Konflikt na Ukrajine

  • vojnový konflikt na východe Ukrajiny v roku 2014 po ruskej anexii Krymu
  • proruskí separatisti s podporou Kremľa za pomoci ruskej armády obsadili veľkú časť Luhanskej a Doneckej oblasti
  • vyžiadal si vyše 10-tisíc obetí
  • prímerie dohodnuté po takzvaných Minských rozhovoroch v roku 2015 sa dodržiava sporadicky
  • v oblasti stále pretrváva ťažká humanitárna kríza
Marek Bažík

Nemecký minister zahraničia Sigmar Gabriel si vyslúžil ostrú kritiku Ukrajiny, keď pripustil zrušenie sankcií voči...

Minúta po minúte

Dvaja separatisti na východe Ukrajiny sa stali obeťami mín, ktoré predtým položili ich spolubojovníci. Jeden zahynul, druhý utrpel zranenia, obaja sú Rusi, tvrdí Kyjev, podľa ktorého ide o ďalší dôkaz ruskej prítomnosti na bojisku. (čtk)

Bieloruský prezident Alexander Lukašenko je pripravený vyslať na východ Ukrajiny 10-tisíc vojakov, ktorí by tam ako mierové sily usilovali o urovnanie donbaskej krízy. Misia by podľa neho bola čisto neutrálna, museli by ju však schváliť v Kyjeve aj v Moskve. (čtk)

Ukrajinský súd odsúdil za vlastizradu dvoch vojakov z Krymu. Poddôstojníci, ktorí po anexii prešli do ruských služieb, dostali 13 a 14 rokov. Ich obhajoba dúfa, že sa dvojicu podarí vymeniť za Ukrajincov väznených v Rusku. (čtk)

Na ukrajinské územie nesmie momentálne vstúpiť 16 rakúskych občanov. Dôvodom tohto opatrenia, ktoré sa vzťahuje i na poslanca rakúskeho parlamentu z radov FPÖ Axela Kasseggera, je podľa SBU zväčša ilegálna návšteva Krymu alebo „okupovaného územia“ na východe Ukrajiny. (tasr)

Na Krym prišla delegácia poslancov nemeckej strany AfD. Napriek nemožnosti ovplyvniť dianie chcú s miestnymi poslancami diskutovať o možnostiach zrušenia sankcií uvalených na Rusko a uznania tohto územia za ruské. (tasr)

Ukrajinský vojak v stredu zomrel v prestrelke s proruskými separatistami na východe Ukrajiny, ďalší dvaja vojaci utrpeli zranenia pri ostreľovaní z mínometov. Oznámilo to ukrajinské ministerstvo obrany. (čtk)

Ukrajina vyskúšala vlastnú strelu s plochou dráhou letu. Šéf bezpečnostnej rady Oleksandr Turčynov dolet strely nespresnil, len uviedol, že zodpovedá medzinárodným záväzkom Ukrajiny. (čtk)

Rusko už nevylučuje možnosť nasadenia mierovej misie OSN v Donbase vrátane rusko-ukrajinskej hranice, oznámil v pondelok osobitný predstaviteľ USA pre Ukrajinu Kurt Volker. „Chceli by sme vidieť širší mandát pre mierové sily než len na ochranu pozorovateľov,“ povedal. (tasr)

Ukrajina tvrdí, že separatisti na Donbase ostreľovali mesto Dokučajivsk, ktoré nie je pod kontrolou ukrajinskej armády, aby zvalili vinu na Kyjev. Podľa nepotvrdených správ si ostreľovanie vyžiadalo civilné obete. (interfax)

V Donbase zahynuli dvaja ukrajinskí vojaci a ďalší piati utrpeli zranenia pri výbuchu výzbroje po nabehnutí na neznáme výbušné zariadenie. (unian)

Ministri zahraničia Ukrajiny a Ruska telefonovali o možnosti výmeny zajatcov a o prípadnej misii OSN na východe Ukrajiny. „Pozície sú veľmi vzdialené,“ uviedol ukrajinský minister Pavel Klimkin. (čtk)

Vladimir Putin vyhlásil, že chce vrátiť Ukrajine vojenskú techniku z anektovaného Krymu. Poznamenal však, že ukrajinské zbrane sú v „žalostnom stave“. (čtk)

Ukrajinskí agenti zadržali bývalého ministra zdravotníctva proruskej regionálnej vlády na Kryme. Pjotr Michalčevskij je podozrivý z toho, že sa priamo podieľal na vytvorení nezákonných mocenských orgánov na okupovanom polostrove. (čtk)

Nemecký minister zahraničia Sigmar Gabriel sa vyslovil za „robustnú“ mierovú misiu OSN na ukrajinskom Donbase. Podľa neho je jediným spôsobom, ako zaistiť dodržiavanie prímeria. Rokovania s Ruskom však označil za náročné. (dpa)

Nemecký minister zahraničia Gabriel v Kyjeve zdôraznil nutnosť plniť mierové dohody z Minska. Ukrajinský minister Klimkin sa posťažoval na nemecké firmy pôsobiace na Kryme. (čtk)

Ďalšia výmena zajatcov na východe Ukrajiny by mohla byť do dvoch mesiacov. Prvá fáza sa uskutočnila 27. decembra, ukrajinské úrady prepustili 233 ľudí, rebeli zasa 73 zajatcov. (tasr)