Izraelsko-palestínsky konflikt

Minúta po minúte

Izrael dnes po protestoch uzavrel priechod na hranici s pásmom Gazy. V piatok na hranici protestovalo asi 20-tisíc Palestínčanov. Izraelskí vojaci zastrelili dvoch ľudí, stovky ďalších utrpeli zranenia. (čtk)

Americký mierový plán pre Blízky východ zverejnia neskôr, ako sa očakávalo. Bude to najskôr začiatkom budúceho roka. Plán má priniesť návrhy na riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu, Palestína však USA obviňuje, že sú na strane Izraela. (čtk)

Izraelská polícia cez víkend zadržala dvoch Talianov a jedného Palestínčana, ktorí na bezpečnostný múr v Predjordánsku namaľovali portrét mladej Palestínčanky Ahid Tamímíovej. Tá čelila pred vojenským súdom 12 obvineniam z rôznych trestných činov vrátane napadnutia a poburovania. (tasr)

Izraelské letectvo dnes zaútočilo na ciele Hamásu v Pásme Gazy. Reagovalo tak na rakety, ktoré hnutie v priebehu posledných dní vystrelilo na Izrael. (čtk)

Slovensko otvorí kultúrne centrum v Jeruzaleme. Times of Israel to označil za „prekvapivý krok“, ktorým sa Slovensko pripája k Česku a Bulharsku, ktoré sa rozhodli rozšíriť diplomatickú prítomnosť v Jeruzaleme. Prvý a najvýznamnejší krok podnikli USA, keď v máji presunuli veľvyslanectvo z Tel Avivu.

Predseda Knesetu Juli-Joel Edelstein a Andrej Danko. Foto – TASR

Izraelský veľvyslanec odmietol, že by v roku 1948 Izrael spáchal genocídu na Palestínčanoch. V odpovedi na otázku z publika ju označil za vojnu za nezávislosť. „Bola to najbolestivejšia vojna, akú sme viedli za posledných 70 rokov. Určite to bola krutá vojna, ale nebola to genocída.“

Foto N – Tomáš Benedikovič

Izraelský veľvyslanec na Slovensku Zvi Aviner Vapni o izraelsko-palestínskom konflikte: „Namiesto toho, čo ste počuli,  tento konflikt nie je o osadách, ani o hraniciach. Nie je o náboženstve ani národnosti. Je to o tom, že niektoré časti arabsko-moslimského sveta odmietajú uznať štát Izrael.“