
Iránsky jadrový program
Články
Minúta po Minúte
Irán je pripravený spolupracovať s Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu a poskytnúť jej ďalšie informácie a prístup, aby mohla pokračovať v prerušenom vyšetrovaní, ktoré sa týka nálezu uránových častíc na troch neohlásených miestach v Iráne.
USA zaviedli nové sankcie proti Iránu. Týkajú sa lodnej dopravy a petrochemického priemyslu. Na zozname sa ocitlo aj 20 nákladných lodí s väzbami na firmy v Číne, vo Vietname a v Spojených arabských emirátoch.
Šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu Rafael Grossi v piatok príde do Iránu. Návšteva prichádza po tom, čo experti agentúry v Iráne v januári našli stopy uránu obohateného na 83,7 percenta, teda blízko 90 percent, ktoré sú potrebné na výrobu jadrových zbraní.
Podľa Pentagónu by Iránu trvalo zhruba 12 dní, aby získal dostatok materiálu na výrobu jednej jadrovej bomby. Námestník ministra obrany Colin Kahl to povedal na vypočutí v snemovni reprezentantov. Ešte v roku 2018 by to podľa neho trvalo celý rok.
Medzinárodní experti našli v Iráne stopy vysoko obohateného uránu. Mal hodnotu 83,7 %, čo je len tesne pod 90 %, ktoré sú potrebné na výrobu jadrových zbraní. Teherán reagoval, že išlo o „nezamýšľanú fluktuáciu“.
EÚ preveruje právne možnosti, ako označiť iránske revolučné gardy za teroristickú organizáciu. Informuje o tom Financial Times, podľa ktorého by takýto krok ukončil akékoľvek nádeje na obnovenie medzinárodnej dohody, ktorá mala Teherán odradiť od vývoja jadrovej zbrane.
Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell vyzval Irán, aby okamžite ukončil podporu Ruska. Povedal to iránskemu ministrovi zahraničia Hosejnovi Amírabdolláhjánovi pri stretnutí v Jordánsku. Na obnovení jadrovej dohody chce Borell s Teheránom ďalej spolupracovať. (reuters)
Nemecko na pôde OSN kritizovalo Irán za dodávky zbraní Rusku, ktoré sa používajú vo vojne na Ukrajine. „Iránske bojové drony Rusku poskytujú dodatočné prostriedky na to, aby útočilo na civilnú infraštruktúru a terorizovalo ukrajinských civilistov,“ povedala nemecká veľvyslankyňa pri OSN Antje Leendertse.
Irán začal s výstavbou jadrovej elektrárne na juhozápade krajiny, ktorú plánoval celé desaťročia. Výstavba by mala trvať osem rokov, podieľať sa na nej budú iránske spoločnosti a náklady na výstavbu by mali dosiahnuť približne dve miliardy dolárov.
Británia, Francúzsko a Nemecko odsúdili rozšírenie iránskeho jadrového programu. Krok podľa nich nemá žiadne hodnoverné civilné opodstatnenie, nesie však významné riziká súvisiace so šírením jadrových zbraní. Už aj MAAE potvrdila, že Teherán začal v zariadení Fordo obohacovať urán na 60 %. (reuters)
Oznámenie Iránu, že vraj vyvinul hypersonickú strelu, zvyšuje obavy z jeho jadrového programu, vyhlásil šéf MAAE Rafael Grossi. Agentúra aktuálne informovala, že Irán zvýšil zásoby vysoko obohateného uránu. (afp)
Irán zvýšil zásoby vysoko obohateného uránu, informuje MAAE. Podľa agentúry navyše stále nedostatočne spolupracuje na dohľade nad svojimi jadrovými zariadeniami. Do Teheránu by mala v novembri pricestovať medzinárodná delegácia. (ap)
Irán tvrdí, že prvý raz vyrobil hypersonickú balistickú strelu. Toto oznámenie zrejme zvýši obavy v súvislosti s iránskym vojenským arzenálom, viacerí západní vojenskí odborníci však pripomínajú, že Irán často preháňa. (reuters)
USA uvalili sankcie na sieť pašerákov iránskej ropy, ktorá sprostredkováva obchod a prináša zisk vojenskej organizácii Hizballáh a iránskym revolučným gardám. (čtk)
Biely dom tvrdí, že má dôkazy o tom, že Irán vyslal svojich vojakov na Krym, aby pomáhali s prevádzkou dronov pri ruských útokoch na Ukrajinu. Washington zároveň upozornil, že šance na obnovenie dohody o iránskom jadrovom programe z roku 2015 sú teraz veľmi nízke. (ap)
EÚ zmrazí majetok trom ľuďom a jednej firme zodpovedným za dodávky iránskych dronov Rusku, ktoré ich využíva vo vojne proti Ukrajine. Sankcie začnú platiť dnes popoludní, oznámilo české predsedníctvo.
Iránski inštruktori učia na Kryme ruských vojakov ovládať drony, podľa jedného zo zdrojov CNN ich sú na polostrove desiatky. Nie je jasné, či ich aj sami navádzajú, ale NYT píše, že pre chyby ruských operátorov bola prvá dodávka iránskych lietadiel neúčinná.
USA podniknú kroky voči každej firme či štátu, ktoré budú spolupracovať s iránskym programom bezpilotných lietadiel. Podľa ministerstva zahraničných vecí je prehlbovanie rusko-iránskeho spojenectva „niečím, čo by celý svet mal vnímať ako závažnú hrozbu“.
EÚ je pripravená potrestať Irán za drony na Ukrajine, ale niektoré krajiny žiadajú ďalšie dôkazy o ich dodávkach Rusku. Na otázku, či opatrnosť v prístupe k Teheránu súvisí so snahou oživiť dohodu o jadrovom programe, šéf diplomacie Joseph Borrell neodpovedal.
Iránsky prezident Ebráhim Raísí povedal, že „existujú náznaky, že sa holokaust stal. Ak áno, treba to vyšetriť“. Iránski politici holokaust doteraz popierali, Irán neuznáva ani existenciu Izraela. Izraelský premiér Jair Lapid následne zverejnil na Twitteri fotografie zavraždených ľudí. (toe)