Boje v Iraku

V roku 2014 prevzali kontrolu nad niekoľkými väčšími mestami ako Fallúdža, Tikrít či Mosul extrémisti z Islamského štátu.

Minúta po minúte

Turecké jednotky zriadili v irackom Kurdistane svoje základne. V pondelok prezident Erdogan oznámil, že po víťazstve v sýrskom regióne Afrín rozšíri jeho krajina operácie do ďalších oblastí. (tasr)

V dôsledku vojny Iraku s radikálmi z IS zažíva v krajine chudobu až jedno zo štyroch detí a štyri milióny irackých detí potrebujú pomoc, varoval UNICEF. Tento týždeň sa uskutoční medzinárodná konferencia o obnove Iraku v Kuvajte. (tasr)

V kostole svätého Pavla v irackom Mosule sa prvýkrát od roku 2013 slúžila vianočná omša. Mesto bolo od roku 2014 v rukách Islamského štátu, pre čo z neho ušlo asi 100-tisíc kresťanov. (čtk, afp)

Iránsky prezident Rúhání vyhlásil, že Islamský štát skončil. „To zlo je odstránené alebo značne oslabené. Jeho zvyšky existujú, ale podstata a korene sú zničené.“ Irán je účastníkom bojov v Sýrii, kde stojí na strane Asada, a aj podporuje šiitské milície bojujúce v Iraku. (čtk)