
KDH
- Kandidátna listina KDH pre voľby 2023, číslo vo voľbách: 23
- Kontakty: webstránka, Facebook, Instagram, YouTube
- Transparentný účet kampane: SK54 0900 0000 0052 0250 9350
- História, kauzy
-
- 1990 – založenie strany, po prvých slobodných voľbách bolo KDH v koalícii spolu s Verejnosťou proti násiliu a Demokratickou stranou
- 1992 – po parlamentných voľbách sa KDH dostalo do opozície
- 1994 – pád druhej Mečiarovej vlády, KDH sa na polroka stalo vládnucou stranou s 5 ministerskými kreslami
- 1994 – 1998 – vo voľbách vyhralo HZDS a KDH tak prešlo opäť do opozície, stalo sa najsilnejšou opozičnou stranou
- 1996 – 1997 – KDH sa spojilo s demokratmi a zelenými, vznikla Modrá koalícia a Dúhová koalícia, organizovali viaceré protivládne mítingy a petíciu za priamu voľbu prezidenta a za spravodlivé voľby
- 1998 – vznik Slovenskej demokratickej koalície (SDK) na čele s Mikulášom Dzurindom
- september 1998 – po voľbách sa KDH ako súčasť SDK stalo súčasťou vládnej koalície a jeho podpredseda (a predseda SDK) Mikuláš Dzurinda sa stal predsedom vlády
- 2000 – po spore v SDK sa časť poslancov KDH na čele s Mikulášom Dzurindom oddelila a v roku 2000 založili vlastnú stranu SDKÚ
- 1998 – 2006 – KDH bolo súčasťou vládnej koalície
- jún 2004 – v prvých voľbách do europarlamentu získalo KDH takmer 17 % hlasov a 3 poslanecké mandáty
- 2006 – po parlamentných voľbách sa KDH opäť dostalo do parlamentu, v strane sa dohadovalo o vláde so Smerom, nakoniec sa však hnutie dostalo do opozície
- 2010 – po parlamentných voľbách sa KDH stalo súčasťou vládnej koalície s SDKÚ-DS, SaS a MOST-HÍD
- 2012 – v predčasných voľbách po páde vlády Ivety Radičovej sa KDH dostalo opäť do opozície
- 2014 – vo voľbách do europarlamentu bolo KDH druhou najsilnejšou stranou, získali 2 poslanecké mandáty
- 2016 – vo voľbách sa KDH prvýkrát od svojho vzniku tesne nedostalo do parlamentu, novým predsedom sa stal Alojz Hlina
- 2019 – strana sa dohodla na predvolebnej spolupráci s PS/Spolu, zaviazali sa neútočiť a hľadať kompromisy pri rozdielnych témach
- 2020 – po februárových voľbách sa KDH opäť nedostalo do parlamentu, Alojz Hlina odstúpil a novým predsedom sa stal Milan Majerský
- 2021 – hnutie prešlo redizajnom, predstavilo novú komunikáciu hnutia aj nový vizuál loga
- s hnutím sa spája viacero káuz, z nich najznámejšia je kauza Gorila spojená s financovaním hnutia
-
- Predseda: Milan Majerský
- Podpredsedovia: Marián Čaučík, Igor Janckulík, Tomáš Merašický
- Odkazy na lokálne zastúpenia KDH
Minúta po Minúte
František Mikloško sa vracia do politiky a nastupuje ako poslanec za KDH. Podľa neho je predsedníctvo strany pevné v názore nevládnuť so Smerom. „KDH si musí rozmyslieť, či tu chce byť naďalej a rozvíjať sa na modernú kresťanskú stranu. Alebo či chce zapadnúť do populistického tábora,“ hovorí.

Vláda so Smerom by bola pre KDH samovraždou, hovorí František Mikloško. Progresívne Slovensko by podľa neho malo ponúknuť Pellegrinimu post premiéra. „Ak PS ide o Slovensko, ako to stále hovorili, viem si predstaviť, že urobí tento obchod,“ vraví v rozhovore nový poslanec za KDH.

Pozrite sa, ako volili vaši susedia. Zverejnili sme interaktívnu mapu s výsledkami po obciach a mestách. Najviac obcí a miest vyhral Smer – celkovo 1 651. Druhá bola Aliancia, ktorá vyhrala v 383 obciach.
Podpredseda PS Michal Truban verí, že KDH nepôjde do jednej vlády so Smerom. Denisa Saková z Hlasu nevylúčila, že by mohla vzniknúť aj štvorkoalícia Smer – Hlas – SNS – KDH.
PS si pred voľbami nedávalo žiadne červené čiary, povedal predseda Michal Šimečka v RTVS. Myslí si, že pri mnohých programových témach nájdu zhodu aj s KDH. „Som presvedčený, že sú témy, pri ktorých máme prienik, napríklad záujem dieťaťa či hodnotu stabilného láskyplného vzťahu.“

Koho dostali strany do parlamentu: Smer zostavu lojálnych, OĽaNO rómskych kandidátov, SNS hviezdy dezinfoscény. Preferenčné hlasovanie najviac zamiešalo zložením budúcich klubov trojkoalície OĽaNO, KÚ a Za ľudí a potom strany Andreja Danka.

V Progresívnom Slovensku nechcú vzdať boj o zostavenie vlády, uvedomujú si však, že musia dať Petrovi Pellegrinimu veľkorysú ponuku. Na svoju stranu potrebujú dostať aj KDH. „Chceme urobiť všetko pre to, aby Robert Fico nezostavil vládu,“ vyhlasuje Michal Šimečka.
Celoslovenská rada KDH, ktorá rozhodne o povolebnej spolupráci, bude 14. októbra. „Rozhodnutie rady musí predseda rešpektovať,“ povedal predseda strany Milan Majerský.
Milan Majerský povedal, že KDH do vlády so Smerom nepôjde tak, ako avizoval už pred voľbami. Nastavenie by mohla zmeniť celoslovenská rada KDH, ktorá má rozhodovacie právomoci, ale Majerský nemá signály, že by takto uvažovala.
Podpredseda KDH Tomáš Merašický zopakoval, že pre kresťanských demokratov platia všetky červené čiary, ktoré mali pred voľbami. KDH vylučovalo aj spoluprácu so Smerom. „KDH urobí všetko preto, aby vznikla demokratická vláda,“ povedal v povolebnom štúdiu SME.
František Mikloško z KDH si myslí, že keď Peter Pellegrini pôjde do koalície so Smerom, skončí. Podľa neho by mal Pellegrini pamätať na to, že chcel budovať modernú ľavicovú stranu a že to bol on, koho prijal nemecký kancelár Olaf Scholz, nie Fico.
Nie je to koniec sveta. Fico vyhral, ale nepatrí mu to tu, píše šéfredaktor Matúš Kostolný v komentári. „Demokratickí voliči aj politici by mali pochopiť, že práve teraz sa začína skutočný zápas o Slovensko.“
Členka predsedníctva KDH Martina Holečková si nevie predstaviť, že by hnutie išlo do vlády so Smerom. Podľa nej sa predsedníctvo v kampani jednoznačne rozhodlo. Kandidát Peter Stachura nechcel komentovať, či by prijal vládu so Smerom.
Predseda KDH Milan Majerský povedal, že si zo slušnosti sadnú za stôl s kýmkoľvek, kto bude víťazom volieb. „Naše rozhodnutie povieme z očí do očí,“ dodal. KDH podľa neho možno bude „jazýčkom na váhach“.
Ľudia z regiónov úplne odsúdili PS za ich program, tvrdí Igor Janckulík z KDH. Podľa podpredsedu hnutia sa dá povedať, že pre nich mohol byť Smer menšie zlo.

Predseda KDH Milan Majerský pripustil rokovania s Progresívnym Slovenskom. „Povedali sme, že so Smerom nepôjdeme. Ale aj pre PS sme vyslali určitý signál. Ak bude PS rešpektovať naše červené čiary, môžeme si sadnúť za rokovací stôl,“ vyhlásil.
Milan Majerský reagoval na výsledky exit pollov, podľa ktorých KDH prekročilo 5 %. „Osem rokov trpezlivo čakáme na návrat. Verím, že tieto dni budú korunované úspechom – návratom KDH do Národnej rady,” povedal.
KDH čaká na výsledky volieb v bratislavskej galérii Umelka. Predseda hnutia Milan Majerský do volebného štábu zatiaľ neprišiel.
Predseda KDH Milan Majerský musí skoro v každom rozhovore opakovať, že strana nepôjde do vlády so Smerom. Ľudia v KDH tvrdia, že aj predsedníctvo je o tom pevne rozhodnuté. Aj keď o prípadnej povolebnej spolupráci by musela rozhodnúť Rada KDH, v ktorej sedia i zástupcovia regiónov.
V regionálnej politike je Milan Majerský sebavedomý líder, ale veľká politika ho stále dokáže prekvapiť. Predsedu KDH označujú za slušného a zmierlivého človeka, hoci verejnosť pobúril svojimi tvrdeniami o pliage. Nevie sa vykrútiť z nepríjemných otázok a pri chybách panikári.