
Kolúzna väzba
Minúta po Minúte
Prezidentka Zuzana Čaputová dnes podpísala novelu Trestného poriadku a zmeny pri kolúznej väzbe. Tá hovorí, že ak nie je preukázané kolúzne správanie obvineného, základná dĺžka trvania kolúznej väzby má byť päť mesiacov. (tasr)
Poslanci schválili návrh Márie Kolíkovej na zmeny pri kolúznej väzbe. Ak nepreukážu kolúzne správanie obvineného, základná dĺžka trvania kolúznej väzby má byť päť mesiacov. Zároveň v tomto prípade nemá byť možné ani jej ďalšie predĺženie.
Parlament rokuje o zmene podmienok kolúznej väzby. Návrh predložila ministerka spravodlivosti Mária Kolíková po dohode s hnutím Sme rodina. Podľa predsedu parlamentu Borisa Kollára dohoda platí a žiadne prekvapenie sa pri hlasovaní neočakáva.
Hrozí, že parlament nebude v júli na mimoriadnej schôdzi uznášaniaschopný a nebude môcť schváliť novelu týkajúcu sa kolúznej väzby. Potvrdila to poslankyňa Za ľudí Vladimíra Marcinková. „Máme nejaký harmonogram schôdzí, ľudia si podľa neho plánujú dovolenky a ak sa vyskytne nejaká mimoriadna schôdza, tak je normálne, že to všetkým nemusí zapadať do plánov.“ Boris Kollár to podľa nej zvládne.
Parlament posunul do druhého čítania novelu trestného poriadku, ktorá v niektorých prípadoch obmedzuje kolúznu väzbu na päť mesiacov. Novelu podporilo 79 zo 125 prítomných poslancov.
Rozprava k novele o zmenách podmienok kolúznej väzby sa skončila. Bola krátka a trvala len zhruba 45 minút. O posunutí návrhu do druhého čítania sa bude hlasovať dnes po 17.00.
Poslanec Smeru Boris Susko v rozprave hovorí, že treba skrátiť nielen kolúznu, ale aj ostatné druhy vyšetrovacej väzby. Tvrdí, že podľa Kolíkovej návrhu sa vlastne podmienky kolúznej väzby sprísňujú.
V rozprave ku kolúznej väzbe vystupuje ako prvý poslanec OĽaNO Lukáš Kyselica. Vraví, že s ňou súhlasí, podľa neho je však potrebná komplexná reorganizácia väzenstva aj skrátenie procesu vyšetrovania.
Parlament začína rokovať o novele trestného poriadku, ktorá upravuje pravidlá kolúznej väzby. Uvádza ho ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Vraví, že novelou chcú upravovať práva obvinených. Do rozpravy sa prihlásili dvaja poslanci.
Z kolúznej väzby po zmene zákona nevyjde predčasne nikto. Novela ministerky Kolíkovej je už v parlamente, rokovať sa o nej začne na najbližšej schôdzi po odvolávaní ministra Mikulca. Sme rodina svoj poslanecký návrh zatiaľ z parlamentu nestiahla.
Vláda odsúhlasila skrátenie základnej dĺžky trvania kolúznej väzby. Ak nie je preukázané kolúzne správanie obvineného, väzba by mohla trvať päť mesiacov. Zároveň v tomto prípade nemá byť možné ani jej ďalšie predĺženie.
Boris Kollár a Mária Kolíková sa dohodli na úprave kolúznej väzby, Sme rodina stiahne svoj poslanecký návrh. Do Národnej rady pôjde vládny návrh zákona, ktorý má dnes prejsť vládou. Počíta sa v ňom so skrátením lehoty kolúznej väzby zo siedmich na päť mesiacov. Obaja skonštatovali, že urobili ústupky.
Naživo: Ministerka spravodlivosti a predseda parlamentu o kolúznej väzbe.
SaS sa stále nedohodla s Matovičom a hrozí, že neprejde navýšenie rozpočtu. Pokiaľ nedôjde k dohode do utorka (dnes) do 13.00, SaS zvýšenie rozpočtu nepodporí. Rysuje sa však dohoda na úprave kolúznej väzby.
Dohoda na kolúznej väzbe medzi Máriou Kolíkovou a Sme rodina stále nie je, potvrdil v televízii Markíza Boris Kollár. Na otázku, či by zahlasovali aj za taký návrh, ktorý by nezaručil prepustenie Vladimíra Pčolinského, povedal, že „to s tým nemá nič spoločné“.
Predseda parlamentu Boris Kollár sa ospravedlnil za svoje emotívne vystúpenie v Národnej rade ku kolúznej väzbe. V ňom zaútočil aj na ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí). Kollár v televízii Markíza potvrdil, že sa Kolíkovej ospravedlnil.
Richard Takáč zo Smeru opäť obvinil ministerku spravodlivosti z klamstva pri počte obvinených v kolúznej väzbe. Mária Kolíková aj pri odvolávaní hovorila, že takí sú siedmi. Takáč hovorí, že ich je vyše 130. Kolíková však hovorila o počte obvinených, ktorí sú vo väzbe len z kolúznych a nie iných dôvodov. Takých je sedem.
Ak sa téma kolúznej väzby stane dôvodom na odchod Za ľudí z koalície, SaS odíde tiež, potvrdil Richard Sulík v televízii TA3. „Ak by odišla strana Za ľudí, budeme ju nasledovať.“
Video: Rozhovor Moniky Tódovej s Ivanom Fiačanom. Predseda Ústavného súdu hovorí, či sudca môže povedať, že sa hanbí za iných sudcov, ako vnímal odstúpenie Mojmíra Mamojku, aj či bude rozhodnutie o referende apolitické.
Väčšinu ústavných sťažností väzobne stíhaných ľudí Ústavný súd odmietne, tvrdí predseda súdu Ivan Fiačan. On sám takto odmietol sťažnosť Zoroslava Kollára, teraz má na stole sťažnosť Norberta Bödöra. Z činnosti pre zločineckú skupinu obžalovaný advokát Martin Ribár bol podľa neho vo väzbe príliš dlho.