
Huawei
- Spoločnosť Huawei čelí podozreniam, že jej zariadenia môžu predstavovať bezpečnostné riziko.
- Spojené štáty ju zaradili na čierny zoznam.
- USA predĺžili výnimku na obchodovanie amerických firiem s Huaweiom do druhej polovice novembra.
Minúta po Minúte
Koncern Huawei presunie operácie v oblasti technológií pre autá do novej spoločnej firmy s automobilkou Changan, v ktorom bude automobilka vlastniť až 40 %. Nová firma sa bude venovať výskumu, vývoju či predaju inteligentných systémov pre autá.
Huawei za tri štvrťroky zvýšil tržby aj zisk napriek tomu, že zápasil s americkými sankciami na pokročilé technológie. K miernemu rastu tržieb prispeli digitálne a cloudové služby aj rastúca konkurencieschopnosť divízie autosúčiastok.
Telefóny iPhone prišli o vedúcu pozíciu na čínskom trhu, predstihol ich Huawei. Predaj iPhonov v Číne podľa analytikov vykazuje medziročný pokles po tom, ako Apple uviedol na trh nový rad iPhone 15.
Huawei predstavil dva elektromobily, svoj prvý sedan a luxusné SUV. Autá vyrába v spolupráci s automobilkami pod značkou Aito. Prezentoval aj bezdrôtové slúchadlá, smart hodinky a tablet, o ktorom tvrdí, že je ľahší a tenší ako iPad.
Americká asociácia polovodičového priemyslu tvrdí, že Huawei buduje v Číne tajnú sieť výrobní čipov a chce tak obísť americké sankcie. Americké ministerstvo obchodu zaradilo v roku 2019 Huawei na čiernu listinu, čím firme sťažilo prístup k dodávkam.
Výmena všetkých komponentov od firmy Huawei by Deutsche Bahn stála 400 miliónov eur. Ak by nemecká vláda zakázala súčiastky od čínskeho podniku, projekty štátnej železničnej firmy by sa mohli oneskoriť o päť až šesť rokov.
Čína sa ohradila proti výzvam, aby viac krajín EÚ vylúčilo z 5G sietí firmy Huawei a ZTE. Podľa eurokomisára pre vnútorný trh Thierryho Bretona sú hrozbou pre kolektívnu bezpečnosť Únie.
EÚ zvažuje, že zakáže v 5G sieťach čínsky Huawei a ďalšie spoločnosti, ktoré predstavujú riziko. Dôvodom sú obavy z kolektívnej bezpečnosti, keďže viaceré členské krajiny napriek odporúčaniam z Bruselu rizikových dodávateľov stále využívajú.
Duisburg ešte donedávna nazývali „čínskym mestom Nemecka“, no éra čínskeho vplyvu sa tam skončila, píše v reportáži Washington Post. Mesto mala modernizovať firma Huawei a prichádzalo doň 80 percent čínskych vlakov smerujúcich do Európy. Nemecko však pripravuje novú stratégiu vzťahov s Pekingom a zmenila sa aj verejná mienka.
Boris Kollár vo svojom programe návštevy Číny zrušil stretnutie s predstaviteľmi firmy Huawei, pred ktorou našich politikov v minulosti varovala aj SIS. Ako jeden z bodov programu ho navrhla čínska strana.
Huaweiu vlani klesol čistý zisk najvýraznejšie od roku 2011, medziročne o 69 % na 4,75 miliardy eur. Firma označila za príčinu rastúce ceny komodít, striktnú čínsku politiku voči covidu-19 a položky spojené s predajom divízie Honor. (cnbc)
Nemecko chce zakázať prevádzkovateľom 5G sietí používať súčiastky od čínskych firiem ZTE a Huawei. Neexistujú síce dôkazy, že Peking vykonáva prostredníctvom týchto zariadení špionáž, no nemecká vláda sa chce vyhnúť závislosti od Číny.
USA prestali vydávať povolenia na predaj technológií firme Huawei. Tento krok smeruje k úplnému zákazu predaja amerických technológií čínskemu telekomunikačnému gigantu. Americké úrady aj čínska firma odmietli informáciu komentovať. (ft)
Spojené štáty zakázali dovoz novej komunikačnej techniky od čínskych spoločností ako Huawei či ZTE. Zákaz, ktorý vydala Federálna komisia pre spoje, sa týka aj bezpečnostných kamier a súvisiaceho vybavenia. Úrad túto techniku považuje za „neprijateľné riziko“ pre národnú bezpečnosť. (čtk, reuters)
USA obvinili Čínu zo zasahovania do amerického justičného systému. Obvinených bolo 13 čínskych občanov, ktorí údajne pracovali pre čínsku rozviedku, pokúšali sa zasahovať do trestného stíhania čínskeho gigantu Huawei a tlačili na amerických akademikov, aby pre nich pracovali. (reuters)
Huawei zaznamenal prvý rast kvartálnych tržieb od roku 2020. Za tri mesiace do júna stúpli o 1,4 % na 24,5 miliardy eur, za polrok boli nižšie o 6 %. Firma je v posledných rokoch pod tlakom v dôsledku amerických sankcií. (cnbc)
Kanadská vláda zakázala čínskej spoločnosti Huawei Technologies účasť na budovaní nových internetových 5G sietí. Podobný krok urobili už skôr USA, Británia či Austrália z obáv, že by účasť čínskeho gigantu na budovaní nových internetových sietí ohrozila ich národnú bezpečnosť.
Huawei v 1. štvrťroku znížil tržby o 14 % v prepočte na 18,9 miliardy eur. Nové oblasti podnikania čínskej technologickej firmy zatiaľ nedokázali zvrátiť prepad spôsobený jej zaradením na sankčný zoznam Spojených štátov. (reuters)
Huawei vlani zvýšil zisk o tri štvrtiny na rekordných 16 miliárd eur aj napriek tomu, že firmu výrazne zasiahli americké sankcie. K strmému nárastu zisku prispeli výnosy z predaja aktív.
Tržby Huawei v 3. štvrťroku klesli medziročne o 38 % na v prepočte zhruba 18 miliárd eur. Na predaj smartfónov od čínskej firmy majú podľa agentúry Reuters stále negatívny vplyv americké sankcie, kým nové oblasti rastu sú len v začiatkoch.