
Boje v Iraku
Minúta po Minúte
Irak zastavil vývoz ropy z Kurdistanu po tom, ako vyhral arbitráž proti Turecku. Ešte v roku 2014 oznámil, že Turecko porušilo tranzitnú dohodu z roku 1973, keď umožnilo kurdskej regionálnej vláde vyvážať ropu cez ropovod smerujúci do tureckého prístavu Ceyhan.
Bol som hlboko presvedčený, že invázia je správna a morálne opodstatnená, napísal Martin M. Šimečka pri príležitosti 20. výročia invázie do Iraku: „Mýlil som sa tak zásadne, že sa dodnes pýtam, prečo sa mi vtedy také zatmenie mysle prihodilo.“
Po rýchlom víťazstve prišla séria katastrof, Američania pred 20 rokmi rozpútali šok a hrôzu v Iraku. Bývalý minister zahraničných vecí Ivan Korčok uznáva, že Spojené štáty zlyhali. Považuje však za absurdné, že to niektorí zneužívajú na podporu ruskej agresie proti Ukrajine.
Samotná vojna v Iraku prebehla lepšie a určite rýchlejšie, než sa očakávalo – aspoň vo svojej počiatočnej fáze, píše člen vtedajšej prezidentskej administratívy Richard N. Haass. „Ale zatiaľ čo americké sily vyslané na odstránenie vlády boli viac než schopné vyhrať vojnu, nedokázali zabezpečiť mier.“

Presne pred 20 rokmi sa začala letecká fáza invázie spojeneckých vojsk do Iraku. Predchádzali jej zasadnutia Valného zhromaždenia a Bezpečnostnej rady OSN, na ktorých Slovensko zastupovala veľvyslankyňa Klára Novotná. „Zodpovednosť sme vtedy mali všetci, aj Slovensko, ktoré som v tom čase reprezentovala,“ hovorí v rozhovore, v ktorom spomína na vtedajšie udalosti.
Skupina žien z Iránu a Afganistanu žiada uznanie rodového apartheidu za trestný čin podľa medzinárodného práva. Kampaň začali pri príležitosti Medzinárodného dňa žien.
Americký minister obrany Lloyd Austin priletel na neohlásenú návštevu Iraku. Jeho cesta má ukázať odhodlanie Washingtonu udržiavať naďalej vojenskú prítomnosť v krajine.
V Iraku odsúdili na smrť 14 ľudí, ktorí sa podľa súdu podieľali na masakre vojakov v roku 2014. Radikáli z hnutia Islamský štát vtedy na základni Camp Speicher postrieľali vyše tisíc vojakov. (afp)
Nemecký bundestag označí násilie proti irackým jezídom za genocídu. Jezídi sú kurdsky hovoriaca etnicko-náboženská skupina na severe Iraku, ktorú roky prenasledoval Islamský štát. V auguste 2014 džihádisti zmasakrovali vyše 1200 ľudí. (afp)
Iracký najvyšší súd oznámil, že nemôže rozpustiť parlament, čo je požiadavka vplyvného šiitského duchovného Muktada Sadra a miliónov jeho stúpencov. Patová politická situácia v krajine tak po krvavých stretoch z minulého mesiaca pokračuje. (reuters)
Iracký prezident Barham Sálih podporil vyhlásenie predčasných volieb na vyriešenie krízy. Nové voľby dlhodobo žiadal aj duchovný líder Muktada Sadr, ktorého priaznivci po jeho oznámení o konci v politike v pondelok rozpútali nepokoje. (afp)
Situácia v Bagdade sa upokojila, počet obetí nepokojov stúpol na 30, zranenia utrpelo asi päťsto ľudí. Iracká armáda medzičasom zrušila celoštátny zákaz vychádzania a Irán opäť otvoril hranice. K stretom došlo v pondelok po oznámení duchovného Muktada Sadra, že končí v politike. (ap)
Iračania podporujúci duchovného vodcu Muktadu Sadra začali opúšťať takzvanú zelenú zónu v Bagdade. Na ukončenie protestov ich vyzval samotný Sadr. Iracká armáda v reakcii na to ukončila zákaz vychádzania.
V Bagdade neustávajú nepokoje po oznámení Muktada Sadra, že definitívne odchádza z politiky. Agentúra Reuters informovala, že v centre znie nepretržitá guľometná paľba. AFP hlási už 12 mŕtvych a 270 zranených. Armáda vyhlásila zákaz vychádzania.
Najmenej päť ľudí prišlo o život a viac ako 25 utrpelo zranenia v Bagdade pri stretoch, ktoré prepukli po oznámení duchovného Muktada Sadra, že odchádza z politiky. Jeho stúpenci vtrhli do sídla vlády, armáda v celej krajine vyhlásila zákaz vychádzania. (ap)
Iracká armáda vyhlásila celoštátny zákaz vychádzania po tom, čo stúpenci Muktada Sadra vtrhli do vládnej budovy v bagdadskej zelenej zóne. Sadr dnes ohlásil svoj koniec v politike pre dlhodobú nemožnosť zložiť vládu. Došlo tiež k potýčkam s jeho odporcami a hlásia aj streľbu. (afp)
Stúpenci irackého duchovného Muktada Sadra vtrhli do sídla vlády v Bagdade. Armáda v reakcii vyhlásila zákaz vychádzania. Stalo sa tak krátko po tom, ako Sadr oznámil, že končí v politike, keďže v krajine sa dlhodobo nedarí vyriešiť politický pat. Jeho hnutie vyhralo posledné voľby. (reuters)
Vplyvný iracký duchovný Muktada Sadr oznámil, že definitívne odchádza z politiky. Jeho hnutie bolo najúspešnejšie vo vlaňajších voľbách, no neskôr sa odmietlo podieľať na zostavovaní vlády a Sadrovi priaznivci teraz protestujú a žiadajú nové voľby. Kríza v krajine sa môže ešte prehĺbiť. (reuters)
Neďaleko zelenej zóny v irackom Bagdade došlo k výbuchu vo chvíli, keď tam smerovali austrálski diplomati. Nijaké zranenia nehlásili, austrálskemu konvoju sa aj napriek výbuchu podarilo dostať do tejto štvrte, kde sídlia štátne inštitúcie a zahraničné veľvyslanectvá.
Najvyšší súdny orgán v Iraku uviedol, že nemá právomoc rozpustiť parlament, o čo žiada vplyvný šiitský duchovný vodca Muktadá Sadr s cieľom vyhlásiť nové voľby. Rozhodnutie zrejme zvýši napätie medzi jeho stúpencami a skupinami podporovanými Iránom. Krajina nemá vládu ani desať mesiacov po voľbách. (ap)