
Hoaxy a propaganda
Minúta po Minúte
Robert Fico prišiel na podujatie americkej ambasády, ktorá sa koná v bratislavskej Rafinery Gallery. Spolu s podpredsedom Smeru Jurajom Blanárom ich tam vyfotil novinár Tomáš Madleňák, upozornila na to stránka Zomri. Fico aj tento týždeň strašil tým, že Amerika vraj bude chcieť ovplyvniť slovenské voľby.
Keď ďalším generáciám odovzdáme nenávisť a nedôveru k informáciám, bude to katastrofa, hovorí premiér Ľudovít Ódor. Tvrdí, že ho trápi predovšetkým to, koľko učiteľov verí dezinformáciám.
Poslankyňa SaS Mária Kolíková hovorí, že orgány činné v trestnom konaní by sa mali zaoberať vyjadreniami Roberta Fica o možnom manipulovaní predčasných volieb, napríklad aj organizáciou NATO. Kolíková vraví, že ide o klamstvo a Fico je skúsený politik, ktorý sa snaží vzbudiť u voličov strach, a tak vyhrať voľby.
Robert Fico znovu rozpráva o 92-ročnom americkom miliardárovi Georgeovi Sorosovi. Na tlačovej konferencii zopakoval status Ľuboša Blahu, že vláda „priklepla Sorosovej nadácii 21 miliónov eur“.
Harabinov prípad pomôže určiť hranice, ako veľmi je štát ochotný bojovať za pravidlá a hodnoty, komentuje Newsfilter. Exministra obžalovali za status o schvaľovaní ruskej invázie. „Nejde tu len o to, či sa štát dokáže ubrániť osobe Harabina, ale či je pripravený čeliť zakonšpirovanému svetu plnému klamstiev, v ktorom sa ocitla približne polovica republiky.“
Slovensku hrozí, že podľahne ruskej propagande a dezinformáciám, povedala prezidentka Zuzana Čaputová v rozhovore pre portál Politico. Nové povolebné politické usporiadanie by podľa nej mohlo ohroziť aj pokračovanie slovenskej podpory Ukrajine.
Zaviedli sme princíp, že každý rezort musí na dezinformácie odpovedať do dvoch hodín od ich objavenia, vraví štátny tajomník taiwanského ministra zahraničia Roy Chun Lee. Najväčšie problémy im okrem izolácie robia kybernetické útoky a dezinformačná kampaň. Snažia sa preto u každého vybudovať digitálnu gramotnosť, aby ľudia sami dokázali rozlíšiť falošné správy.
Minister školstva Daniel Bútora po afére okolo učiteľa Milana Laurinca z Občianskeho tribunálu povedal, že štát nemá veľa možností, ako podobné prípady riešiť. V niektorých krajoch je už teraz nedostatok učiteľov, takže školy spolupracujú aj s antivaxermi či priaznivcami Putina. „Nečakajme, že príde nejaká zázračná regulácia z ministerstva,“ dodal.
Medzi slovenskými učiteľmi sú aj antivaxeri či priaznivci Putina. Člen maturitnej komisie z Občianskeho tribunálu je len najvypuklejší prípad. Školy často nevedia, čo s nimi; zákony dezinformácie nepostihujú. Učiteľom môžu len dohovoriť, aj to nezriedka až vtedy, ak príde podnet od rodiča.
Preložte do slovenčiny, čo otvorene hovoria ruskí politici o Ukrajine a o vás. To je najlepšia zbraň proti ruskej propagande, hovorí ruský ekonóm Vladimir Milov. Západ by sa podľa neho mal viac sústrediť na ruskú dezinformačnú vojnu. „Takmer nič to Putina nestojí a má z nej veľké výhody,“ vraví v rozhovore.
Vysvetľujeme, aká je realita o ceste slovenskej delegácie do Bruselu, v súvislosti s ktorou Robert Fico hovoril o „organizovanom zločine“. Išlo o pracovnú cestu v oblasti hybridných hrozieb, na ktorej boli štátne inštitúcie aj mimovládne organizácie. Podľa zápisov z nej kritizovali najmä Hegerovu a Matoviču vládu.
Polícia aj úrad vlády sa ohradili voči najnovším hoaxom Smeru. Robert Fico predtým povedal, že vysoko postavený zástupca polície žiadal v Bruseli o vyslanie špeciálneho tímu NATO, aby sa zaoberal opozičnými stranami.
Robert Kaliňák spochybnil referendum o EÚ rovnako ako 20 rokov pred ním Ivan Gašparovič – bez dôkazov. Údajnými pochybnosťami o jeho výsledkoch podporil snahu Smeru spochybniť aj blížiace sa voľby. Vtedajší riaditeľ Štatistického úradu SR vysvetľuje, prečo pochybnosti nesedia.
Ministerstvo vnútra sa rázne ohradzuje voči konšpiráciám, ktorých cieľom je zneistiť voliča na Slovensku. Reaguje tak aj na tlačovku Smeru, ktorý tvrdil, že skupina úradníkov počas ich aprílovej cesty v Bruseli brojila proti opozícii.
Zuzana Čaputová vyzvala občanov, aby išli do volebných komisií a kontrolovali priebeh volieb v reakcii na dezinformácie Smeru a Republiky. „Je to nebezpečný naratív. Je namieste sa pýtať – v prípade, ak populisti alebo extrémisti vo voľbách zvíťazia, budeme tvrdiť to, čo oni teraz? Že voľby boli zmanipulované? Každé klamstvo má dva konce.“
Priaznivci českej dezinformátorky Jany Peterkovej vylomili dvere do súdnej siene, pražský súd musel prerušiť pojednávanie. Peterková dostala vo februári za covidové hoaxy dvojročnú podmienku, proti ktorej sa odvolala. Incident bude riešiť aj vláda. (denikn.cz)

Danglár: Tajná dohoda vo Washingtone

Vláda by mohla v rámci programového vyhlásenia prijať jednotnú stratégiu v boji proti hoaxom, uviedol premiér Ľudovít Ódor po stretnutí s podpredsedníčkou eurokomisie pre hodnoty a transparentnosť Věrou Jourovou. Slovensko podľa neho v poslednej dekáde boj proti dezinformáciám zanedbalo.

Danglár: Prachy z Ruska
Spravodajská informácia o snahe zmanipulovať voľby zo strany Ruska bola expremiérovi Eduardovi Hegerovi známa. Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) sa k informáciám vyjadrovať nechcel.