
Denník N v Komárne
- PODUJATIA V DOME MATICE SLOVENSKEJ V KOMÁRNE
- 28. september o 19:00 - Ako Slovensko zvláda tretiu vlnu. Diskusia s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským a epidemiologičkou Alexandrou Bražinovou LÍSTKY (Vstup s potvrdením o očkovaní. Ďakujeme.)
- 29. september o 18:00 - Maďarskí politici o spájaní a o slovenských Maďaroch. Diskutujú bývalý predseda SMK a Mosta-Híd Béla Bugár, poslanec OĽaNO György Gyimesi, predseda hnutia Spolupatričnosť Szabolcs Mózes LÍSTKY (Vstup s potvrdením o očkovaní. Ďakujeme.)
- 5. október o 18:00 -Diskusia N v maďarčine - Monika Filipová a Kálmán Petőcz o slovenských Maďaroch a južnom SlovenskuN Vita /magyar nyelvű beszélgetés/ - Petőcz Kálmán és Filip Mónika a szlovákiai magyarokról és Dél-Szlovákiáról LÍSTKY/JEGYEK (Vstup s potvrdením o očkovaní / Belépés oltási igazolvánnyal)
Minúta po Minúte
Protiinflačný balík vlády znamená výpadok pre rozpočet Komárna vo výške dvoch miliónov eur, tvrdí primátor Béla Keszegh. Mesto sa preto rozhodlo, že s cieľom ušetriť vypnú verejné osvetlenie v niektorých častiach mesta medzi polnocou a piatou ráno. (napunk)

Zasmiali by sa Maďari na seriáli Susedia a na komolení maďarčiny slovenčinou? Prečo sa Slováci dokážu zabaviť na komolení slovenčiny maďarčinou, pýta sa odborníčka na maďarský jazyk Katarína Misadová. V rozhovore vysvetľuje, v čom je pre nás maďarčina náročná na učenie a aký jazyk by sme potrebovali ovládať, aby nám to šlo ľahšie.
Jedno z najsilnejších zemetrasení zaznamenaných v strednej Európe bolo v roku 1763 v Komárne: padali veže kostolov, zahynuli desiatky ľudí. „Zamýšľame sa, prečo je v okolí Komárna 150 rokov relatívny seizmický pokoj, lebo to znamená, že to napätie sa niekde kumuluje a raz sa uvoľní,“ hovorí Róbert Kysel z SAV.

Šéf Matice slovenskej v Komárne Jozef Černek odstavil politiku a hovorí, že chybou bolo spojenie so Slotom či Mečiarom. „Aby som nevyzeral ako hrdina, nie vždy to tu bolo idylické a mal som aj strach. V čase konfliktov o sochu mi poškriabali auto, a keď sa pred Maticou chystala bitka kotlebovcov a Jobbiku, tak som schytal aj ja. Aj to bol jeden z dôvodov, prečo som si povedal, že tento dom musíme odpolitizovať.“
Za Maticu slovenskú v Komárne sa prihovárajú aj miestni Maďari; odstavili tam politiku a sústredili sa najmä na divadelný a tanečný súbor. Ku koncu roku matičiarskemu domu a súborom v ňom hrozí krach, ministerku kultúry na pomoc presviedčal aj primátor mesta Béla Keszegh.
Trang Nguyen Thu alebo slovenským menom Erika je druhogeneračnou Vietnamkou z Komárna, vie po slovensky aj po maďarsky a rozpráva, aké to je vyrastať na Slovensku s množstvom kultúrnych rozdielov: „Nemám povahu vietnamských žien, ktoré sú skôr podriadené a potláčajú svoju svojráznosť.“
Ostrov Veľký Lél neďaleko Komárna sa otvára turistom, neďaleko na brehu je kemp, po ostrove sa môžete previezť na koči alebo ho oboplávať na člne. „Kedysi ľudia do krajiny Podunajska zasiahli nesprávnym spôsobom, vysušili ju, odklonili vodu, odkanalizovali a narušili prírodné procesy. Dnes jej vraciame riečnu dynamiku a pôvodný život,“ hovorí ochranárka Andrea Froncová z organizácie BROZ.

Hai Nguyen Cong prišiel na Slovensko v roku 1981 z dediny na severe Vietnamu na základe toho, že mal veľmi dobré známky. V Komárne pracoval najskôr v lodenici, potom predával textil a napokon mal vlastné bistro. Lodenice pritiahli do mesta pomerne veľkú vietnamskú komunitu.

Obyvatelia Komárna a Komáromu hovoria, že ľudia sú k sebe tolerantní a necítiť slovensko-maďarské napätie. To skôr v Bratislave na Kramároch mi prepichli pneumatiky na aute a nadávali mi do sprostých Maďariek, hovorí Viktória Kravcová, ktorá žije v Komárne a pracuje v Komárome.

Najväčší ostrov na Dunaji oživili ochranári tým, že tam vrátili vodu. Stretnete tam vodné byvoly, bobry, rybárika, takmer na každom kroku sa tam pasú zvieratá.

Keď Maroš Kudlík v puberte prišiel o nohu, myslel si, že ani nebude chodiť medzi ľudí. Dnes už to, čo sa mu stalo, vníma ako plus. „Spoznal som ľudí, ktorých by som inak nespoznal, a nevymenil by som ich za žiadnu nohu. Hlavne vďaka športu,“ hovorí Kudlík, ktorý dnes na cvičenie motivuje aj zdravých.

Maroš Kudlík sa ako tínedžer trikrát liečil na rakovinu, pre ktorú mu museli amputovať nohu. „Už vtedy, keď mi vzali nohu, som si povedal, že som človek s najpevnejšou vôľou na svete, a keď si poviem, dokážem všetko,“ hovorí. Vlani s barlami zdolal Ultra Spartan Race. Budúci rok chce vyliezť na Gerlach a zvládnuť Košický maratón.
Komárno je výnimkou na nezaočkovanom juhu, pomohlo správne načasovanie, široká spolupráca, ale aj jazyková bariéra. V Maďarsku je naprieč spoločnosťou a aj medzi politickými špičkami veľká podpora očkovacej kampane a spochybňovanie očkovania je oveľa menej výrazné. „Je to asi tak, že sme predbehli hoaxy,“ hovorí tiež riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška.
V Uhorsku fungovalo niečo ako dnešné výmenné študijné pobyty. Slovenské a nemecké rodiny z Kežmarku alebo Brezna posielali svoje deti „za maďarským slovom“ do Miškolca alebo do Komárna – aj do rodiny spisovateľa Móra Jókaia. „Dolnozemci“ uprednostňovali pri štúdiu nemeckého jazyka Spiš. A študentov slovenčiny prijímali trenčianske rodiny, píše József Demmel.
Unikátnu historickú pamiatku – pevnosť v Komárne – sovietska armáda premaľovala na červeno. V rokoch 1968 bola mikrokozmom, keďže bežní vojaci z nej nesmeli vychádzať. Počet vojakov a ich rodín tam dosahoval 5- až 30-tisíc.

Najvýznamnejší maďarský spisovateľ svojej doby Mór Jókai z Komárna vo svojich dielach parodoval štúrovcov. „Negatívnym hlavným hrdinom jeho románu Smutné dni je Tomáš Bodza. Toto meno je paródiou na Michala Miloslava Hodžu, pri stvárnení ktorého sa však autor z väčšej časti inšpiroval Ľudovítom Štúrom,“ píše historik József Demmel (text vydávame aj po maďarsky).

Čistota vody v Dunaji teraz a pred 45 rokmi sa nedá porovnať, zhoršuje sa, hovorí potápač Ladislav Csukás, ktorý má za sebou tisíce ponorov a v 90. rokoch pomáhal s filmom pre legendárneho oceánografa Jacquesa Cousteaua. „Film o Dunaji natáčali najskôr v Maďarsku, no tam sa im voda nepáčila, tak prišli sem. Ja som im ukázal naše miesta,“ vraví v rozhovore.
Pevnosť v Komárne je po 20 rokoch, počas ktorých ju obývala sovietska armáda, stále v zlom stave. Stopy po vojakoch sú v nej viditeľné dodnes – nápisy v azbuke, vyobrazenia vojakov a techniky sú stále na stenách. Oprava pamiatky bude stáť milióny a potrvá roky.

Pri Komárne prejde denne cez hranicu odhadom aj štyritisíc pendlerov, skôr jazdia zo Slovenska do Maďarska ako naopak. Pracovať chodia napríklad aj do Suzuki v Ostrihome alebo do viacerých firiem v meste Tatabánya – a aj cez most do Komáromu.

Béla Bugár po 19 rokoch od vzniku druhej Dzurindovej vlády hovorí, že prepustil post predsedu parlamentu KDH a uprednostnil vznik prvej menšinovej univerzity v Komárne. „Predsedom parlamentu môže byť človek najdlhšie štyri roky, ale ak univerzita bude fungovať dobre, bude tu naveky,“ vraví Bugár.