dvom finančným skupinám. Jedna z nich má podľa neho kasíno, ktoré má licenciu ešte na päť rokov a ďalšia má stávkovú kanceláriu, ktorej sa regulácia netýka a investuje do online herní.

“Za mnou nikto nebol a nikto mi žiaden úplatok neponúkol,” hovorí Chren. Tvrdí, že možno preto, lebo od roku 2001 prezentuje názor, že prohibícia je hlúposť. Ak niekto zobral úplatok, nech ide podľa neho sedieť, ak si to niekto vymyslel, je to rovnaký zločin, povedal.

Primátor nevedel povedať, či sa nájde dosť hlasov na zákaz hazardu. Nesrovnal sa chce stretnúť s poslancami, predsedami klubov aj petičným výborom. Ak návrh neprejde, bude to podľa primátora zodpovednosť poslancov.

Chren navrhuje, aby primátor umožnil hlasovať zvlášť napríklad o zákaze herní v hoteloch. Nesrovnal hovorí, že ho poslanci zaviazali predložiť návrh v starej podobe o úplnom zákaze a potrebuje nový mandát, aby hlasovanie rozdelil.

Chren hovorí, že pôvodne petíciu podpísať nechcel, lebo nebol aj za zákaz kasín. Tvrdí, že mu starosta Vajnor Ján Mrva povedal, že sa mení zákon a bude možná regulácia. Často podľa neho padal aj mylný argument, že je v Bratislave viac herní ako lekární.

“Kto mi zaplatí hypotéku, keď mi zoberieš robotu?” pýta sa primátora muž z publika. Nesrovnal ho pozýva, aby išiel pracovať do dopravného podniku. Primátor pochválil zástupcov z herní, že prišli na debatu, no hovorí, že 136-tisíc ľudí, ktorí podpísali petíciu, je viac.

Nesrovnal hovorí, že Chren straší ľudí čiernymi herňami, len aby sa nepohli dopredu. “Je to detinské,” vraví primátor. Ľudia z publika kričia, že nelegálne herne pribudnú. Zástancovia zachovania herní sa nasilu zapájajú do diskusie, kritizujú, aj to, že podpisy pod petíciu zbierali aktivisti aj počas volieb.

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 82831 z vás dostáva správy e-mailom