
Marian Kotleba
Články
Minúta po Minúte
Ak by existoval liberálny fašizmus, Mazurek a Kotleba by boli jeho typickými predstaviteľmi, hovorí odborník na krajnú pravicu Tomáš Nociar. Vraví tiež, že Uhríkova Republika sa snaží o „dedémonizáciu“ podobne ako Švédski demokrati, ktorí pôvodne vzišli z neonacistického podhubia. Teraz sú vo Švédsku druhou najsilnejšou stranou.
Otec útočníka zo Zámockej Juraj Krajčík neverí, že by jeho syn bol schopný vraždiť. Povedal to v online rádiu, ktoré prevádzkuje Kotlebova ĽSNS. Krajčík si myslí, že jeho syna musel k vraždeniu niekto zmanipulovať, o synovi hovorí ako o „zneužitej obeti“.
Marian Kotleba povedal, že hlasovanie o prelomení veta bolo hlasovaním proti liberálom a ich „chorému videniu sveta“. Predseda ĽSNS zároveň skritizoval samosprávy, ktoré upozorňovali na to, že im štát vezme peniaze z rozpočtov na zaplatenie prorodinného balíčka.
Je mi jasné, prečo Smer, ĽSNS, Republika odignorovali prejav ukrajinského prezidenta Zelenského v parlamente – nesedí im farba jeho mena, píše v Udalostiach týždňa Ján Štrasser. „Fico a spol. by privítali niečo červenšie, Kotleba a Uhrík a spol. niečo hnedšie. No všetci traja sa zhodnú na červenohnedom Putinovi.“
Snem ĽSNS potvrdil Mariana Kotlebu vo funkcii šéfa strany. Kotleba sa vzdal funkcie po svojom odsúdení a strate poslaneckého mandátu začiatkom apríla. (tasr)

Mariana Kotlebu nepustili do parlamentu, vedenie Národnej rady mu ukázalo oznámenie, že mu právoplatným rozsudkom mandát zanikol a má vrátiť poslaneckú kartičku. Kotleba následne z budovy parlamentu odišiel.
Marian Kotleba sa snaží dostať na rokovanie parlamentu, aj keď mu po odsúdení zanikol poslanecký mandát. „Idem do práce,“ oznámil Kotleba novinárom s tým, že mu neprišiel žiaden oficiálny papier o zániku mandátu.
OĽaNO ani Za ľudí nepodporia prípadný opätovný vznik klubu ĽSNS. Ten zanikol po tom, ako jeho predsedovi Marianovi Kotlebovi zanikol poslanecký mandát.
Kotlebova ĽSNS vníma zrušenie svojho klubu v parlamente ako krok „protinárodnej vlády“ voči opozícii. „Toto rozhodnutie, pod ktoré sa podpísal maďarský podpredseda parlamentu Gábor Grendel, je nezákonné, pretože vychádza z nesprávnej skutočnosti, že zanikol poslanecký mandát predsedu ĽS Naše Slovensko Mariana Kotlebu,“ píše strana v stanovisku.
Ďalším krokom by malo byť rozpustenie ĽSNS, píše Roman Pataj po tom, ako Kotleba už nie je poslancom Národnej rady. „Keby štát kotlebovcov zakázal, ale mazurekovcov nechal tak, výsledok by bol nulový až záporný,“ dodáva.

Marian Kotleba prišiel o mandát poslanca, tým zaniká aj poslanecký klub ĽSNS. Členovia ĽSNS sa tak stávajú nezaradenými poslancami, oznámil podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽaNO), ktorý podpísal rozhodnutie v zastúpení predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina).
Na otázku, či by mal byť Maroš Žilinka odvolaný, Eduard Heger odpovedal, že ho jeho správanie mrzí a že sa z generálneho prokurátora stáva „hrdina dezinfowebov“.
Neonacista by rád zostal v parlamente demokratického štátu, píše Newsfilter. „Kým pred týždňom sa schoval za vlastné dieťa, pretože sa bál, že ho zo súdu odvedú rovno do väzenia, dnes si vymýšľa nezmyselné právne konštrukcie, pretože má strach, čo s ním bude, keď nebude môcť otravovať vzduch v parlamente. V parlamente štátu, ktorého režim by tak rád zmenil.“
Ústavný právnik Marek Káčer vysvetľuje dôvod, prečo Kotleba o poslanecký mandát príde. „Keďže Kotleba bol odsúdený za úmyselný trestný čin, sú splnené všetky ústavné podmienky na to, aby jeho mandát zanikol.“ Kotleba tvrdí, že o mandát prísť nemusí, pretože dostal iba podmienečný trest, .
Ústavní právnici nesúhlasia s Kotlebovým výkladom Ústavy SR, že mu poslanecký mandát nezanikol, pretože dostal len podmienečný trest. Lídra ĽSNS odsúdili za úmyselný trestný čin, preto v tomto prípade poslanecký mandát zaniká, vysvetľujú právnici. O Kotlebovom „priamom úmysle“ hovoril v rozsudku aj Najvyšší súd.
Predseda ĽSNS Marian Kotleba si chce ďalej uplatňovať poslanecký mandát. Odvoláva sa pritom na ústavu, kde sa v súvislosti so stratou mandátu hovorí aj o podmienečnom treste. Uviedol to v stanovisku, ktoré zverejnil na facebooku.
Súd musel na Kotlebu pozerať ako na prvopáchateľa aj napriek jeho 20-ročnej politickej dráhe, vraví Miroslav Mareš z brnianskej politológie. „Problémom slovenskej justície je skôr to, že nebola schopná potrestať niektoré jeho činy, ktoré boli závažnejšie, vrátane rozdúchavania nenávistných nálad.“
Komentátori Denníka N Zoltán Szalay a Tomáš Gális sú z rozsudku nad Marianom Kotlebom sklamaní. Extrémisti si budú podľa Gálisa dávať viac pozor a nebudú s nacistickou numerológiou pracovať tak ako Kotleba. „Ale od toho, aby boli neonacistami, ich to asi neodradí.“
Demokracia pri Kotlebovi obstála, volanie po drakonickom odsúdení nie je adekvátne, hovorí odborník na extrémizmus Miroslav Mareš. „Hľadať problém v tom, že nebol odsúdený nepodmienečne, a vyvodzovať z toho, že by demokracia bola benevolentná, považujem za chybný názor. Keďže bola konštatovaná vina, rozsudok odstrašovací potenciál má.“
Odsúdenie Kotlebu je podľa zástupcu špeciálneho prokurátora veľmi dobrá správa pre celú spoločnosť. Ladislav Masár hovorí, že exponovaní predstavitelia extrémizmu sa na súde často správajú ako zbabelci a tvária sa, že ani nevedia, prečo tam sú. „Obzvlášť zavrhnutiahodné až perverzné mi prišlo to, že na to zneužil charitatívnu udalosť,“ povedal o Kotlebovi.