
Kotlebovci – ĽSNS
- Kandidátna listina strany Kotlebovci – ĽSNS pre voľby 2023, číslo vo voľbách: 21
- Kontakty: webstránka, Facebook, YouTube
- Transparentný účet kampane: SK47 0900 0000 0052 0076 3670
- História, kauzy
-
-
- október 2000 – vznik Strany priateľov vína, recesistického združenia, ktoré vo voľbách do NRSR v roku 2006 ponúkalo miesto na kandidátke za 50-tisíc korún každému
- máj 2009 – strana sa premenovala na Ľudovú stranu sociálnej solidarity
- február 2010 – stranu prebrali ľudia okolo Kotlebu a jeho bývalej Slovenskej pospolitosti (rozpustenej za protiústavnú činnosť v roku 2006), nový názov Ľudová strana Naše Slovensko
- november 2015 – zmena názvu na Kotleba —Ľudová strana Naše Slovensko, Kotlebovci podávajú trestné oznámenie na výstavu proti holokaustu
- marec 2016 – vo voľbách do NR SR získala ĽSNS 8 % hlasov a dostala sa do opozície, po voľbách sa konalo viacero protestných pochodov za rozpustenie strany
- máj 2019 – vo voľbách do europarlamentu získali 12 % a dva poslanecké mandáty. Strana dlhodobo presadzovala vystúpenie z EÚ, pred voľbami však zmenili rétoriku a vystúpenie z EÚ označili za nereálne
- september 2019 – poslanec ĽSNS Milan Mazurek stratil poslanecký mandát za to, že v roku 2016 sa v rádiu hanlivo vyjadroval na adresu Rómov
- november 2019 – zmena názvu na súčasný názov Kotlebovci — Ľudová strana Naše Slovensko
- február 2020 – vo voľbách do NR SR získala ĽSNS takmer 8 % hlasov a opäť sa dostala do opozície
- pandémia 2020 – 2021 – Kotlebovci nerešpektovali protipandemické opatrenia, schádzali sa v čase zákazu vychádzania, opakovane zľahčovali covid a pandémiu, nenosili rúška a respirátory na verejnosti
- január 2021 – po konflikte s Kotlebom zo strany odišlo viacero poslancov, medzi nimi aj Uhrík, Mazurek či Ďurica
- apríl 2022 – líder strany Marian Kotleba stratil poslanecký mandát za to, že na straníckej akcii odovzdával sociálne slabším rodinám šek v hodnote 1488 eur, čo Najvyšší súd označil za prejav sympatie k nacizmu, tým zanikol aj poslanecký klub ĽSNS
-
- Predseda: Marian Kotleba
- Podpredsedovia: Marcel Urban, Andrea Hudecová, Martin Beluský, Marek Kotleba, Rastislav Kysel, František Drozd
- Prihláška za člena
- Odkazy na lokálne zastúpenia ĽSNS
Minúta po Minúte
Zatiaľ nie je jasné, či si Miroslav Radačovský uplatní poslanecký mandát, povedal poslanec Roman Michelko (SNS). Radačovský je europoslanec, zvolený v roku 2019 ešte za Kotlebovu ĽSNS; ak by sa vzdal miesta, jeho náhradníkom v europarlamente by mal byť Milan Mazurek.
Problémom možnej trojkoalície Smeru, Hlasu a SNS môže byť aj otázka členstva v NATO. V klube Andreja Danka sú politici, ktorí hovorili o vystúpení z Aliancie, čo Smer ani Hlas nepožadujú. Policajný generál, nová tvár klubu SNS Ivan Ševčík, pred voľbami chcel okamžite vystupovať z NATO, teraz má problém na otázku odpovedať.
Niekdajších voličov Kotlebovej ĽSNS sa podarilo prebrať skôr SNS ako Republike. „Voliči SNS v okresoch Banskobystrického kraja krúžkovali Rudolfa Huliaka viac ako Andreja Danka. Asi sú v regiónoch dôležité a zaberajú viac témy ako napríklad medvede a LGBTI,“ vraví politický geograf Tibor Madleňák.
Nenávisť na Facebooku šíria najmä Marian Kotleba (ĽSNS), Miroslav Suja a Milan Mazurek (obaja Republika), ukázala analýza Slovenského národného strediska pre ľudské práva. Spomedzi profilov strán bol najvyšší podiel nenávistných prejavov na stránkach SNS, ĽSNS a Republiky.
Republika vyzýva malé krajne pravicové strany, aby odstúpili z volieb a netrieštili hlasy. Milan Uhrík smeruje výzvu aj k ĽSNS Mariána Kotlebu.
Matičiar Roman Michelko kandiduje za SNS a zároveň komentuje politiku v Slovenských národných novinách. Šéfredaktor v tom nevidí problém. Noviny vydáva Matica slovenská a sú financované štátom. Nekritický priestor venujú politikom Smeru, SNS, Sme rodina či Republiky a zverejnili aj konšpirácie bývalého predsedu Matice Mariána Tkáča, ktorý kandiduje za ĽSNS.
Splnomocnenec vlády pre rómske komunity Ján Hero vyzval strany Republika a ĽSNS, aby odstránili bilbordy, ktoré prezentujú Rómov ako „asociálov“. Zároveň vyzval, aby politici v predvolebnej kampani nezneužívali chudobu a nedôstojné životné podmienky obyvateľov v rómskych komunitách na prezentovanie lacných populistických riešení.
YouTube zrušil účet ĽSNS s 26-tisíc odberateľmi. Kotlebovci ho vytvorili po zrušení predchádzajúceho účtu ešte v roku 2020 za nenávistné prejavy a zdravotnícke dezinformácie. (zive.sk)
Ministerstvo zdravotníctva po tlačovkách ĽSNS v jeho átriu odstránilo fotostenu a rečnícky pult. Strana neakceptovala námietky a ministerstvo podľa svojho vyjadrenia odmieta byť spájané s politickými aktivitami „neprispôsobivých občanov“.
Rada RTVS tvrdí, že vo vysielaní relácie Sobotné dialógy neprišlo k šíreniu fašistickej ideológie a obvinenia voči RTVS z jej propagácie považuje za neopodstatnené. Hosťami diskusie boli predseda Republiky Milan Uhrík a líder kandidátky ĽSNS Marek Kotleba.

Pred budovou Slovenského rozhlasu je tichý protest občianskej iniciatívy Zabudnuté Slovensko proti pozvaniu politikov ĽSNS a Republika do diskusnej relácie Sobotné dialógy. Protestu sa zúčastňujú známe osobnosti aj preživší holokaustu, medzi nimi aj Eva Mosnáková.

Kotlebova ĽSNS má bilbordy aj v Chorvátsku. Slovenských dovolenkárov na nich oslovuje sloganom: „Aby ste aj nabudúce mohli ísť k moru. Slobodne!“ Štátna komisia pre voľby sa nedávno zaoberala tým, či je možné robiť kampaň v zahraničí. V zásade dospela k tomu, že môže.
Podpredsedníčka PS Irena Bihariová vyhrala súd s ĽSNS, ktorá o nej šírila nepravdivé informácie. Banskobystrický krajský súd rozhodol, že kotlebovci sa musia ospravedlniť, zdržať ďalších podobných komentárov o Bihariovej a uhradiť jej náhradu nemajetkovej ujmy.

Matovičovo riskovanie so 7-percentným kvórom dáva Ficovi šancu stať sa premiérom. Rozhodnutie lídra OĽaNO ísť v koalícii so Za ľudí a s Kresťanskou úniou výrazne mení predpokladané povolebné rozloženie síl v parlamente. Pozreli sme sa na 5 scenárov, ktoré môžu nastať po voľbách.
Marian Kotleba nemôže kandidovať v parlamentných voľbách, pretože ho vlani odsúdili za odovzdávanie šekov s hodnotou 1488. Kotleba je stále v podmienke, na čele kandidátky je jeho brat. Na 20. mieste je Anton Grňo, ktorého v roku 2018 odsúdili za gardistický pozdrav Na stráž.
Lídrom kandidátky ĽSNS bude poslanec Marek Kotleba, brat Mariana Kotlebu. Na ďalších miestach sú poslanci Rastislav Schlosár, Martin Beluský a Stanislav Mizík, piata je Eleonóra Kotlebová, matka Mariana Kotlebu. Za stranu bude kandidovať aj bývalý predseda Matice slovenskej Marián Tkáč z 13. miesta.
Fico vykorisťuje antisystém obdobne ako demokraciu. Pochopil to Kotleba, píše Ivan Štulajter v komentári. „Spoločná akcia Roberta Fica s antisemitom a hulvátom Danielom Bombicom presne zapadá do jeho konceptu ovládnuť celý antisystémový priestor.“
Je absurdné, že v slovenskom parlamente zaznela výčitka smerom k premiérovi, že je Maďar, hovorí šéfredaktor Napunku Zoltán Szalay. A pýta sa, kde je generálny prokurátor Maroš Žilinka. „Vždy promptne zareaguje, už len keď komentátori povedia niečo, čo sa mu nepáči, a teraz mlčí, napriek tomu, že niekto zaútočil na premiéra na základe jeho národnosti, čo je v 21. storočí absurdné.“
Nepovažujem za normálne, aby sme v parlamente v 21. storočí mali fašistických poslancov, reagoval Michal Šimečka na slová poslanca ĽSNS Rastislava Schlosára, ktorý kritizoval premiéra Ľudovíta Ódora za jeho maďarskú národnosť. „Vysoký ústavný činiteľ smie byť v jeho ponímaní asi iba biely heterosexuálny Slovák s rodokmeňom od kniežaťa Pribinu,“ dodal.
Poslanec ĽSNS Rastislav Schlosár v parlamente kritizoval, že premiér Ľudovít Ódor má maďarský pôvod. „Priznať sa k tomu, že máte problém s tým, že premiér je maďarskej národnosti, nie je nič iné ako fašizmus,“ zareagoval poslanec SaS Ondrej Dostál.