
Hekeri a kyberbezpečnosť
Minúta po Minúte
Na Ukrajine a v krajinách EÚ zasiahli proti gangu kyberzločincov, ktorý využil phishingové podvody na krádež viac ako 4,3 milióna dolárov od viac ako 1000 obetí po celej Európe. Dvoch podozrivých zatkli na Ukrajine, ďalších desať v Únii.
Sankcie proti ruským IT firmám, ktoré spolupracujú s bezpečnostnými službami Kremľa, neboli veľmi účinné, píšu investigatívni novinári Irina Borogan a Andrej Soldatov. „Zdá sa, že týmto spoločnostiam sa darí vďaka stiahnutiu konkurencie z trhu, využívajú nové možnosti uzatvárania zmlúv a najímajú nových vývojárov, ktorí predtým pracovali pre západné značky.“
Bezpečnostná rada sa bude zaoberať utorkovým výpadkom štátnych webov, oznámil premiér Eduard Heger. K žiadnym závažným škodám podľa neho neprišlo. Portál vosveteit.sk predtým informoval, že weby vyradil ruský kyberútok.
Predseda parlamentu Boris Kollár potvrdil, že web Národnej rady nefungoval zrejme pre hekerský útok, no už je funkčný. „Máme tri servery, jeden bol zablokovaný. Pravdepodobne išlo o hekerský útok vedený z viacerých krajín naraz, preveruje to NBÚ,” povedal.
Ruský kyberútok vyradil viaceré štátne weby vrátane Národnej rady, píše portál vosveteit.sk. Cieľom zrejme DDOS útoku bola aj NBS, ministerstvo vnútra či obrany a niektoré banky.
V parlamente zakázali TikTok. Informačné systémy Národnej rady začali blokovať čínsku aplikáciu a vedúci kancelárie jej používanie na služobných zariadeniach zakázal zamestnancom a odporučil to aj poslancom. Píše sa to v liste poslancom, ktorý má Denník N k dispozícii.
Polícia upozorňuje na podvodné telefonáty z čísiel, ktoré pripomínajú slovenské, no majú o číslicu menej. Volajúci má hovoriť po anglicky a vydávať sa za pracovníka Úradu vlády SR alebo policajta.
Ľudí, ktorí naletia podvodníkom na internete, je z roka na rok niekoľkonásobne viac, upozorňujú slovenské banky. Podvodníci vymýšľajú nové triky, ako od obetí vylákať údaje o bankovom účte či platobnej karte. Existujú však testy, na ktorých sa dá odhaľovanie natrénovať.
Dánske ministerstvo obrany svojim zamestnancom zakázalo používať na služobných telefónoch čínsku sociálnu sieť TikTok z dôvodu kybernetickej bezpečnosti. Rovnaký krok už predtým oznámili Európska komisia, europarlament či Kanada. (tasr)
Počítačový systém v jednej z najväčších nemocníc v Barcelone ochromil vydieračský kyberútok. Spôsobil zrušenie 150 plánovaných operácií a takmer 3000 vyšetrení.
Nemecká polícia v spolupráci s kolegami z Europolu, FBI a Ukrajiny rozbila medzinárodný gang kyberzločincov, ktorý roky vydieral veľké spoločnosti a inštitúcie, a získal tak desiatky miliónov eur.
NBÚ varuje pred zvýšeným rizikom kyberútokov z Ruska v najbližších dňoch. Podľa úradu môže byť cieľom útokov najmä infraštruktúra prevádzkovateľov základných služieb a prvkov kritickej infraštruktúry. (tasr)
Španielska polícia zatkla počítačový gang, ktorý riadil neplnoletý mladík. Gang za dva mesiace okradol okolo 200 klientov bánk o celkovo 350-tisíc eur. Vek mladíka nezverejnili, zadržali však aj ďalších 24 ľudí v Barcelone, Malage a Cádize.
Ruských hekerských útokov na krajiny NATO bolo vlani štyrikrát viac než v roku 2020, tvrdí Google. Na Ukrajine sa ich počet viac než strojnásobil. Kulminovali práve v období okolo začiatku ruskej invázie, no vo väčšej miere sa začali už pred inváziou.
Na webové stránky NATO zaútočili hekeri, oznámila Aliancia bez ďalších podrobností. Kybernetické útoky na web Aliancie sa dejú pravidelne.
Británia a USA uvalili sankcie na ruskú hekerskú skupinu Trickbot, ktorá je napojená na ruské tajné služby a ktorá sa počas pandémie nabúrala do informačných systémov nemocníc s cieľom peňažného zisku. (reuters)
Ukrajinskí hackeri sa dostali do mailu Kremľu blízkeho lobistu Sargisa Mirzachanjana. Podarilo sa im odhaliť, ako korumpoval poslancov vo viacerých európskych krajinách. Za rezolúcie v prospech Ruska im vyplácali desaťtisíce eur.
Globálny ransomware útok z posledných dní nebol dielom nejakého štátu, ale hekerov, oznámila talianska vláda. Zasiahol tisíce serverov po celom svete, najviac vo Francúzsku, USA a Nemecku. (reuters)
Americkí a nemeckí kriminalisti rozbili hekerskú sieť Hive, ktorá za posledný rok a pol stála za viac ako 1500 ťažkými kyberútokmi na firmy a zariadenia po celom svete. Na výkupnom získala 130 miliónov dolárov, celkové škody však podľa vyšetrovateľov dosahujú miliardy dolárov. (ap)
Holandský heker získal a na internete predával dáta prakticky o všetkých občanoch Rakúska. 25-ročného muža, ktorý sa k údajom vrátane mena, adresy či dátumu narodenia dostal pred pár rokmi, zadržali vlani v novembri v Amsterdame. (reuters)