
Jaroslav Haščák
Minúta po Minúte
Pamela Záleská sa po článku v Plus 7 dní stala terčom niektorých členiek súdnej rady a Maroša Žilinku. Podľa textu z týždenníka Penty neumožnila obžalovanému členovi mafiánskej skupiny prestávku na inzulín. Zápis z pojednávania ukazuje, že to bolo inak. Sudkyňa rozhodovala aj o Jaroslavovi Haščákovi či Dušanovi Kováčikovi.
Predseda parlamentu Boris Kollár sa stretol s Jaroslavom Haščákom ešte raz po tom, ako ho pri poslednom stretnutí v roku 2020 zastihol Denník N. Priznal, že sa rozprávali aj o článkoch v jeho médiách. „To bola len taká debata,“ povedal. (markíza)
Haščákom opovrhujeme, ale novej nemocnici Bory prajeme všetko dobré, vravia komentátori Konštantín Čikovský a Filip Obradovič v podcaste V redakcii. Vzhľadom na to, koľko peňazí si Penta vytiahla z Dôvery, si však myslia, že by mala postaviť ešte aspoň jednu nemocnicu.
Súdna rada odmietla podnety Jaroslava Haščáka proti sudkyni Pamele Záleskej, ktorá ho v roku 2020 poslala do väzby. Sudkyňa hovorila na zasadnutí súdnej rady, že nespravila chybu vedome a účelovo.
Podnety Jaroslava Haščáka na sudkyňu Pamelu Záleskú nie sú dôvodné, rozhodla o tom súdna rada. Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v decembri 2020 vzala bývalého spolumajiteľa Penty do vyšetrovacej väzby.
OPRAVA: Dcéra generálneho prokurátora Kristína Žilinková nepodpísala kúpnu zmluvu na byt s Pentou 30. augusta 2021, teda deň predtým, ako Maroš Žilinka zbavil stíhania Jaroslava Haščáka podľa paragrafu 363, ako sme pôvodne zverejnili. Dňa 30. augusta 2021 ju povolil kataster zapísať ako vlastníčku bytu, kúpnu zmluvu podpísali o mesiac skôr. Vtedy – v júli 2021 – už mal Žilinka na stole Haščákovu žiadosť podľa paragrafu 363, ktorej napokon vyhovel. Za chybu sa ospravedlňujeme.
Niekdajší spolumajiteľ Penty Jaroslav Haščák odmieta, že by kúpa bytu Žilinkovej dcéry súvisela s rozhodnutím generálneho prokurátora, ktorým ho zbavil trestného stíhania cez paragraf 363. Tvrdí, že kúpna zmluva nebola podpísaná 30. augusta 2021, ako je uvedené v katastri, ale o mesiac skôr. Žilinka 31. augusta 2021 zrušil stíhanie Haščákovi.
Penta odmieta, že kúpa bytu Žilinkovej dcéry súvisela súvisela s rozhodnutím generálneho prokurátora, ktorým zbavil trestného stíhania Jaroslava Haščáka cez paragraf 363. V stanovisku uviedla, že celá transakcia týkajúca sa bytu sa začala v roku 2019, a preto „nemohla mať absolútne žiadnu súvislosť s neskorším zvolením pána Žilinku do pozície generálneho prokurátora“.

Dcéra generálneho prokurátora kúpila dvojizbový byt od Penty deň predtým, ako Maroš Žilinka zbavil trestného stíhania Jaroslava Haščáka pomocou sporného paragrafu 363. Žilinka vidí za otázkami snahu o jeho účelovú diskreditáciu. Tvrdí, že za byt riadne zaplatili 153-tisíc eur.
Ústavný súd rozhodol o sťažnosti v prípade policajného zásahu v sídle Penty z decembra 2020. Uviedol, že súhlasom prokurátora s prehliadkou v sídle boli porušené základné práva sťažovateľov na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného života, ako aj ich právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života.
Ústavný súd konštatoval porušenie práv bývalého spolumajiteľa Penty Jaroslava Haščáka. Senát Ladislava Duditša, Libora Duľu a Miroslava Duriša vyhovel Haščákovej sťažnosti, ktorá sa týkala nedoručenia jeho listov rodine a blízkym v čase, keď bol v kolúznej väzbe.
Ústavný súd podľa právneho zástupcu Jaroslava Haščáka vyhovel jeho sťažnosti na konanie polície. Tá podľa súdu porušila Haščákove práva, keď dostatočne rýchlo a efektívne nepreverila pôvod a autentickosť nahrávok z kauzy Gorila.
Šéfka tímu Gorila Martina Babacsová z NAKA nesúhlasí s tým, že sa štát ospravedlnil Jaroslavovi Haščákovi za jeho prvé stíhanie. „Musela som vzniesť obvinenie, taký názor mám aj dnes. Ja som k tomuto návrhu dávala negatívne stanovisko,“ povedala Babacsová pre Postoj.
Ak sa polícia zmohla len na toto, tak je to naozaj hanba, komentuje obvinenie Jaroslava Haščáka jeho advokát Martin Škubla. „Hoci s obvinením nesúhlasíme, vítame možnosť po 10 rokoch sa konečne oboznámiť s obsahom spisu v základnom trestnom konaní Gorila a voči vzneseným podozreniam sa brániť, čo doteraz nebolo možné.“
Ak orgány prípad Jaroslava Hačšáka znova „pokašľú“, je to na pád ministra vnútra a policajného prezidenta, vyhlásil Boris Kollár. „Aby to nedopadlo ako minule, keď sme sa s veľkou potupou a hanbou museli ospravedlniť pánovi Haščákovi,“ dodal.
Jirko Malchárek podľa výpočtov Jaroslava Haščáka zarobil na províziách vo funkcii ministra hospodárstva takmer 11 miliónov eur. Zachytil to spis Gorila. Provízie Haščák delil aj s bývalou šéfkou FNM Annou Bubeníkovou.
Eduard Heger verí, že „aktuálni majitelia“ paragrafu 363 nechajú prípad Jaroslava Hačšáka rozhodnúť súdom. Obvinenie podľa premiéra dokazuje, že orgány spravodlivosti sú absolútne slobodné.
Polícia potvrdila obvinenie Jaroslava Haščáka. „V súvislosti s medializovanými informáciami môžeme uviesť, že v stredu 23. novembra tohto roka vyšetrovateľka špecializovaného tímu Gorila začala trestné stíhanie a zároveň obvinila sedem osôb,“ informovala.
Mária Kolíková povedala, že je rada, že sa pokračuje v trestnom stíhaní Jaroslava Haščáka. Tvrdí, že ako ministerka nemohla urobiť viac, keď generálny prokurátor Maroš Žilinka minulý rok zrušil základ pre trestné stíhanie a následne to urobili aj súdy.
Jaroslav Haščák o obvinení nemá informácie. „Nič nám nebolo doručené, nemáme o tom informáciu,“ reagovala pre médiá jeho manželka Valéria, ktorá ho ako advokátka zastupovala aj pri prvom obvinení.