
Istanbulský dohovor
Články
Minúta po Minúte
Česká vláda súhlasila s pokračovaním procesu ratifikácie Istanbulského dohovoru. Schválenie dokumentu odporučila poslancom, ktorí o ňom budú následne rozhodovať. (deník n, tasr)
Rada Európskej únie definitívne schválila pristúpenie EÚ k Istanbulskému dohovoru. Celoeurópsku ratifikáciu pred troma týždňami odsúhlasil Európsky parlament. Dohovor sa stane záväzným v záležitostiach, v ktorých má EÚ právomoci, teda napríklad v otázkach azylu a justičnej spolupráce.
Česko sa pri hlasovaní o pripojení EÚ ako celku k Istanbulskému dohovoru proti násiliu na ženách zdrží. Stále ho neschválilo šesť krajín, okrem Česka aj Slovensko, Bulharsko, Litva, Lotyšsko a Maďarsko. Europoslanci preto presadili hlasovanie o celom bloku. (čtk)
Europoslanci finálne podporili pristúpenie Európskej únie k takzvanému Istanbulskému dohovoru o prevencii a potláčaní násilia voči ženám a domáceho násilia. Celý proces trval šesť rokov; šesť členských štátov – vrátane Slovenska – zatiaľ k dohovoru nepristúpilo.
Český prezident Petr Pavel je v prvom spore s Fialovou vládou, v kampani ho pritom Andrej Babiš označoval za vládneho kandidáta. Pavel nalieha na ratifikáciu Istanbulského dohovoru, nepáči sa mu postoj Česka k situácii v Maďarsku a kritizuje aj chaos pri reformách či rušení pobočiek bánk.
Poslanci Európskeho parlamentu vyzvali Úniu, aby ratifikovala tzv. Istanbulský dohovor bez čakania na členské štáty. Šesť z nich vrátane Slovenska a Česka ho ešte neratifikovalo.
Taliansky premiér Mario Draghi počas návštevy v Ankare vyzval Turecko, aby sa opäť pridalo k Istanbulskému dohovoru o boji proti násiliu páchanému na ženách, od ktorého odstúpilo vlani.
Ukrajinský parlament ratifikoval Istanbulský dohovor o predchádzaní násiliu na ženách. Za dokument hlasovala väčšina 259 poslancov, proti boli ôsmi.
Bez rodovej rovnosti vieme pomáhať obetiam, ale násiliu nezabránime, hovoria odborníčky Oľga Pietruchová a Zuzana Očenášová. Zhodujú sa, že v otázke rodovo podmieneného násilia už nemáme kam ustupovať. Eurokomisia sa podľa nich v prvom návrhu vlastnej verzie Istanbulského dohovoru brzdiť nebude a slovenská legislatíva zmeny potrebuje. (euractiv)
Tisíce ľudí v Turecku protestovali po odstúpení od Istanbulského dohovoru. Polícia použila na demonštrantov v Istanbule slzotvorný plyn, chceli preniknúť na námestie Taksim.
Turecko oficiálne odstúpilo od Istanbulského dohovoru o boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu. Erdoganovo rozhodnutie kritizovala Európska únia aj USA, v Turecku sa proti odstúpeniu uskutočnila séria demonštrácií. (cnn)
O desiatich rokoch Istanbulského dohovoru a o tom, ako zaslepenosť zabíja dobrý úmysel, píše Jana Shemesh. „Samotné prijatie dohovoru nevyrieši všetko hneď, ale každý deň neuplatňovania dohovoru ponecháva v riziku milióny žien a dievčat.“
Tisíce žien protestovali v uliciach Istanbulu proti rozhodnutiu prezidenta Erdogana odstúpiť od zmluvy o potieraní domáceho násilia a násilia proti ženám. Erdogan ju pritom kedysi sám presadzoval.
Komisárka OSN pre ľudské práva je „zdesená“ z rozhodnutia Turecka, ktoré minulú sobotu oznámilo, že odstupuje od Istanbulského dohovoru o predchádzaní násilia na ženách.
Joe Biden je „hlboko sklamaný“ z odstúpenia Turecka od Istanbulského dohovoru. „Je to deprimujúci krok späť pre medzinárodné hnutie, ktoré má za cieľ ukončiť na celom svete násilie voči ženám,“ tvrdí. Dekrét o odstúpení podpísal prezident Recep Erdogan, ktorý pritom v roku 2011 sám dokument schválil. (Guardian)
Turecko odstúpilo od Istanbulského dohovoru proti násiliu na ženách, a to napriek výzvam aktivistov, ktorí ho považujú za kľúč v boji proti rastúcemu domácemu násiliu.
Domáce násilie je počas pandémie na vzostupe. Na Slovensku zomrelo minulý rok rukou partnera najviac žien za dekádu. Následky pandémie ale vidieť po celej Európe: rastú počty telefonátov žien na linky pomoci, aj súdne zákazy približovania sa. Eurokomisia preto chystá vlastnú verziu Istanbulského dohovoru, ktorú privítal už aj Európsky parlament. (euractiv)
Istanbulský dohovor už nechce ani vláda v krajine jeho vzniku, vraj berie rodinám otcov. Zámer tureckej vlády stiahnuť podporu dohovoru narazil na odpor žien, a to aj voličiek AKP prezidenta Erdoğana a spôsobil tiež hádky v politikovej rodine.

Oľgu Pietruchovú nahradila na odbore rovnosti mužov a žien Zuzana Brixová, bývalá právnička slovenských biskupov a konzervatívna lobistka. Za svoje hlavné ciele si vybrala boj proti domácemu násiliu a za lepšie uplatnenie žien na trhu práce. „Dúfam, že pani Pietruchovú pozitívne prekvapíme,“ hovorí Brixová.
Tisíce žien po celom Turecku demonštrovali za zachovanie Istanbulského dohovoru. Možné odstúpenie od medzinárodnej dohody o boji proti násiliu na ženách oznámila strana AKP prezidenta Erdogana, rozhodnutie plánuje oznámiť budúci týždeň. (afp)