Boje v Iraku

Minúta po minúte

Slovensko poskytne Iraku humanitárnu pomoc v hodnote 212-tisíc eur určenú civilistom v Mósule. V oblasti pracuje iba jedna detská nemocnica a deti ani dospelí nemajú prístup k základnej zdravotnej starostlivosti. (tasr)

Angelina Jolie navštívila iracký Mosul. „Je to najhoršie spustošenie, aké som za všetky svoje roky práce s UNHCR videla. Tunajší ľudia prišli o všetko: ich domy sú zničené,“ povedala herečka, ktorá je aj osobitnou veľvyslankyňou vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR). (čtk)

Bruselský samit NATO v júli potvrdí spustenie výcvikovej misie Aliancie v Iraku, predpokladá šéf organizácie Jens Stoltenberg. Zároveň upozornil, že vojaci NATO nebudú v krajine pôsobiť bez súhlasu vlády v Bagdade. (čtk)

Ozbrojenci v irackom Kirkúku zajali pracovníkov volebnej komisie v niekoľkých volebných miestnostiach a zabránili im tak pokračovať v sčítaní hlasov zo sobotňajších volieb. Z provincie boli hlásené podvody a premiér Abádí povedal, že by sa tam výsledky mali sčítať ručne. (čtk)

Z Iraku sa do Nemecka vrátili dve nemecké islamistky aj so svojimi deťmi. Obe v Sýrii vstúpili do radov IS a neskôr skončili v ženskej väznici. Pôvodne ich mali po prílete zadržať, ale zatiaľ na ne nie sú vydané zatykače. (die welt)

Iracké nálety vo štvrtok zabili 36 bojovníkov Islamského štátu. Iracká armáda uviedla, že medzi zabitými teroristami boli aj viacerí vysokopostavení členovia organizácie. (čtk)

Turecké jednotky zriadili v irackom Kurdistane svoje základne. V pondelok prezident Erdogan oznámil, že po víťazstve v sýrskom regióne Afrín rozšíri jeho krajina operácie do ďalších oblastí. (tasr)