
História
Minúta po Minúte
Chaviva Reicková patrí medzi najzaujímavejšie postavy odboja na Slovensku počas 2. svetovej vojny. Emigrovala z Československa a neskôr sa vrátila, aby bojovala proti nacistom a ľudáckym kolaborantom počas SNP. Zahynula v boji proti nacistickým a ľudáckym zverstvám. (historylab)
V tento deň sa v roku 1910 narodil Imrich Lichtenfeld, zakladateľ bojového umenia krav maga. Lichtenfeld síce pochádza z Budapešti, ale svoju mladosť prežil hlavne v Bratislave. Zásadným zlomom v jeho živote bol vznik Československa v roku 1918.

Predseda Klubu vojnových historikov Beskydy Martin Drobňák sa podieľal na obnove viacerých vojenských cintorínov z 1. svetovej vojny na východe Slovenska, napísal o nich aj knihu. Považuje za zarážajúce, že generálny prokurátor Maroš Žilinka nekorigoval svoje vyjadrenia o zničení cintorína v Ladomirovej ani po tom, keď počul, čo hovoria historici a odborníci na vojenské cintoríny.
Historik Martin Drobňák sa ozval proti akcii proruských motorkárov na cintoríne v Ladomirovej. Roky tu bagre jazdili po hroboch a nik si to nevšímal, komentuje aktivity tých, čo sa ozvali až po tom, čo na dianie v Ladomirovej začal upozorňovať ruský veľvyslanec na Slovensku.
Komunistická ŠtB dokázala zmanipulovať napríklad aj britskú Labour Party. V roku 1980 podnietila britský zväz kovopriemyslu, aby vydal rezolúciu proti umiestneniu amerických rakiet na britskom území. Následne Labour Party vydala rezolúciu, ktorú rozoslala viacerým vládam a ďalším inštitúciám v západnej Európe, vraví historik Martin Slávik.
Československá komunistická rozviedka robila akcie na juhu Európy, napríklad v Taliansku zakladala fiktívne fašistické organizácie, ktoré žiadali pripojenie Južného Tirolska k Rakúsku. „Potom nastúpili diplomatické zbory socialistických krajín, ktoré proti tomuto ‚krieseniu fašizmu‘ oficiálne protestovali,“ vraví historik Ľubomír Morbacher.
V súvislosti s inváziou do Československa vyrobila KGB podvrhy o skladoch zbraní „Made in USA“, ktoré údajne u nás našli sovietski vojaci, vraví historik Ľubomír Morbacher. „A čo sme videli pri vlaňajšej agresii voči Ukrajine? Ruská strana si vyrobila dezinformácie o údajne amerických biologických zbraniach, ktoré sa mali na Ukrajine vyvíjať.“

Kauza vojenského cintorína v Ladomirovej, do ktorej sa zapojil aj Maroš Žilinka, bola akoby vystrihnutá z manuálov aktívnych opatrení komunistickej ŠtB, hovorí historik Martin Slávik. „Zvlášť oceňované bolo, keď sa dezinformácie chytila nejaká vplyvná osoba. Keby k takejto kauze došlo počas studenej vojny, tak ako rozviedčik ŠtB by som ju hodnotil ako superúspešnú.“
Grécko získalo od britského obchodníka so starožitnosťami 351 historických predmetov z obdobia neolitu až Byzantskej ríše. Grécka ministerka kultúry Lina Mendoniová povedala, že o ich opätovné získanie sa právne usilovali od roku 2006.
Starorímske Pompeje popri výbuchu Vezuvu, ktorý viedol k zničeniu mesta, postihlo zrejme aj zemetrasenie. Ukazuje to nedávny nález tiel dvoch obetí katastrofy, ktoré utrpeli zranenia spôsobené zrejme pádom múru.
Francúzsky odbojár z čias 2. svetovej vojny priznal, že jeho skupina zabila 47 nemeckých vojnových zajatcov a jednu francúzsku civilistku. 98-ročný muž je jediným žijúcim svedkom masakry z roku 1944, o ktorej sa doteraz nevedelo.
Rosalind Franklinová prispela pred 70 rokmi k objavu dvojzávitnice DNA, hoci pracovala v prostredí, ktoré bolo antisemitské a v ktorom dominovali muži. Jej zásluhy sa desaťročia podceňovali a až v ostatných rokoch dochádza k jej rehabilitácii. Podľa genetika Ľubomíra Tomášku by si „celkom určite“ zaslúžila nobelovku, ak by sa jej udelenia dožila.

Watson s Crickom skladali dvojzávitnicu ako dieliky z lega, vraví genetik Ľubomír Tomáška v rozhovore. Ešte v roku 1951 si vedci mysleli, že DNA má podobu trojzávitnice, no model nesedel štruktúrne, chemicky a nebolo jasné, prečo by DNA mala byť dedičnou molekulou. Model DNA ako dvojzávitnice publikovali v roku 1953, pred 70 rokmi.
V Nitre si v pondelok Milan Uhrík a jeho Republika pripomenuli hrôzy fašizmu pri hroboch ľudí, ktorých zabilo v roku 1945 sovietske bombardovanie. Nevedno, či z nevedomosti alebo z iného dôvodu. Nasledujúci text vznikol v septembri 2018 ako reakcia na výroky Štefana Harabina, ktorý klamal o udalostiach nad Slovenskom počas konca vojny.
Tri samostatné migračné vlny boli potrebné na kolonizáciu Európy modernými ľuďmi pred zhruba 54000 až 42000 rokmi, keď vytlačili neandertálcov, tvrdia vedci, ktorí skúmali jaskyne v údolí rieky Rhôny. V oblasti objavili dôkazy, že druh Homo sapiens musel podniknúť trojicu pokusov o výpravy zo západnej Ázie smerom na západ a sever, kým sa na kontinente usadil.
Vo svetle odkazu udalostí vo varšavskom gete vyznieva úboho falošné hodnotenie SNP, že bolo škodlivé a prinieslo zbytočné obete, pripomína Ivan Kamenec. „To isté platí aj o súčasnom pokryteckom a zbabelom komentovaní či dokonca cynickom odsudzovaní ukrajinského odporu voči surovej ruskej agresii.“
Výsledok prvých volieb v Československu po skončení 2. svetovej vojny sa podarilo predpovedať veľmi presne. Že ich drvivo vyhrajú komunisti, vedeli výskumníci niekoľko týždňov dopredu. Výsledky nezverejnili, obávali sa, že nebudú presné. Predikciu len uložili na notárskom úrade a publikovali po voľbách. Ich počin sa potom tešil veľkému obdivu a záujmu.
Zatiaľ čo sa pri pomníkoch podľa Mareka Vadasa budú vlastizradcovia predháňať v propagovaní ruského vojaka ako osloboditeľa, môžeme v priamom prenose z Ukrajiny sledovať, ako oslobodzovanie bratského národa skutočne vyzerá. „Odrezávanie hláv, znásilňovanie, zabíjanie a únosy detí, bombardovanie civilných cieľov, vypaľovanie a zarovnávanie dedín a mestečiek so zemou.“

Prieskum voličských preferencií zo začiatku roka 1948 naznačoval nízku popularitu komunistov. Výskumníci prieskum nikdy nespracovali, pretože vyplnené dotazníky im zhabali komunisti. Že vďaka tomu vedeli o svojej slabej verejnej podpore, mohlo prispieť k ich štátnemu prevratu aj k presadeniu spoločnej kandidátky vo voľbách 1948.

Prvý politický proces stihli komunisti už dva mesiace po prevrate. Demokrata Jána Ursínyho odsúdili 29. apríla 1948 na sedem rokov väzenia za to, že vlastnou neopatrnosťou umožnil svojmu tlačovému tajomníkovi prezrádzať utajené informácie ľudáckym emigrantom. Skorý súd Ursínyho paradoxne možno zachránil pred prísnejším trestom, ktorý by mu hrozil v neskorších rokoch.