
Interrupcie
Články
Minúta po Minúte
Minister Michal Palkovič sa chce venovať možnosti chemickej interrupcie, ktorú považuje za menej rizikovú. Zdôraznil, že ide o medicínsky problém, ktorý by nemal byť eticko-morálny. „Malo by byť naším najväčším zreteľom to, že bezpečne vieme takúto liečbu poskytnúť,“ uviedol.
Američanke Deborah Dorbertovej politici znemožnili ísť na potrat a spôsobili jej traumu. Vyšetrenie počas tehotenstva ukázalo, že jej dieťa má zriedkavý Potterovej syndróm a do pár hodín po pôrode zomrie. Lekári sa však pre prísny zákon na Floride báli ukončiť jej tehotenstvo. Dorbertovej syn Milo sa napokon dožil 99 minút.
Sudca v Južnej Karolíne dočasne pozastavil platnosť nového zákona, ktorý zakazuje väčšinu potratov po šiestom týždni tehotenstva. Zákonodarcovia normu schválili v utorok, republikánsky guvernér Henry McMaster ju podpísal vo štvrtok.
Dánsko chce povoliť potraty bez súhlasu rodičov aj 15-ročným dievčatám. Dnes je hranica 18 rokov. Krajina chce vek zosúladiť so zákonnou hranicou, pri ktorej je povolený napríklad pohlavný styk.
Parlament rokuje o pomoci tehotným ženám. Okrem vyššieho príspevku pri narodení štvrtého dieťaťa či zavedenia inštitútu utajeného tehotenstva sa v návrhu od poslankyne Anny Záborskej opätovne venujú úprave interrupcií vrátane 48-hodinovej čakacej lehoty aj pre interrupcie zo zdravotných dôvodov.
Republikáni v Nebraske schválili zákaz potratov po 12. týždni tehotenstva a aj obmedzenia na procedúry pomáhajúce mladým trans osobám. Guvernér Nebrasky Jim Pillen návrh prakticky určite podpíše, takže sa v USA rozširuje skupina štátov, ktoré pristúpili k obmedzeniu možnosti ukončiť tehotenstvo.
Utečenkyniam na Slovensku chýba reprodukčná starostlivosť, riskujú cesty na Ukrajinu. Na Slovensku ich prekvapuje systém výhrad svedomia, pre ktoré musia za interrupciou cestovať aj stovky kilometrov. Mnohé sú pritom obeťami znásilnenia. Transrodovým ľuďom aktivisti zase odporúčajú radšej cestovať ďalej na Západ. (euractiv)
Eduard Heger nevie s istotou povedať, či bude za návrh Anny Záborskej na ďalšie obmedzenie interrupcií, ak by mal ako poslanec hlasovať. Heger verí, že život sa začína počatím, ale nechce pri téme interrupcií zavádzať ďalšie zákazy. Pri návrhu Záborskej si musí overiť, či zavádza dodatočnú pomoc tehotným ženám.
Eduard Heger sa šéfa KDH Milana Majerského v diskusii Denníka N pýta, s kým chce vládnuť. Reagoval tak na Majerského slová, že nechce ísť do vlády s Matovičom ani so Sulíkom. Otázna je aj ich spolupráca s Progresívnym Slovenskom, keďže KDH prekážajú členovia Demokratov s liberálnymi názormi.
Demokratický guvernér Severnej Karolíny vetoval zákon obmedzujúci potraty. Zákon stanovoval, že interrupcie bude možné vykonávať iba do 12. týždňa tehotenstva namiesto do 20. týždňa. Veto ešte môže prehlasovať republikánska väčšina v oboch komorách parlamentu Severnej Karolíny. (ap)
Mladý Američan v texaskom Dallase zastrelil svoju priateľku, pretože išla na potrat, s čím nesúhlasil. Muž je vo väzbe, čelí obvineniu z vraždy.
Umelé prerušenie tehotenstva vlani podstúpilo na Slovensku 5539 žien. Je to o 5,5 percenta interrupcií viac ako v roku 2021. Najviac ich zaznamenali v Banskobystrickom kraji (6,2 interrupcie na tisíc žien v reprodukčnom veku). Najväčší podiel tvorili ženy s dvoma živonarodenými deťmi (1682).
Skupina europoslancov zaslala list Národnej rade, v ktorom kritizuje návrhy ohrozujúce práva transrodových ľudí. Znepokojenie vyjadrili aj v prípade obmedzenia potratov. „Ženy na Slovensku musia každých šesť mesiacov čeliť hrozbe straty svojich práv,“ uvádza sa v liste.
Republikáni v Severnej Karolíne schválili obmedzenie potratov, budú možné len do 12. týždňa namiesto 20. Ohlásené veto demokratického guvernéra Roya Coopera môže republikánska väčšina prehlasovať. Do Severnej Karolíny doteraz prichádzali ženy na zákrok aj z okolitých konzervatívnych južanských štátov.
V Japonsku schválili predaj potratových piluliek. Doteraz sa tam dalo ukončiť tehotenstvo len operáciou. Umelé prerušenie tehotenstva je v Japonsku legálne od roku 1948, zákrok je možné vykonať do 22. týždňa a vo väčšine prípadov je nutný súhlas partnera. (afp)
Republikáni v Snemovni reprezentantov USA opúšťajú presadzovanie federálneho zákazu potratov a v zákulisí pripúšťajú, že takýto postup by im budúci rok uškodil vo voľbách. Tvrdí to CNN na základe rozhovorov s desiatkami zákonodarcov.
Potratové pilulky budú v USA nateraz naďalej dostupné. Najvyšší súd vyhovel podaniu vlády a farmaceutickej firmy Danco Laboratories proti rozhodnutiu súdu v Texase, ktoré pozastavilo registráciu tabliet a v podstate znemožnilo ich používanie v celej krajine.
Za to, aby boli potraty legálne, sú viac slovenské ženy ako slovenskí muži. Z prieskumu v rámci projektu Reviv EU vyplýva, že za to, aby boli potraty úplne bez zákonných obmedzení, je 50 percent slovenských žien, ale len 38 percent mužov. Legálnosť interrupcií vo väčšine prípadov podporuje ďalších 32 percent žien a 38 percent mužov.

Väčšina ľudí na Slovensku nechce prísne podmienky pre potraty, výnimkou sú voliči KDH. Podľa prieskumu projektu Reviv EU si 44 percent ľudí myslí, že potraty by mali byť legálne vo všetkých prípadoch, ďalších 35 percent zastáva názor, že vo väčšine prípadov. Prísne podmienky požaduje menej ľudí než v Poľsku, no viac ako v Maďarsku a Česku.
Floridský guvernér Ron DeSantis podpísal zákaz interrupcií po šiestom týždni tehotenstva, doteraz boli zakázané po 15. týždni. Pre DeSantisa, ktorý sa bude uchádzať o republikánsku nomináciu v prezidentských voľbách, je umelé prerušenie tehotenstva jednou z kľúčových tém.