
Karel Gott
Minúta po Minúte

Keď Karel ochorel, už viac nemal potrebu sa na niečo hrať, vraví v rozhovore autorka nového filmu o Gottovi Olga Malířová Špátová.„Pred 12 rokmi som poznala iného Karla než teraz. K ľuďom sa správal stále rovnako, ale vtedy to bol v dobrom slova zmysle frajer, fešák, po ktorom ľudia na celom svete šaleli. Tentoraz to bolo iné. Bol krehkejší, odložil všetky masky a nič neskrýval.“

Karla Gotta počas posledného roka života navštevovala dokumentaristka Olga Malířová Špátová a výsledkom je nový film Karel. Filmárka v rozhovore opisuje, ako speváka trápil podpis Anticharty, ako ho zmenila choroba, aj to, prečo vo filme chýbajú otázky na konšpiračné teórie, ktorým veril.
Spevák Karel Gott ešte počas života dopísal svoju autobiografiu, vydať by ju mali budúci rok v marci, oznámila jeho manželka Ivana.
Fanúšikovia si v Prahe pripomínajú 81. výročie narodenia Karla Gotta. Prišli k spevákovmu hrobu na Malvazinkách. V deň jeho nedožitých narodenín zverejnili prvé zábery z pripravovaného filmu o tomto umelcovi. Do českých kín má prísť 15. októbra. (novinky)
Čo písali o Karlovi Gottovi vo zväzkoch ŠtB: napríklad aj o jeho sťažnostiach na sovietske tanky, ktoré prišli do Československa v roku 1968. Eštebáci napríklad zachytili jeho rozhovor pri odlete do Západného Nemecka o tom, že „tie tanky v uliciach Prahy čo všetko zničili“.
Sobotnú zádušnú omšu za Karla Gotta sledovalo v ČT a na Nove 1,6 milióna ľudí. Omša sa dala sledovať aj na veľkoplošných obrazovkách na nádvorí pri katedrále Svätého Víta a na Hradčanskom námestí. (čtk)
Andrej Danko chce, aby slovenský parlament venoval „minútu aplauzu“ zosnulému Karlovi Gottovi. „Bol to pre mňa jeden z našich najvýznamnejších spevákov a pre mňa osobne je jednoznačne najvýnimočnejší,“ uviedol predseda parlamentu po zádušnej omši v hradnej kaplnke v Bratislave, ktorú inicioval.

Fotogaléria: Rodina, priatelia a verejnosť sa rozlúčili s Karlom Gottom.
Sobotný podcast o Karlovi Gottovi: Šéf kultúrnej rubriky Oliver Rehák hovorí o tom, ako československé dejiny ovplyvnili Gotta a ako on ovplyvnil Československo.
V Česku dnes pokračuje rozlúčka s Karlom Gottom. Na zádušnú omšu prišli aj Pellegrini a Danko. Po nej čestná stráž za zvuku katedrálneho zvona vyniesla rakvu z Katedrály svätého Víta a uloží ju do pohrebného voza, ktorý prejde okolo miest určených pre verejnosť.

Desaťtisíce ľudí sa v Prahe lúčili s Karlom Gottom. Mnohí čakali v dlhom rade na rozlúčku pre verejnosť do paláca Žofín, ďalší prinášali sviečky ku spevákovej vile. Lúčenie zachytil fotograf českého Deníka N Gabriel Kuchta.
V pražskom Žofíne začala verejná rozlúčka s Karlom Gottom, potrvá do 22:00. (čt)
Čechov nerozdeľuje Gott ani Chramostová, ale Babiš a Hrad, píše komentátor Deníka N Jan Moláček.

Po každom natáčaní som Karla pohladkala, nevedela som, či ho nevidím naposledy, hovorí Olga Špátová, ktorá pracuje na filme o Karlovi Gottovi. „V živote by som nečakala, že si humor udrží do posledných chvíľ svojho života.“
Pohreb Karla Gotta prebehne so štátnymi poctami, povedal Babiš. Nebude to teda klasický štátny pohreb, ako český premiér uvádzal skôr. (aktuálně)
Stredajší Newsfilter: Smrť Karla Gotta zatienila všetko ostatné. Česko sa rozlúči s legendárnym spevákom štátnym pohrebom, ak s tým bude súhlasiť jeho rodina.
Nebol hrdina, ale bavil ľudí skoro 60 rokov, hovorí o Gottovi Jan Hřebejk. „Bol to dobrý človek. Jeho povahu by som chcel mať. Hviezdny život Karla Gotta sa naplnil.“ Prečítajte si, ako si na Gotta spomínajú Kubišová, Lasica, Vondráčková a ďalší.

Karla Gotta trápilo, že sa za komunizmu nepridal k nám, hovorí Marta Kubišová. Jej komunisti spievať zakázali, on vystupovať mohol. „Karel mi stokrát povedal, že ho to mrzí a že sa mal pridať na našu stranu. Bolo to pre neho očistné.“
Česko sa rozlúči so zosnulým spevákom Karlom Gottom štátnym pohrebom, ak s tým bude súhlasiť rodina. Dátum pohrebu bude aj dňom štátneho smútku. Oznámil to premiér Babiš. Prezident Zeman oznámil, že vlajky na Pražskom hrade a na zámku v Lánoch budú až do pohrebu stiahnuté na pol žrde. (deník n)