
Hekeri a kyberbezpečnosť
Minúta po Minúte
Hekeri zaútočili na viaceré ruské webové stránky a zverejnili na nich heslá na podporu Ukrajiny. V dôsledku útoku nemajú veľké ruské banky a úverové inštitúcie v celom Rusku prístup k bankovým systémom a nemôžu vykonávať platby. (pravda)
Polícia upozorňuje na podvodné SMS, ktoré vyzývajú na úhradu cla potrebnú na prevzatie balíka. Odosielateľ v nich vystupuje ako kuriérska spoločnosť.
Internetové služby bratislavského magistrátu zasiahol masívny kyberútok, informoval primátor Matúš Vallo. Prihlásila sa k nemu nemenovaná hekerská skupina a spôsobil aj výpadok parkovacieho systému PAAS. Do polnoci preto nebudú kontrolovať úhradu parkovného v regulovaných zónach.
Masívny kyberútok na ministerstvo školstva v Aténach narušil koncoročné skúšky na stredných školách. Podľa vlády išlo o doteraz najrozsiahlejší útok hekerov v krajine.
Čína odmietla, že by jej hekeri sledovali americkú kritickú infraštruktúru, označila to dezinformačnú kampaň Spojených štátov. „Príslušné správy od západných agentúr nie sú podložené žiadnymi dôkazmi,“ vyhlásila čínska diplomacia.
23-ročný Brit na súde v New Yorku priznal účasť na jednom z najväčších hekerských útokov v dejinách sociálnych médií. V roku 2020 ovládol viac ako 130 účtov na Twitteri, vrátane profilov Joea Bidena, Baracka Obamu, Elona Muska, Kim Kardashianovej či Billa Gatesa. Teraz mu hrozia roky vo väzení, píše MediaBrífing.
Webstránka SaS v utorok čelila hekerským útokom, podľa strany sa to v týchto dňoch deje vo zvýšenej miere. „Je zrejmé, že predvolebná kampaň bude tvrdá. V prípade, že sa budú hekerské útoky opakovať a zintenzívňovať, obrátime sa aj na Národný bezpečnostný úrad,“ povedal predseda strany Richard Sulík.
Británia tvrdí, že ruskí hekeri chcú zaútočiť na jej kľúčovú infraštruktúru vrátane elektrických či vodárenských systémov. Vládne úrady vyzvali prevádzkovateľov, aby posilnili svoju obranu. (ap)
Nemecké úrady stále vyšetrujú piatkový kybernetický útok na koncern Rheinmetall, snažia sa zistiť jeho zdroj. Zbrojná firma uviedla, že incident zasiahol výhradne civilnú časť podniku a nie vojenskú. (čtk, reuters)
EÚ pripravuje zákon o kybernetickej solidarite, ktorý má posilniť spoluprácu pri reakcii na veľké útoky. Po prvýkrát bude Únia investovať do spoločných prevádzkových kapacít, no nie všetky krajiny to vítajú. (euractiv)
Ruskí hekeri sa snažia narušiť kritickú infraštruktúru Británie a na ich zastavenie sa toho nerobí dosť, varovalo Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť. Prevádzkovateľom elektrických, vodovodných a ďalších sietí odporučilo posilniť ochranu.
Počet kyberútokov sa na Slovensku oproti vlaňajšku zdvojnásobil na 1045 na jednu organizáciu týždenne. Priemerný marcový počet 1600 útokov presiahol globálne hodnoty, hovorí riaditeľ firmy Check Point Software Technologies Tomáš Valenta.
Nový izraelský špionážny softvér, ktorý pripomína Pegasus, využívajú na sledovanie novinárov a opozičných politikov, tvrdí kanadská skupina Citizen Lab. Tá odhalila servery v najmenej desiatich krajinách, ktoré prijímali dáta zo sledovaných zariadení.
Na Ukrajine a v krajinách EÚ zasiahli proti gangu kyberzločincov, ktorý využil phishingové podvody na krádež viac ako 4,3 milióna dolárov od viac ako 1000 obetí po celej Európe. Dvoch podozrivých zatkli na Ukrajine, ďalších desať v Únii.
Sankcie proti ruským IT firmám, ktoré spolupracujú s bezpečnostnými službami Kremľa, neboli veľmi účinné, píšu investigatívni novinári Irina Borogan a Andrej Soldatov. „Zdá sa, že týmto spoločnostiam sa darí vďaka stiahnutiu konkurencie z trhu, využívajú nové možnosti uzatvárania zmlúv a najímajú nových vývojárov, ktorí predtým pracovali pre západné značky.“
Bezpečnostná rada sa bude zaoberať utorkovým výpadkom štátnych webov, oznámil premiér Eduard Heger. K žiadnym závažným škodám podľa neho neprišlo. Portál vosveteit.sk predtým informoval, že weby vyradil ruský kyberútok.
Predseda parlamentu Boris Kollár potvrdil, že web Národnej rady nefungoval zrejme pre hekerský útok, no už je funkčný. „Máme tri servery, jeden bol zablokovaný. Pravdepodobne išlo o hekerský útok vedený z viacerých krajín naraz, preveruje to NBÚ,” povedal.
Ruský kyberútok vyradil viaceré štátne weby vrátane Národnej rady, píše portál vosveteit.sk. Cieľom zrejme DDOS útoku bola aj NBS, ministerstvo vnútra či obrany a niektoré banky.
V parlamente zakázali TikTok. Informačné systémy Národnej rady začali blokovať čínsku aplikáciu a vedúci kancelárie jej používanie na služobných zariadeniach zakázal zamestnancom a odporučil to aj poslancom. Píše sa to v liste poslancom, ktorý má Denník N k dispozícii.
Polícia upozorňuje na podvodné telefonáty z čísiel, ktoré pripomínajú slovenské, no majú o číslicu menej. Volajúci má hovoriť po anglicky a vydávať sa za pracovníka Úradu vlády SR alebo policajta.