Boje v Iraku

Iracké letectvo zhodilo na západ Mosulu milióny letákov s varovaním pre obyvateľov, že pozemná ofenzíva sa začne už čoskoro. Letáky tiež vyzývajú islamistov na zloženie zbraní a civilistov na vítanie osloboditeľov. (čtk)

Pri bombových útokoch v Iraku v piatok zomrelo najmenej 21 ľudí. Väčšina v nich zahynula vo východnom Mosule. Útoky sa uskutočnili aj v Bagdade, zatiaľ sa k nim nikto neprihlásil. (tasr)

Pri dvoch samovražedných útokoch vo východnom Mosule zahynulo najmenej 5 ľudí a 19 ďalších utrpelo zranenia. K atentátom došlo v časti mesta, ktorú dobyla iracká armáda. Boli namierené na vojenské stanovište a reštauráciu. (reuters)

Do oslobodených častí irackého Mósulu sa už vrátilo 30-tisíc utečencov. Západná časť, kde žije odhadom 750-tisíc ľudí, je naďalej v rukách militantov z Islamského štátu. (tasr)

NATO začalo v Iraku nový výcvik, ktorý má naučiť tamojšie bezpečnostné sily likvidovať výbušniny nastražené Islamským štátom. Prvá časť výcviku potrvá päť týždňov a zabezpečuje ju 30 vojakov Aliancie. (čtk)

Iracká armáda dobyla celý východný Mosul. Ministerstvo obrany oznámilo, že radikálov z Islamského štátu vyhnali aj z ich poslednej bašty východne od rieky Tigris. Teroristi podľa ministerstva utrpeli „ťažké straty na životoch aj vybavení“. Mosul je posledným veľkým mestom v Iraku, ktoré kontroluje Islamský štát. (al jazeera)

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Najčítanejšie

| |

Už viac ako 78969 z vás dostáva správy e-mailom