Kaliňákove kauzy

Minúta po minúte

Pred domom Ladislava Bašternáka sú policajti z Pohotovostnej motorizovanej jednotky. Podľa hovorcu bratislavskej polície nie je na danej adrese hlásená žiadna udalosť a ide podľa neho o bežnú hliadkovú činnosť.

Foto N – Mirek Tóda

Igor Matovič hovorí, že minister vnútra Robert Kaliňák je kleptoman. „Veľmi nás mrzí, že vás a Slovensko musíme otravovať s tým, že máme ministra vnútra kleptomana, ktorý nestráži záujem verejný, ale svoj, ale inak sa nedá.“

Ministerstvo financií vyhlásilo, že zámenné zmluvy ministerstva vnútra posudzuje len po formálnej stránke, nie z hľadiska výhodnosti pre štát. Zámena budov v Ružomberku, na ktorú dopredu upozornil Robert Kaliňák na tlačovke, vyzerá ako výhodný obchod pre Milana Fiľa, aj pre Ružomberok.

Minister vnútra Robert Kaliňák má moju dôveru a nebudem riešiť, rozbíjať, likvidovať ľudí, lebo si to niekto želá,“ zopakoval podporu ministrovi vnútra premiér Fico v relácii RTVS Sobotné dialógy. Nikto podľa neho nestojí za to, aby ich poškodzoval, a ak by bol dôvod na odvolanie Kaliňáka, tak to urobí.

Podľa rozhodnutia Úradu pre verejné obstarávanie ministerstvo vnútra porušilo zákon. Premiér Fico povedal, že toto rozhodnutie rešpektuje, rovnako ako rešpektuje rozhodnutie ministra Kaliňáka obrátiť sa na súd. Ak súd potvrdí, že Kaliňák porušil zákon, má minister vyvodiť dôsledky? „Zatiaľ nepoznáme výsledky,“ povedal Fico v relácii RTVS Sobotné dialógy. Otázka je podľa neho hypotetická a nebude na ňu odpovedať. Spor s ÚVO je podľa neho technický.

Prokuratúra nezverejní bližšie podrobnosti toho, prečo zastavila skúmanie pôvodu 12 miliónov eur Ladislava Bašternáka, a to na základe zákona o preukazovaní pôvodu majetku. „Tieto informácie obsahujú daňové a bankové tajomstvo,“ povedal hovorca Michal Šúrek. Bašternák miliónmi v hotovosti platil v kauze, kde je obvinený z daňových trestných činov.

Robert Kaliňák označil slová Igora Matoviča za „blúznenie“. Matovič v súvislosti s kauzou zámeny dvoch pozemkov ministerstva vnútra za štyri byty pre policajtov uviedol, že pozemky mali o viac ako milión eur vyššiu hodnotu, než za akú ich Kaliňák zamenil. (tasr)

Igor Matovič a Veronika Remišová vyzvali ministra Roberta Kaliňáka, aby zverejnil zoznam všetkých zámen a predajov nehnuteľností, ktoré urobil, a to aj spred roka 2011.

Prémiový článok e-mailom
raz týždenne zadarmo!

Už viac ako 88714 z vás dostáva správy e-mailom