Denník N

Kontrola listov poslancom

Články

Minúta po Minúte

Kancelárovi Národnej rady hackli email. V mene Daniela Guspana si niekto píše s kanceláriami parlamentov v Únii a žiada od nich peniaze. Prípad rieši polícia, Kancelária Národnej rady už oslovila dotknuté parlamenty Únie. Ide podľa nej o útok na bezpečný chod parlamentu a snahu o diskreditáciu Guspana v zahraničí.

Predseda parlamentu Andrej Danko opozičných poslancov v televízii vyzval, nech si založia vlastný P.O.Box, keď neveria „ženičkám, ktoré pracujú v parlamente“.

Opoziční poslanci Dostál, Osuský, Zimenová a Dubačová poslali ombudsmanke podnet pre možné porušenie listového tajomstva, ku ktorému údajne došlo v Kancelárii Národnej rady. (tasr)

V nedeľňajšej relácii V politike na TA3 budú diskutovať Andrej Danko z SNS, Jaroslav Paška z SNS a Eugen Jurzyca z SaS. Témami budú odvolávanie Danka, francúzske voľby či nárast extrémizmu.

„Moja jazva mi je prednejšia ako niektorí krikľúni v opozícii,“ povedal predseda Národnej rady Andrej Danko pri vysvetľovaní, prečo bol od minulého týždňa až do tohto na dovolenke po náročných pracovných týždňoch.

Nikto v Národnej rade podľa predsedu parlamentu Andreja Danka neotváral listové zásielky účelovo, aby poškodil poslancom opozície. Za vyjadreniami o úmysle vidí politický útok.

„Verejne vyhlasujem, že som žiadne listy nekázal otvárať, nečítal. Že som nikdy nenahrával rozhovory kolegov a neprikázal odpočúvať,“ povedal predseda SNS a predseda parlamentu Andrej Danko k téme otvárania listov poslancom. „Ak by som si bol vedomý, alebo by mi bolo dokázané, že som skutky, z ktorých som bol obvinený, spáchal, odídem sám.“

Andrej Danko ohlásil na 14.00 tlačovku, kde bude reagovať na neúspešný pokus opozície o jeho odvolanie.

Úrad vlády ohlásil na 11.30 tlačovku po rokovaní koaličnej rady, nespresnil však, kto sa na nej zúčastní.

Matovič si myslí, že kancelár Daniel Guspan nie je hlavný zodpovedný za otváranie pošty poslancov. Hovorí, že v tomto prípade išlo o trestný čin a mala by ho vyšetriť polícia.

Boris Kollár hovorí, že pri otváraní listov v Národnej rade boli v prvom rade porušené práva občanov, ktorí sa s dôverou obracali na poslancov. A nikto im nebol schopný povedať ani slovo „prepáčte“.

Nicholsonová kritizuje aj to, že Danko o svojej dovolenke neinformoval ani ju, ako podpredsedníčku parlamentu, ktorá je v určitých prípadoch jeho zástupkyňou. Predseda parlamentu je podľa nej osobne zodpovedný prinajmenšom za to, že poslancom dopredu neoznámil otváranie ich pošty.