
Jaroslav Spišiak
Minúta po Minúte
Generálny prokurátor Maroš Žilinka, predseda Smeru Robert Fico aj poslanec Hlasu Matúš Šutaj-Eštok kritizujú Jaroslava Spišiaka za jeho výrok o legalizácii marihuany. Bývalý policajný prezident povedal, že bol prístupný aj debate o legalizácii drog, pretože by pripravili mafiu o peniaze.
Robil som niečo dobre, ak si práve Fico myslí, že som nepriateľ, hovorí bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak. „Keď som si pozrel tú jeho tlačovku, tak vtedy som sa na sto percent rozhodol, že, Jarko, teraz musíš, musíš, lebo ináč to nejde. Vykreslil ma tam ako nesvojprávnu osobu,“ hovorí Spišiak a vysvetľuje aj svoj vzťah s majiteľom Slovnaftu Világim.

Jaroslav Spišiak vstupuje do Progresívneho Slovenska. Oznámil to na tlačovej besede spolu s predsedom strany Michalom Šimečkom. V rozhovore pre Denník N Spišiak hovorí, že nechce byť ticho. „Zároveň by podľa mňa nikto nemal byť ticho, kto k tomu môže niečo povedať a komu záleží na tom, aby Slovensko bolo demokratické.“
Z Progresívneho Slovenska sa stáva dospelá strana, komentuje Monika Tódová v Newsfiltri správu, že policajný exprezident Jaroslav Spišiak rokuje so stranou o spolupráci. „PS po posledných voľbách priznalo, že podcenilo protikorupčnú agendu. Táto chyba sa so Spišiakom nebude opakovať. Ak je niekto stelesnením boja proti zločinu na Slovensku, je to práve on.“
Tlačovky obvinených politikov, advokátov alebo bývalých policajných funkcionárov, na ktorých otvorene klamú, majú podľa Jaroslava Spišiaka iba jednu úlohu – ovplyvniť verejnú mienku. „A prečo ovplyvňujú verejnú mienku? Aby vyhrali voľby. A prečo chcú vyhrať voľby? Aby boli pri moci a riešili situáciu tak, aby sa im to páčilo,“ hovorí policajný exprezident.

Ak by som bol Igor Matovič, odstúpil by som z funkcie, hovorí poradca ministra vnútra Jaroslav Spišiak, ktorý sa obáva zastavenia reformnej práce polície. „Demokratické a protikorupčné vlády majú vždy problém s dosadzovaním schopných a čistých ľudí s rozviazanými rukami. Vždy sa to niekomu nepáči. Až nakoniec takýto problém vyústi do predčasných volieb, do pádu vlády a tak ďalej.“ Ak by boli predčasné voľby, pre vyšetrovateľov to podľa Spišiaka môže znamenať návrat doby temna.

V Dunajskej Strede fungovala tvrdá mafia už vtedy, keď boli Mikuláš Černák a spol. ešte len amatéri, vraví niekdajší policajný prezident Jaroslav Spišiak. V rozhovore rozpráva, prečo nedokázala polícia zasiahnuť proti mafii, ako pracovali policajti, ktorí boli na výplatnej páske zločincov, a ako sa skrýval dlhé roky šéf dunajskostredskej mafie Lajos Sátor.

Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak je od stredy poradcom ministra vnútra Romana Mikulca. Pre Aktuality.sk to potvrdil minister.
Jaroslav Spišiak bol päť rokov prvým policajným viceprezidentom a dva roky policajným prezidentom. Prečo sa mu nepodarilo zatknúť Mariana Kočnera? „Snažili sme sa robiť rôzne opatrenia, ktoré by ho eliminovali, ale trestno-procesné aktivity boli práve kvôli blízkemu vzťahu s generálnym prokurátorom nemysliteľné. Situácia sa len analyzovala a na vrchole celého procesu v roku 2006 som musel odísť do civilu.“
Jaroslav Spišiak hovorí, že verejnosť by sa nemala uspokojiť s tým, že vplyvní oligarchovia obetovali Kočnera, aby ľudí upokojili. „Spoločnosť musí byť veľmi pozorná a dúfam, že aj bude. Vyriešením Kočnera a jeho ľudí snaha vplývať na štát, aby to vyhovovalo ľuďom v pozadí, nekončí.“

Bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak je pripravený pomôcť ministrovi vnútra Mikulcovi s reformami v bezpečnostných zložkách. Spišiak je aktuálne šéfom bezpečnosti v Slovnafte. „Keď som prvýkrát niečo riadil, mal som 34, potom 37. Bol som mladý a chcel som zmeniť svet. Teraz som už starší a rád pomôžem tým, ktorí chcú zmeniť svet.“
Nový minister vnútra Roman Mikulec bude chcieť, aby sa súčasťou jeho tímu stal aj bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak, ktorý mu sedem rokov šéfoval v Slovnafte: „Premýšľam nad ním. Poznám ho roky a vnímam ho ako veľmi vzdelaného a múdreho človeka, ktorý má obrovský prehľad, čo sa týka polície a ministerstva vnútra.“
Policajný exprezident Jaroslav Spišiak v diskusii Pod lampou porovnával políciu za Mečiara a dnes. Štefan Hríb sa ho pýtal, či sme mafiánsky štát, aj o čom vypovedajú dialógy Kočnera s Bödörom.