
Jasle a škôlky
Minúta po Minúte
Rodičia, ktorých dieťa neprijmú do materskej školy z kapacitných dôvodov, by mohli dostávať kompenzáciu. Vyplýva to z novely zákona o výchove a vzdelávaní od poslancov Hlasu, ktorú parlament poslal do druhého čítania.
Prezidentka odobrila zákon o pomoci v hmotnej núdzi. Dotácie na obedy pre deti v poslednom ročníku materských škôl a na základných školách sa obnovia od mája. Zmenil sa aj výpočet životného minima.
V bratislavskej Petržalke dokázali postaviť dostatok materských škôl pre takmer všetky deti. Za uplynulé štyri roky dali na škôlky vyše 3,5 milióna eur a vytvorili 23 nových tried s kapacitou približne 580 detí – suverénne najviac zo všetkých mestských častí Bratislavy.

V Bratislave každý rok škôlky odmietnu tisíce žiadostí o prijatie detí, prípadov je zhruba toľko ako na zvyšku Slovenska. Problém to je najmä v Ružinove, Starom Meste a Novom Meste.
Ak máte dieťa vo veku do 6 rokov, ktoré chodí do posledného ročníka škôlky, dajte pozor na zmeny platné od júla. Môžete prísť o daňový bonus, ak súčasne čerpáte dotáciu na stravovanie.
Zvýšiť počet miest v škôlkach Bratislavského kraja má pomôcť eurofondová výzva v hodnote 23 miliónov eur. Určená je na vytvorenie nových miest, rekonštrukciu aj technické vybavenie škôlok, uviedla ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.
Od septembra bude škôlka pre päťročných povinná. Kapacity sú stále problém, niektoré deti budú chodiť do škôlky poobede. Ministerstvo školstva si situáciu z terénu predbežne zisťuje, ale čísla zatiaľ zverejniť nechce. Presné údaje budeme poznať až v novembri.

Päť detí sme museli tento rok odmietnuť, finančne by sme to neutiahli, hovorí Zuzana Ondroušková, riaditeľka a spoluzakladateľka martinskej škôlky pre deti s autizmom Sposáčik. V rozhovore opisuje, ako zatiaľ zvládli pandémiu, ako sa im darí nájsť dobrých učiteľov a bojovať s vyhorením, ale aj to, čo trápi rodiny detí s autizmom v meste vzdialenom dve hodiny od Bratislavy.
Progresívne Slovensko chce vyriešiť problém s nedostatkom miest v materských školách zavedením detských skupín. Nezaradený poslanec Tomáš Valášek na júnovú schôdzu parlamentu plánuje predložiť zákon o poskytovaní služby starostlivosti o deti v detských skupinách.

Na Slovensku každý rok materské školy odmietnu viac ako 10-tisíc žiadostí o umiestnenie detí, výrazne najviac v Bratislave. Rodičia, ktorých deti sa do škôlky nedostanú, nemajú žiadnu kompenzáciu od štátu a musia si platiť súkromnú škôlku alebo zostať s dieťaťom doma.
Ministerstvo práce predlžuje termín podávania žiadostí o pomoc pre materské školy do 31. decembra. V projekte na udržanie pracovných miest je vyčlenených 86,31 milióna eur. (tasr)
Materské školy môžu o pomoc na udržanie pracovných miest žiadať úrady práce podobne ako firmy či živnostníci. Žiadosti sa podávajú výlučne elektronicky prostredníctvom Slovensko.sk. Podrobnosti zhŕňa Zuzana Kollárová.

Prvú pomoc od úradov práce môžu čerpať aj materské školy. Niektoré sa sťažujú, že ju nedostanú, pretože už zamestnancov prepustili alebo nepatria do štátnej siete.
Povinná škôlka bude od januára, už to nemôžeme odkladať, hovorí štátna tajomníčka Monika Filipová (SaS). Na ministerstvo školstva prišla v marci a o týždeň nato jej na stole pristál list od Európskej komisie, ktorá Slovensku už 5 rokov hrozí žalobou za diskrimináciu rómskych detí pri vzdelávaní.

Predškolské zariadenia už nemusia posielať Sociálnej poisťovni zoznamy detí aj s ich osobnými údajmi. Ešte včera poisťovňa vyzývala, že to majú urobiť do 1. apríla, napokon sa však dohodla, že jej údaje potrebné k OČR poskytne ministerstvo školstva.
Sociálna poisťovňa upozorňuje predškolské zariadenia, ktoré uzavreli prevádzku, že do stredy 1. apríla jej musia poslať zoznam detí, ktoré navštevujú zariadenie. Zariadenia sociálnych služieb musia do 1. apríla poslať zoznam klientov, ktorým mali poskytovať sociálnu službu, no pre uzatvorenie zariadenia ju poskytovať nemôžu.
Ministerka Lubyová tvrdí, že v roku 2021, keď začne platiť povinná škôlka pre päťročných, by nemal byť problém s kapacitou. Podľa nej dovtedy dobudujú miesta v škôlkach z eurofondov, pomôcť má aj zohľadnenie možnosti dochádzky do susedných obcí či miest.
Na Slovensku bude v roku 2021 chýbať minimálne 1460 miest v materských školách, povedala ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS).
Rozdielne poplatky za škôlku podľa trvalého pobytu dieťaťa nie sú diskriminačné. Po preskúmaní to uviedla ombudsmanka Mária Patakyová. Vysvetlila, že o diskrimináciu by išlo vtedy, ak by trvalý pobyt dieťaťa bol kritériom jeho prijatia do materskej školy. Patakyová však napriek tomu má k poplatkom isté výhrady.
Ombudsmanka Mária Patakyová sa bude zaoberať odlišnými poplatkami za deti v materských školách na základe ich trvalého pobytu. S problémom sa na ňu obrátili rodičia dotknutých detí.