Vražda Jána Kuciaka

Minúta po minúte

Na diskusiu prišiel na pódium za Jozefom Kuciakom a Zlaticou Kušnírovou prezident Andrej Kiska. „Všetci, ako sme tu, vám vieme sľúbiť, že to tak nenecháme. Naše Slovensko si nedáme,“ povedal prezident.

Andrej Kiska objíma Zlaticu Kušnírovú. Foto N – Tomáš Benedikovič

Jozef Kuciak na Pohode: „Aj k nám chodili domov listy – kresťansky založení nám písali, aby sme sa modlili a odpustili. Dokážem odpustiť. Ale najprv chcem vedieť komu a prečo.“

Množstvo ľudí privítalo na Pohode dlhým potleskom rodičov Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej – Jozefa Kuciaka a Zlaticu Kušnírovú. „Bola som nedobrovoľne stiahnutá do boja a budem bojovať tak, ako viem – či sa to už niekomu páči, alebo nie,“ povedala Kušnírová k útokom, ktorým čelí na internete.

Ján Kuciak a Martina Kušnírová získali in memoriam čestné občianstvo mesta Žilina. Mesto uviedlo, že ocenenie navrhli udeliť mestskí poslanci za hodnoty, ktoré Kuciak a Kušnírová vyznávali. (tasr)

Pellegrini v RTVS povedal, že sa chce v blízkej dobe informovať, či je pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej všetko v poriadku „po technickej stránke“. Do začiatku prázdnin sa preto plánuje stretnúť s novým policajným prezidentom a prokurátormi.

Pellegrini nemá detailné informácie o tom, kedy bude známy výsledok vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. V RTVS povedal, že pevne verí, že sa nájde nejaký dôkaz alebo človek, ktorý by povedal, čo sa stalo. „Veľmi si želám, aby sme sa dozvedeli pravdu.“

Učitelia hudby a mladí speváci v Bratislave spievajú štátnu hymnu. Protest na Námestí SNP sa skončil. Farmári z traktora rozdávajú zemiaky, mrkvu a iné plodiny.

Z listu sestry Jána Kuciaka Márie: „My cítime strašnú vinu a ľútosť. Vinu za to, že sme ich nedokázali ochrániť, že sme ich v tom nechali samých, že sme dopustili, aby sa im to stalo. Ľútosť nad tým, že nevieme nič urobiť. Sami nič nezmôžeme a nezmeníme. Jediné, čo môžeme urobiť, je hovoriť o tom a pripomínať to.“

Herec Martin Huba k protestujúcim farmárom: „Tí chlapci na traktoroch sem neprišli preto, že majú nadbytok nafty. Oni pocítili veľkú bezmocnosť voči mafii štátu, lebo im bola kradnutá zem.“

Na zhromaždení Za slušné Slovensko v Košiciach vystúpil Štefan Šefčík z iniciatívy Hnevám sa. Vyzýva ľudí, aby sa podpísali pod petíciu za predčasné voľby. „Koncom júla chceme odovzdať petíciu, aby sa referendum mohlo konať spolu s komunálnymi voľbami,“ povedal Šefčík. V Košiciach sa zišlo asi 150 ľudí.

Herec Martin Huba: „Túžili sme po slušnosti, lebo človek túži po tom, čo nemá.“ Ulica netúži vládnuť, ale ulica podľa neho začína vládnuť vtedy, keď nevládnu tí, čo vládnuť majú.