
Vedci simulovali klímu sveta Hry o tróny. Múr sa dá prirovnať k Fínsku
Klíma Múru sa podobá fínskemu Laponsku, ruskej Sibíri alebo aljašskému mestu Fairbanks. Casterlyho skala má…
Klíma Múru sa podobá fínskemu Laponsku, ruskej Sibíri alebo aljašskému mestu Fairbanks. Casterlyho skala má…
Aj napriek Trumpovmu rozhodnutiu budú v Amerike klesať emisie, hoci nie tak rýchlo.
Trumpovo rozhodnutie zásadne neovplyvní iné krajiny, s emisiami bojujú už mnohí americkí súkromníci a nadnárodné firmy. Z tohto…
Odstúpením od parížskej klimatickej dohody sa Donald Trump zapíše do dejín ako nebezpečný ignorant.
Aktualizované 1. 6. – 21. 40 – Odhodlanie znižovať skleníkové emisie v ostatnej časti sveta sa…
Slovensko sa síce formálne hlási k potrebe ochrany klímy a znižovaniu emisií, ale pre tieto ciele nerobí…
Vznikajú megalomanské projekty za miliardy, no prales zachránia skôr drobné iniciatívy, ktorým podpora chýba.
Hlavnými obeťami klimatických zmien, prírodných katastrof, nútenej migrácie, vojen, chudoby a nedostatku demokracie sú ženy.
Väčšina sveta sa snaží fosílnych palív zbavovať, naša vláda ich, naopak, umelo drží pri živote…
Zmluvu podpísalo všetkých 196 krajín, čiastočne je záväzná. Pozitívne sa k dohode vyjadrovali aj ekologické organizácie,…
„Máme právo oberať ľudí v Bangladéši o domovy len preto, že chceme vlastniť tri autá typu SUV?“…
Čínsku metropolu trápi smog, môže za neho priemysel, vykurovanie, ale najmä používanie aut. Vláda po…
Rozvojové krajiny vrátane EÚ znižujú emisie skleníkových plynov, chudobnejšie nie. Ani sľuby v Paríži neznížia teplotu…
Namiesto toho, aby politici investovali do vývoja účinných nových technológií, len predstierajú, že bojujú s otepľovaním.
Klíma Zeme sa menila aj v minulosti, v stredoveku bolo teplo ako v 20. storočí, v novoveku sa vyskytovali…
Skutočne sa otepľuje? Čo je skleníkový efekt a skleníkové plyny? Panuje medzi vedcami zhoda o globálnom otepľovaní?
Paríž ide po teroristoch bojovať aj s emisiami. Tento boj získava podporu ťažšie, lebo jeho obete…
Globálne otepľovanie znižuje ekonomickú produktivitu, zvyšuje konflikty. Ideálna teplota na prácu je 20 až 21…
Prvýkrát v histórii meraní ľudstvo do ovzdušia nevypustilo viac emisií oxidu uhličitého ako v predošlom roku. Ak…
Klimatické zmeny zrejme viedli k dlhotrvajúcemu suchu v Sýrii. Bez vody boli ľudia nútení opustiť svoje domovy…
Sýria pristúpi k parížskej klimatickej dohode, jedinou krajinou mimo dohody tak ostanú USA, ktoré od nej odstúpia po rozhodnutí Donalda Trumpa. V októbri sa k dohode pridala aj Nikaragua, ktorá pôvodne hlasovala proti. (reuters)
V nemeckom Bonne sa dnes začína klimatická konferencia, ktorá má priniesť pokrok v napĺňaní parížskej dohody. Zvláštna pozornosť bude venovaná USA, ktoré chcú od tejto dohody odstúpiť. (čtk)
Podľa OSN hrozí nedodržanie parížskej klimatickej dohody, množstvo emisií skleníkových plynov by mohlo v roku 2030 prekročiť stanovenú úroveň o 30 %. (čtk)
Pápež František dnes nepriamo kritizoval USA za to, že odstúpili od Parížskej klimatickej dohody. „Dôsledky klimatickej zmeny pozorujeme každý deň. Vďaka vede vieme, ako tento problém riešiť. Medzinárodné spoločenstvo k tomu vypracovalo aj právny rámec, napríklad Parížsku dohodu, od ktorej niektorí, bohužiaľ, odstúpili,“ povedal v Ríme. (fao, čtk)
Macron tvrdí, že s Trumpom pokračuje v diskusii o návrate k parížskej klimatickej dohode. Francúzsky prezident však dodal, že odmieta rokovania o zmene podmienok, ktoré žiadajú USA. (reuters)
Trumpov ekonomický poradca potvrdil, že USA odstupujú od Parížskej klimatickej dohody. Dodal, že Američania sú ochotní rokovať o zmenách, ktoré by priniesli lepšie podmienky pre USA. (reuters)
Biely dom v noci na nedeľu oznámil, že na rozhodnutí USA odstúpiť od parížskej klimatickej dohody sa nič nezmenilo. USA sa z klimatickej dohody sťahujú dovtedy, kým sa k nej opäť budú môcť pripojiť za podmienok, ktoré budú pre USA oveľa prijateľnejšie. (usa today)
Francúzsko pripravuje samit venovaný klimatickým zmenám. Dva roky po podpise Parížskej klimatickej dohody chce na ňom zhodnotiť doterajší pokrok a diskutovať o financovaní nevyhnutnom na naplnenie dohody. (čtk)
Americkí vedci nesúhlasia s Trumpovými tvrdeniami o globálnom otepľovaní. Odborníci z celkovo 13 federálnych agentúr spoločne vyhlásili, že ku globálnemu otepľovaniu „jednoznačne“ prispieva ľudská činnosť. (ap)
USA oficiálne oznámili OSN záujem o odstúpenie z dohody o klíme. Tento krok však neznamená oficiálny začiatok procesu samotného odstúpenia. (ap)
Za zmenu klímy môže len stovka spoločností, ktoré zodpovedajú za 71 percent svetových emisií. Správa analytickej organizácie Carbon Disclosure Project v spolupráci s Inštitútom pre klimatické zmeny potom ukazuje na relatívne malú skupinu producentov fosílnych palív, akými sú napríklad Shell, Exxon či Gazprom.
Kalifornia v pondelok predĺži do roku 2030 platnosť zákona o ochrane klímy, ktorý obmedzuje emisie skleníkových plynov a prikazuje priemyslovým podnikom žiadať povolenie na vypustenie každej tony oxidu uhličitého do ovzdušia. (čtk)
Podľa Macrona by sa Trump mohol vrátiť ku klimatickej dohode. Americký prezident mi povedal, že sa bude snažiť v najbližších mesiacoch nájsť riešenie, vyhlásil Francúz.
Donald Trump naznačil možnosť zmiernenia odmietavého postoja k parížskej klimatickej dohode, od ktorej jeho administratíva odstúpila. Trump počas návštevy Paríža vyhlásil, že ohľadom dohody „by sa niečo mohlo stať“.
Kalifornský guvernér Jerry Brown a newyorský exstarosta Michael Bloomberg ohlásili plán, ktorý by mohol napomôcť dodržaniu záväzkov USA vyplývajúcich z parížskej dohody o klíme vypovedanej prezidentom Trumpom. Plán má zastrešiť ekologické iniciatívy jednotlivých amerických štátov, miest, podnikov a univerzít. (la times)
Parížsku klimatickú dohodu podporilo 19 z 20 krajín G20. V nemeckom Hamburgu na samite G20 vyhlásili, že chcú dohodu rýchlo implementovať. Vzali na vedomie odlišný názor USA. Zároveň sa všetky krajiny prihlásili k voľnému obchodu.
Vladimir Putin považuje klimatickú dohodu za základ dlhodobej spolupráce. Rusko dohodu podpísalo, zatiaľ ju však neratifikovalo. Putin minulý mesiac povedal, že svetové spoločenstvo má stále dosť času na to, aby dohodu realizovalo, a to aj napriek neúčasti USA. (čtk)
Odstúpenie Spojených štátov od klimatickej dohody môže posilniť Čínu. Hoci rozhodnutie Washingtonu je poľutovaniahodné, pravdepodobne nebude mať žiadne veľké negatívne dôsledky na boj proti klimatickým zmenám, aspoň nie v krátkodobom horizonte. (euractiv)
Spojené štáty zrejme ciele parížskej dohody o klíme nakoniec splnia napriek tomu, že prezident Donald Trump 1. júna oznámil odstúpenie USA od zmluvy. V Lisabone to v pondelok vyhlásil generálny tajomník OSN António Guterres.
Barack Obama v sobotu zdôraznil dôležitosť Parížskej klimatickej dohody. Počas svojho prejavu v Indonézii vyhlásil, že dohoda môže priniesť pozitíva aj bez amerického líderstva. (ny times)
Európski členovia G20 sa v Berlíne vyslovili za spĺňanie parížskej dohody o klíme a za medzinárodný obchod bez protekcionizmu. Na spoločnej tlačovej konferencii sa tak okrem iných vyjadrili nemecká kancelárka Merkelová a francúzsky prezident Macron. (telegraph)
EÚ je odhodlaná rýchlo presadiť parížsku klimatickú dohodu OSN z roku 2015. Večer sa na tom v Bruseli zhodli lídri štátov. (čtk)
S rozhodnutím prezidenta Donalda Trumpa odstúpiť od klimatickej dohody súhlasí len necelá tretina Američanov. Vyplynulo to z prieskumu verejnej mienky.
Krajiny EÚ dnes potvrdili, že budú naďalej napĺňať klimatickú dohodu z Paríža. Od dohody sa začiatkom mesiaca rozhodli odstúpiť USA. (čtk)
Europarlament v prvom čítaní schválil obmedzovanie emisií skleníkových plynov od roku 2018. Nová legislatíva má EÚ pomôcť dosiahnuť zníženie emisií do roku 2030 o 30 % oproti úrovni z roku 2005 v súlade s parížskou dohodou. (čtk)
Europoslanci tvrdo kritizovali rozhodnutie Donalda Trumpa o odstúpení od parížskej klimatickej dohody. Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker povedal, že krok USA neznamená koniec dohody a že EÚ o žiadnom z jej 29 článkov nebude znovu rokovať. (europa.eu)
Nemecká ministerka životného prostredia Barbara Hendricksová v snahe povzbudiť Američanov v boji proti klimatickým zmenám vyhlásila, že klíma vydrží dlhšie ako prezidentovanie Donalda Trumpa.
Francúzsky prezident Macron zverejnil na Facebooku odkaz na web s názvom Make Our Planet Great Again. Na stránke v angličtine sa môžu registrovať vedci a odborníci na klímu a životné prostredie, ktorí chcú vo svojom výskume pokračovať vo Francúzsku. Macron predstavil stránku ani nie týždeň po tom, čo Trump odstúpil od parížskej klimatickej dohody.
Miloš Zeman obhajuje Trumpovo odstúpenie od klimatickej dohody. „Ak Donald Trump pred voľbami oznámil, že odstúpi od parížskej dohody, tak považujem za korektné, ak to po voľbách urobí. To nie je otázka, či je tá dohoda dobrá, alebo správna, alebo zlá, ale či sa majú alebo nemajú plniť predvolebné sľuby,“ doplnil. (čtk)
Donald Trump odstúpením od klimatickej dohody nevracia Spojené štáty do stredoveku, ako tvrdia pri zveličení jeho kritici. No, možno trochu áno, ale len v tom, ako nedokáže/nechce rozlišovať medzi vedou a poverami. Píše Peter Morvay.