Konflikt na Ukrajine

Marek Bažík

Nemecký minister zahraničia Sigmar Gabriel si vyslúžil ostrú kritiku Ukrajiny, keď pripustil zrušenie sankcií voči…

Minúta po minúte

Ukrajinský prezident Porošenko varoval pred politikmi na Západe usilujúcimi sa o zmiernenie sankcií proti Rusku. „Dokonca aj teraz, po tisícoch obetiach zavinených Ruskom v Donbase, po tragédii letu MH17, Sýrii a Salisbury, zostáva na Západe veľa ľudí túžiacich pozrieť sa Putinovi do duše, alebo neviem kam ešte. Zaujímalo by ma, čo tam chcete vidieť? Všetko je i bez toho všetkým na očiach.“ (čtk)

Moskva obvinila Kyjev zo spolupráce s Islamským štátom pri organizovaní teroristických útokov na východe Ukrajiny. „Ukrajinské tajné služby verbujú členov Islamského štátu na likvidáciu povstaleckých vodcov,“ uviedla ruská kontrarozviedka FSB. (čtk, tass)

Na Donbase sa ukrajinská armáda a separatisti dohodli na ďalšom prímerí, ktoré sa má začať o týždeň v súvislosti so začatím školského roka. Od začiatku konfliktu v roku 2014 bolo vyhlásených už 21 prímerí, väčšinu z nich bojujúce strany porušili už v prvých hodinách. (čtk)

Ukrajinská armáda zadržala Rusa, ktorý v oblasti bojov medzi vládnymi jednotkami a proruskými separatistami nakrúcal ich pozície. Muž tvrdí, že je turista. (čtk)

Na východe Ukrajiny zahynul ukrajinský vojak a ďalší štyria utrpeli zranenia, keď ich vozidlo zasiahla protitanková riadená strela odpálená proruskými separatistami. (interfax)

Ukrajina zvažuje zrušenie železničných spojov s Ruskom. Návrh predložil minister pre infraštruktúru Volodymyr Omeljan ako jednu z ďalších reakcií na anexiu Krymu a ruskú podporu radikálom na východe Ukrajiny. (čtk)

Zahraničný výbor by mal už na budúci týždeň odmietnuť legitimizáciu anexie Krymu. Jediným bodom rokovania, ktoré iniciovala predsedníčka výboru Katarína Cséfalvayová z Mosta, má byť prijatie stanoviska, ktorým poslanci reagujú na cestu Petra Marčeka. (tasr)