
Korupcia na žilinských súdoch
Minúta po Minúte
Ján Slota dostal iba podmienku podľa sudcu Michala Trubana preto, že sa mu nepodarilo dokázať prijatie či odovzdanie úplatku. Vinný je zo zločinu zasahovania do nezávislosti súdu. V prípade uplácania sa sudca odvolal na protichodné výpovede a rozpory. Verdikt nie je právoplatný, rozhodovať bude Najvyšší súd.

Ján Slota nejde do väzenia, hoci ho súd uznal vinným v korupčnej kauze vybavovania rozsudku, dostal dvojročný podmienečný trest. Prokurátor mu navrhoval trest 10 rokov.
Sudca Špecializovaného trestného súdu o hodinu odložil verdikt v korupčnej kauze Jána Slotu, vyhlási ho tak po 14.30. Bývalý predseda SNS avizoval, že na súd osobne nepríde. (rtvs)
Rozsudok v prípade korupcie Jána Slotu vyhlásia v piatok o 13.30 h, prokurátor mu navrhuje za dva skutky celkovo 10-ročné väzenie. Obžalobe čelí za to, že za peniaze vybavoval zníženie trestu na žilinských súdoch u dnes už právoplatne odsúdeného sudcu Pavla Polku.
Exsudca Pavol Polka odsúdený za korupciu dostal pokutu tisíc eur, keďže odmietol na súde vypovedať v úplatkárskom prípade Jána Slotu. Sudca Michal Truban mu pripomenul, že v prípravnom konaní vypovedal a na nezbavenie povinnosti mlčanlivosti sa nesťažoval.
Pojednávanie s Jánom Slotom sudca prerušil do zajtra. Vypovedať by mal svedok Pavol Polka, bývalý žilinský sudca odsúdený za korupciu. Slota sa procesu viac nebude zúčastňovať.
Ján Slota na súde hovoril, že nepotreboval päťtisíc eur, a proces označil za politicky motivovaný. „Verím v nezávislosť súdov,“ povedal bývalý líder SNS obžalovaný z účasti na korupcii a ovplyvňovaní rozhodnutí súdov.
Kľúčovým svedkom v prípade bývalého šéfa SNS Jána Slotu je exsudca Pavol Polka. Práve jemu údajne smerovali úplatky od Slotu, ktorý sa takto snažil vybaviť rozsudok pre svojho známeho. Polka však nie je jediným svedkom obžaloby.

Disciplinárny senát začal rozhodovať o žilinskom sudcovi Danielovi Bérešovi. Návrh proti nemu podala vlani v septembri ministerka spravodlivosti Kolíková, a to v súvislosti s esemeskami, ktoré si sudca písal s dlhoročnou známou. Správy sa týkali sporov, ktoré ako sudca riešil. Ministerka mu navrhla ako trest zníženie platu o polovicu na pol roka.

Špecializovaný trestný súd oslobodil bývalú predsedníčku žilinského krajského súdu Evu Kyselovú. Vinili ju z toho, že brala úplatky za rozhodnutia v prospech páchateľov, jej kolegyňa zo senátu sa priznala. Kľúčovým svedkom bol bývalý sudca Pavol Polka.
Rozsudok v kauze bývalej predsedníčky žilinského krajského súdu Evy Kyselovej vyhlásia až vo štvrtok o 13:00. Informoval o tom sudca Špecializovaného trestného súdu Ján Giertli. Pôvodne malo byť jeho rozhodnutie známe už v stredu ráno.
Rozsudok v procese s expredsedníčkou žilinského krajského súdu Evou Kyselovou by mal byť známy v stredu dopoludnia. Na vtedy odročil proces sudca Ján Giertli. Kyselová popiera, že by brala úplatky za rozhodnutia v prospech páchateľov. „Nedokázaná vina má rovnaký význam ako dokázaná nevina,“ vyhlásila v záverečnej reči a navrhla súdu, aby ju spod obžaloby oslobodil.
Obhajca Ľubomír Hagara navrhol svoju klientku, expredsedníčku Krajského súdu v Žiline Evu Kyselovú, oslobodiť spod obžaloby. V záverečnej reči zopakoval, že celá obžaloba je postavená len na svedectve exsudcu Pavla Polku.
Prokurátor špeciálnej prokuratúry navrhol bývalú predsedníčku Krajského súdu v Žiline Evu Kyselovú uznať za vinnú a potrestať ju za branie úplatkov siedmimi rokmi väzenia s minimálnym stupňom stráženia. Okrem toho pre ňu v záverečnej reči navrhol aj peňažný trest 20-tisíc eur.
Dokazovanie v prípade obžalovanej expredsedníčky žilinského krajského súdu Evy Kyselovej súd ukončil. Proces tak speje ku koncu. Sudca Špecializovaného trestného súdu Ján Giertli vyhlásil krátku prestávku, po ktorej prídu na rad záverečné reči.
Pokračuje pojednávanie s bývalou predsedníčkou Krajského súdu v Žiline Evou Kyselovou. Obžalovaná je z korupcie, vinu odmieta. Doposiaľ na súde vypovedali už všetci svedkovia. Kľúčová výpoveď sa očakávala od Kyselovej bývalého kolegu exsudcu Pavla Polku, ktorý však na súde odmietol vypovedať.
Prípad sudkyne Evy Kyselovej, ktorá je obžalovaná z korupcie, pokračuje na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici výsluchom poslednej svedkyne Daniely K., ktorá zaplatila 30-tisíc za zníženie trestu pre dcéru. Kyselovú osobne nepozná a nevie, či časť z jej úplatku skončil práve u nej.
Manželia Kubenovci použili na úplatok za zníženie trestu pre syna úspory na pohreb, požičali si od príbuzných a aj z banky. Celkovo vyplatili 20-tisíc eur. Mária Kubenová na súde s bývalou predsedníčkou Krajského súdu v Žiline Evou Kyselovou vypovedala, že peniaze odovzdala Františkovi Tóthovi.

Bývalá žilinská sudkyňa Mária Urbanová odmietla počas pojednávania s jej niekdajšou kolegyňou Evou Kyselovou vypovedať. Na otázky novinárov, prečo sa takto rozhodla, neodpovedala. „Dnes to nie je o mne,“ reagovala.
Pokračuje pojednávanie s bývalou predsedníčkou Krajského súdu v Žiline Evou Kyselovou. Obžalovaná je z brania úplatkov, ona vinu odmieta. Dnes by mala na súde vypovedať jej bývalá kolegyňa Mária Urbanová.