Denník N

Ján Budaj

Minister životného prostredia (OĽaNO)

Články

Minúta po Minúte

Ján Budaj tvrdí, že v OĽaNO hovoria s Igorom Matovičom o jeho výrokoch. „Všetci mu otvorene hovoríme, že niektoré vyjadrenia sú nešťastné, nerozumné a škodí tým najmä sám sebe,“ povedal minister životného prostredia v TA3.

Ján Budaj hovorí o stromoch v lese opak toho čo Igor Matovič. Ministra financií rozčúlilo, keď videl, že mŕtve stromy v Malých Karpatoch zostali v lese a neslúžia ľuďom. „Z popadaných stromov sa stáva mŕtve drevo, ktoré nielen zadržiava vodu a spomaľuje jej odtok, ale vytvára aj podmienky na vznik nového života, machov, rastlín, húb, hmyzu a stromov,“ hovorí minister životného prostredia. S jeho pohľadom súhlasí celá vedecká obec.

Zákaz dúhových vlajok by bol útok na charakter štátu, vraví v rozhovore Ján Budaj. „Takéto symbolické zákony treba strážiť, lebo majú v sebe nálož neznášanlivosti. Intelektuálne a politické elity vešajú dúhové zástavy, aby ľudia, ktorí ešte stále necítia, že sú napĺňané ich občianske práva, mali právo na ochranu a vyjadrenie. Ľudia, ktorí s nimi solidarizujú, nie sú hodní zákazov, ale, naopak, pochvaly.“

Igor Matovič reagoval na to, že minister životného prostredia Ján Budaj mu počas leta radil odstúpiť. Podľa Matoviča zo všetkých poslancov a ministrov OĽaNO sa iba traja vyslovili za jeho odstúpenie. Predseda OĽaNO dodal, že SaS sú ako malé deti a nedá sa s nimi rokovať. „Jano Budaj je optimista, že je s kým sa dohodnúť,“ povedal Matovič v Sobotných dialógoch.

Podozriví sa idú zodrať, aby boli predčasné voľby, hovorí v rozhovore Ján Budaj, minister životného prostredia a člen predsedníctva OĽaNO. Podľa neho skutočným dôvodom ultimáta Richarda Sulíka nemôže byť to, že už emočne nezvláda Igora Matoviča. „Ultimátum bolo dané s vedomím, že nie je splniteľné.“ Aj Budaj si myslí, že smerujeme do menšinovej vlády, a Eduard Heger už podľa neho pripravuje nové znenie koaličnej zmluvy tak, aby mohli vládnuť s podporou SaS.