
Ivan Korčok
Minúta po Minúte
Prezidentský kandidát Ivan Korčok kritizuje koalíciu a Petra Pellegriniho za postup v parlamente pri rušení špeciálnej prokuratúry. „Brániť opozícii vykonávať svoj mandát, či vo výboroch alebo v pléne, považujem za hrubé porušenie ducha ústavy a parlamentarizmu. Vláda prikročila k neakceptovateľnému cvalu v takejto vážnej téme.“

V čom sa podobá a v čom líši prezidentská kampaň v roku 2019 a dnes: Aj vtedy verejnosť na kandidáta ľavice čakala do januára, Fico vyhlasoval, že Smer ho tají zámerne. V prieskumoch v decembri viedol Robert Mistrík, prím v kampani hrali najmä aktuálne domáce témy. Väčšina kandidátov vstúpila do súboja oveľa skôr ako v tomto roku.
Prezidentský kandidát Ivan Korčok kriticky komentoval návrh na zrušenie špeciálnej prokuratúry. „Pred voľbami sľubovali pokoj a odbornosť, namiesto toho tu máme toto, hoci na Slovensku máme asi tak 300 urgentnejších a dôležitejších problémov, ktoré by si zaslúžili rovnakú vervu, nasadenie a politickú odvahu,“ napísal s tým, že to robia spôsobom, ktorý keby bol osobnou pomstou a revanšom, nevyzeralo by to inak.
Ivan Korčok hovorí, že nehľadá salóny, kde mu budú len tlieskať. Na debate v Rimavskej Sobote mu tlieskali, píše v reportáži Karol Sudor. „Netvrdím, že keď budem hovoriť o modernizácii krajiny, tak to chytí za srdce každého chlapa v krčme. O čom inom však mám hovoriť, ak mi na krajine záleží? Veď som sa mohol na všetko vykašľať a oddychovať,“ vraví prezidentský kandidát.
Andrej Danko sa bojí, že ak by sa Peter Pellegrini stal prezidentom, tak sa vládna koalícia rozpadne. Koalícia by mala podľa neho zvážiť, či nehľadať inú osobnosť, ktorá by mohla poraziť Ivana Korčoka, keďže Fico nechce kandidovať a Pellegrini sa nevie rozhodnúť. Danko pripustil aj vlastnú kandidatúru.

Predseda Hlasu Peter Pellegrini by v druhom kole prezidentských volieb zvíťazil nad bývalým šéfom diplomacie Ivanom Korčokom, ukázal prieskum agentúry Focus pre reláciu Markízy Na telo. Pellegrini získal 60 percent od rozhodnutých respondentov, kým Korčok 40 percent.
PS oznámi postoj k prezidentským voľbám v horizonte dní, Michal Šimečka zatiaľ nehovorí, či podporia Ivana Korčoka. „Diskutujeme o tom, mal som aj teraz nedávno stretnutie s pánom Korčokom, ktoré bolo veľmi dobré. Máme veľmi dobré vzťahy a som rád, že kandiduje. V tejto chvíli môžem povedať, že nebudeme mať vlastného kandidáta.“
Prezidentská kampaň je zatiaľ bez vážnejšieho konfliktu očakávaných favoritov Ivana Korčoka a Petra Pellegriniho. Obaja vystupujú s podobným odkazom pre voličov. Pellegrini, ktorý kandidatúru zatiaľ oficiálne neohlásil, v prejavoch z novembra varuje pred rozdelením spoločnosti. Korčok zasa používa slogan „Za Slovensko, ktoré spája“.
Prezidentský kandidát Ivan Korčok predstavil svoj program pre zahraničnú politiku. Pred niekoľkými desiatkami hostí v Bratislave predniesol vyše polhodinový prejav, ktorý nazval Slovenský záujem. Za najväčšiu výzvu slovenskej zahraničnej politiky označil to, či sa dokážeme postaviť na správnu stranu histórie.

Prezidentský prieskum AKO: Peter Pellegrini by zbieral hlasy aj medzi voličmi opozície, pred Ivanom Korčokom má zatiaľ pomerne výrazný náskok. Podľa prieskumu by predseda parlamentu získal 40 %, zatiaľ čo Korčok 30,4 %.
Predseda parlamentu Peter Pellegrini vyhlásil, že Ivan Korčok ukazuje svoju politickú neskúsenosť, keď ho vyzýva, aby odovzdal funkciu, ak má v pláne kandidovať za prezidenta. Pellegrini odmieta konflikt záujmov v tom, že vyhlasuje termín prezidentských volieb.
Ivan Korčok vyzval Petra Pellegriniho, aby odovzdal funkciu predsedu parlamentu, ak má v pláne kandidovať za prezidenta. Podľa Korčoka, ktorý ohlásil kandidatúru koncom augusta, sa Pellegrini dostáva do konfliktu záujmov.
Prezidentský kandidát Ivan Korčok kritizuje Ficove kroky voči niektorým redakciám na úrade vlády. „Vláda určila, že v štáte je ďalší nepriateľ,“ napísal na Facebooku a pripomenul, že na úrade vlády je hosťom práve Ficov kabinet a nie médiá.
Miriam Lexmann by bola výborná kandidátka na prezidentku, myslí si šéfka klubu KDH Martina Holečková. „Ale toto nie je o mojom osobnom presvedčení, ale o presvedčení strany a o tom, či by pani europoslankyňa mala záujem kandidovať,“ vraví. Holečková si vie predstaviť aj podporu pre Ivana Korčoka.
V hospodárskych otázkach som liberál, ale hodnotovo som konzervatívec, povedal Ivan Korčok na mítingu v Dunajskej Strede. Dodal, že nepatrí medzi tých konzervatívcov, ktorí by hneď upálili ľudí s inou sexuálnou orientáciou. Na zavedenie registrovaného partnerstva na Slovensku podľa neho dozrel čas. (napunk)

Najväčšiu šancu vyhrať prezidentské voľby má teraz Peter Pellegrini, ukazuje prieskum Ipsosu pre Denník N. V druhom kole by predsedovi parlamentu dalo hlas 40 % ľudí, Ivana Korčoka by volilo 26 %. Zvyšní respondenti nevedeli odpovedať alebo by nešli voliť.
Čím arogantnejšie sa bude nová moc správať, tým istejšie je, že Pellegrini na prezidenta nedosiahne, píše Filip Obradovič. „Nekontrolovateľné správanie vlády, akokoľvek cynicky to znie, Ivanovi Korčokovi, naopak, vyhovuje, pretože mobilizuje voličov.“
Preberanie moci nie je veľmi estetické, vraví v rozhovore prezidentský kandidát Ivan Korčok. „Tesne po voľbách bolo veľkou témou víťazov volieb volanie po upokojení. Nemám pocit, že sa preberá moc takým spôsobom, aby to k upokojeniu smerovalo.“
Ivan Korčok predpokladá, že Peter Pellegrini bude kandidovať za prezidenta. „Ja si pamätám, že jeho prioritou bolo postaviť modernú sociálnu demokraciu alebo že vravel, že by sa lepšie cítil v exekutívnej pozícii. Pamätám si aj to, že pán predseda Hlasu hovoril, že najprv je záujem štátu, potom strany a potom jeho osobný záujem. To si bude musieť dajako zrovnať.“
Neviem si predstaviť, že by som ako prezident na čelo SIS vymenoval Tibora Gašpara, hovorí v rozhovore Ivan Korčok. Pri zostavovaní vlády by uvažoval o nevymenovaní viacerých členov, nielen Rudolfa Huliaka. Ich mená neprezrádza. „Toto je situácia, ktorá je za nami. Budeme sa o tom ďalej rozprávať v kampani, a keď uspejem, Slovensko bude vidieť, ako sa k tejto veci postavím ja.“